Εμφάνιση άρθρων βάσει ετικέτας: Τηλεοπτικό πρόγραμμα - ERT Open
ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Πέμπτης 26/3/2015

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Πέμπτης 26/3/2015

Πέμπτη, 26/03/2015 - 09:19
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3
ΠΕΜΠΤΗ 26/3/2015

08.00 «ΟΙ ΚΥΚΛΑΔΕΣ ΣΗΜΕΡΑ: ΜΗΛΟΣ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ

09.00 «Ο ΗΡΑΚΛΗΣ,Ο ΑΧΕΛΩΟΣ ΚΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ»
του Δημήτρη Κουτσαμπασιάκου
ελληνικό ντοκιμαντέρ μικρού μήκους

10.00 ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΑΧΑΡΩΦ: Ο ΜΥΣΤΗΡΙΩΔΗΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ»
του Άγγελου Αμπάζογλου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

11.00 «ΕΛΒΟ»
της Τάνιας Χατζηγεωργίου
ρεπορτάζ για την Ελληνική Βιομηχανία Οχημάτων
παραγωγή: Αυτοδιαχειριζόμενη ΕΤ3

11.30 ZONA ROSA (Ε)
με τους: Σταύρο Πανούση και Χρήστο Αβραμίδη
Πολυθεματική εβδομαδιαία ζωντανή εκπομπή

13.00 «Ο κος Λεονάρδος και οι άλλοι»
του Νίκου Θεοδοσίου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

14.30 «ΑΛΕΞΗΣ ΑΚΡΙΘΑΚΗΣ,Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ»
ελληνικό ντοκιμαντέρ για τον έλληνα ζωγράφο-εκπρόσωπο του Μοντερνισμού

15.30
«Η ΣΤΑΧΤΗ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ»
του Νίκου Καβουκίδη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

16.30 «Ο Τσόπυ και η Πριγκίπισσα» ("CHOPPY AND THE PRINCESS")
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων ιαπωνικής παραγωγής
επεισόδια: 1ο & 2ο ("Princess night" & "The flying horse")

17.30 ΑLLERT 3
με την Χριστίνα Σιγανίδου
ΝΕΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΕΚΠΟΜΠΩΝ - εκπομπή 19η

19.30 «ΦΑΣΙΣΜΟΣ Α.Ε.» ("FASCISM INC")
του Αρη Χατζηστεφάνου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

21.00 «ΣΤΟΥΣ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΥΣ ΤΗΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑΣ»
του Κώστα Βάκκα
ένα σπάνιο ντοκιμαντέρ για την ιστορία των Ερυθρών Ταξιαρχιών και της Prima Linea

22.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
με τη Νίκη Χατζηδημητρίου

23.30 ΚΟΣΜΟΣ ΕΝ ΚΙΝΗΣΕΙ
με τους: Μπάμπη Μπίκα και Μαρίνα Μεϊντάνη
ζωντανή εκπομπή διεθνούς θεματολογίας

01.00 «ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΜΙΑΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ»
της Χρύσας Τζελέπη και του 'Ακη Κερσανίδη
ελληνικό ντοκιμαντέρ
Με την υποστήριξη της εφημερίδας «ΧΟΡΤΙΑΤΗΣ 570» και της κίνησης πολιτών Χορτιάτη

03.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ (Ε)
με τη Νίκη Χατζηδημητρίου

04.00 ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΑΧΑΡΩΦ: Ο ΜΥΣΤΗΡΙΩΔΗΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ»
του Άγγελου Αμπάζογλου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

05.00
«Ο κος Λεονάρδος και οι άλλοι»
του Νίκου Θεοδοσίου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

06.30 «Ο ΗΡΑΚΛΗΣ,Ο ΑΧΕΛΩΟΣ ΚΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ»
του Δημήτρη Κουτσαμπασιάκου
ελληνικό ντοκιμαντέρ μικρού μήκους

07.30 «ΟΙ ΚΥΚΛΑΔΕΣ ΣΗΜΕΡΑ: ΜΗΛΟΣ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ
ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Τρίτης 24/3/2015

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Τρίτης 24/3/2015

Τρίτη, 24/03/2015 - 01:38
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3
ΤΡΙΤΗ 24/3/2015

08.00 «ΟΙ ΚΥΚΛΑΔΕΣ ΣΗΜΕΡΑ: ΚΙΜΩΛΟΣ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ

09.00 6η ΑΙΣΘΗΣΗ
Δημοσιογραφική Έρευνα - Παρουσίαση: Γιώργος Μπελίρης
σειρά εκπομπών της ΕΤ3 για τα ΑΜΕΑ
Η εκπομπή παρουσιάζει την ιστορία του μικρού Παύλου Σταματιάδη,που σε ηλικία 2,5 ετών έπαθε εγκεφαλικό επεισόδιο

09.30 «ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑ ΑΠΟΡΡΙΜΜΑΤΩΝ - ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΓΟΠΟΤΙ ΤΩΝ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ»
ελληνικό ντοκιμαντέρ της ΠΟΕ-ΟΤΑ

10.30 «ΔΙΑΓΩΝΙΕΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΚΑΙΡΟ»-ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
εκπομπή με αφορμή τα 10 χρόνια απο την δημιουργία του Κοινωνικού Εργαστηρίου
Μετά από δέκα χρόνια ζωής, το Κοινωνικό Εργαστήριο παρουσιάζει τον εαυτό του και συζητάει με φίλους και με άλλες ομάδες ή χώρους για: την κανονικότητα της κρίσης,τις αντιστάσεις εναντίον της κυβερνητικής της υποχρέωσης,τα οριζόντια δίκτυα-κινήματα υπεράσπισης της αξιοπρέπειας,τις πρακτικές αλληλεγγύης και τα κοινά,τη σύσταση νέων κοινοτήτων και δεσμών,την υπεράσπιση της δημοκρατίας έναντι του αυταρχισμού
•Σκηνοθεσία: Ευγενία Τικταπανίδου-Ιωάννα Καζαντζίδου
•Μαγνητοσκόπηση: Τηλέμαχος Κοεμτζόπουλος-Θοδωρής Νούλης
•Παραγωγή: Κοινωνικό Εργαστήρι Θεσσαλονίκης 2014

11.30 Η ΕΡΤ3 ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ: Παιδεία σε κρίση (Ε)
με τον Χρήστο Αβραμίδη
ζωντανή εκπομπή που διεισδύει στα φλέγοντα θέματα που απασχολούν τον χώρο της Παιδείας στην χώρα μας εκπομπή:18η

13.00 «ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ» ("La Educación Prohibida")
ξένη ντοκιμαντέρ
χώρα παραγωγής: Αργεντινή

15.30 «ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΨΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΘΑΡΙΣΤΡΙΕΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ» ελληνικό ντοκιμαντέρ μικρού μήκους τις 595 καθαρίστριες του Υπουργείου Οικονομικών •Έρευνα & Συνεντεύξεις: Ντίνα Ιωακειμίδου
•Κάμερα: Στεφανία Μιζάρα
•Μοντάζ: Nelly Ollivault
•Παραγωγή: UNFOLLOW

16.00
«ΟΡΟΣΕΙΡΑ ΓΡΑΜΜΟΥ»
του Δημήτρη Καραθανάση
ελληνικό ντοκιμαντέρ

16.30 «Ο Τσόπυ και η Πριγκίπισσα» ("CHOPPY AND THE PRINCESS")
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων ιαπωνικής παραγωγής
επεισόδια: 9ο & 10ο ("The magic herb" & "The phantom ship")

17.30 «ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΞΕΝΑΓΗΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ

18.00 DOC ON AIR: Ροβήρος Μανθούλης
Συνέντευξη του μοναδικού σκηνοθέτη και συγγραφέα
στη Ντέπυ Βρεττού
στην ραδιοφωνική εκπομπή "DOC ON AIR" της ΕΡΤopen,στην Αθήνα

19.00 Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΩΝ ΣΠΟΡ
με τους: Γιάννη Δέλκο και Χρήστο Μιτάκο
ΝΕΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΕΚΠΟΜΠΩΝ

20.00 Η ΕΡΤ3 ΣΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ: ΚΟΝΤΡΑΠΟΥΝΤΟ
με τον Γιάννη Τσολακίδη
Μαζί του οι: Πάρης Παρασχόπουλος (Μουσική) και Αλέξης Δερμετζόγλου (Κινηματογράφος) εκπομπή 12η: «Ελληνική Επανάσταση και Τέχνη-Κλωντ Ντεμπυσσί»

21.15 «Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΙΑΦΑ» ("JAFFA LA MIENNE")
του Ροβήρου Μανθούλη
ελληνογαλλικό ντοκιμαντερ-συμπαραγωγή

22.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
με την Χριστίνα Σιγανίδου

23.30 «Πέφτουν οι σφαίρες σαν το χαλάζι και ο τραυματισμένος καλλιτέχνης αναστενάζει» ταινία του Νίκου Αλευρά

02.00 4ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ - «CIRCOM»
«Η μητρότητα της ELNE» ("La maternite d’ Elne") - (Συμμετοχή Γαλλίας)

03.00
ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ (Ε)
με την Χριστίνα Σιγανίδου  

04.00 «ΔΙΑΓΩΝΙΕΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΚΑΙΡΟ»-ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
εκπομπή με αφορμή τα 10 χρόνια απο την δημιουργία του Κοινωνικού Εργαστηρίου
Μετά από δέκα χρόνια ζωής, το Κοινωνικό Εργαστήριο παρουσιάζει τον εαυτό του και συζητάει με φίλους και με άλλες ομάδες ή χώρους για: την κανονικότητα της κρίσης,τις αντιστάσεις εναντίον της κυβερνητικής της υποχρέωσης,τα οριζόντια δίκτυα-κινήματα υπεράσπισης της αξιοπρέπειας,τις πρακτικές αλληλεγγύης και τα κοινά,τη σύσταση νέων κοινοτήτων και δεσμών,την υπεράσπιση της δημοκρατίας έναντι του αυταρχισμού
•Σκηνοθεσία: Ευγενία Τικταπανίδου-Ιωάννα Καζαντζίδου
•Μαγνητοσκόπηση: Τηλέμαχος Κοεμτζόπουλος-Θοδωρής Νούλης
•Παραγωγή: Κοινωνικό Εργαστήρι Θεσσαλονίκης 2014

05.00 «ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ» ("La Educación Prohibida")
ξένη ντοκιμαντέρ
χώρα παραγωγής: Αργεντινή

07.30 «ΟΙ ΚΥΚΛΑΔΕΣ ΣΗΜΕΡΑ: ΚΙΜΩΛΟΣ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ





ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Δευτέρας 23/3/2015

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Δευτέρας 23/3/2015

Δευτέρα, 23/03/2015 - 00:01
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3
ΔΕΥΤΕΡΑ 23/3/2015

08.00 «ΟΙ ΚΥΚΛΑΔΕΣ ΣΗΜΕΡΑ: ΕΝΑ ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΗN ΣΙΦΝΟ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ 

09.00 «Ο ΗΡΑΚΛΗΣ,Ο ΑΧΕΛΩΟΣ ΚΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ»
του Δημήτρη Κουτσαμπασιάκου
ελληνικό ντοκιμαντέρ μικρού μήκους

09.30 «Κουρσάλ»
του Νίκου Θεοδοσίου
βραβευμένη ταινία-ντοκιμαντέρ

11.00 «TOXIC CRISIS» ("ΤΟΞΙΚΗ ΚΡΙΣΗ")
του Όμηρου Ευαγγελινού
ελληνικό ντοκιμαντέρ

12.00 «ΣΕΡΓΙΑΝΙ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ,με τον Παττακοστελλή»
ελληνικό οδοιπορικό-μουσικό ντοκιμαντέρ

13.30 «ΜΙΑ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ: Ξένη Χώρα»
με τον Φάνη Μουρατίδη
σενάριο: Φανή Τουπαλγίκη - σκηνοθεσία: Κυριακή Μάλαμα
ελληνική σειρά δραματοποιημένων ντοκιμαντέρ

14.30 «ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΚΟΣΜΟΣ»
παραγωγή-επιμέλεια-συνεντεύξεις-σενάριο: Ηλιόσποροι
ελληνικό ντοκιμαντέρ
Στον αντίποδα του εικονικού “success story” της ανεργίας,της καταστολής και του φόβου,μια άλλη πραγματικότητα είναι υπαρκτή,ένας άλλος κόσμος αλληλεγγύης,συνεργασίας και μοιράσματος

16.00 «ΝΙΑΛΑ: ΜΙΑ ΞΕΧΑΣΜΕΝΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ»
του Στάθη Γαλαζούλα
ελληνικό ντοκιμαντέρ

16.30 «Ο Τσόπυ και η Πριγκίπισσα» ("CHOPPY AND THE PRINCESS")
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων ιαπωνικής παραγωγής
επεισόδια: 7ο & 8ο ("Three wishes" & "Rose Castle")

17.30
«ΟΡΟΣ ΒΟΡΑΣ-Καϊμακτσαλάν»
του Δημήτρη Καραθανάση
ελληνικό ντοκιμαντέρ

18.00 «ΣΤΟΥΣ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΥΣ ΤΗΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑΣ»
του Κώστα Βάκκα
ένα σπάνιο ντοκιμαντέρ για την ιστορία των Ερυθρών Ταξιαρχιών και της Prima Linea

19.30 Η ΕΡΤ3 ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ: Παιδεία σε κρίση
με τον Χρήστο Αβραμίδη
ζωντανή εκπομπή που διεισδύει στα φλέγοντα θέματα που απασχολούν τον χώρο της Παιδείας στην χώρα μας εκπομπή:19η

21.30 «ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΕΝΩ,ΤΡΕΙΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΕΣ,ΜΙΑ ΚΑΤΑΓΩΓΗ»
ντοκιμαντέρ για τις συνθήκες ζωής των τσιγγάνων στη Θεσσαλονίκη

22.00
ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
με τον Χάρη Αρβανιτίδη

23.30 «Ευρώ και Ευρώπη»
οπτικοποιημένη ραδιοφωνική συνέντευξη των:
•Ο Ζακ Νικονόφ (Eκπρόσωπος του Πολιτικού Κινήματος Ενάντια στην Λαϊκή Χειραφέτηση στη Γαλλία) και
•ο Μορένο Πασκουινέλι (εκπρόσωπος του Συντονισμού της Αριστεράς ενάντια στο Ευρώ στην Ιταλία)
στους: Μιχάλη Μεσσήνη και Μαρίνα Παπαδημητρίου
στην ραδιοφωνική εκπομπή του ΤΡΙΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ της ΕΡΤopen
Η αποψη της αναγκαιότητας εξόδου από το ευρώ.
'Ενα θέμα συζήτησης που απασχολεί την Ευρώπη καιρό τώρα ενώ στη Ελλάδα θεωρείται ταμπού.Τα Ευρωπαϊκά Κινήματα της αριστεράς,η θέση της Ευρώπης υπό την "γερμανική κατοχή",ηανεργία,οι εργασιακές σχέσεις,η μονομερής εξωτερική πολιτική,ο νέος ψυχρός πόλεμος και η αλλαγή στη διαμόρφωση της Ευρώπης•Κάμερα: Γιάννης Ασημακόπουλος
•Μοντάζ: Γεράσιμος Αντύπας
•Ήχος: Μανώλης Σάλλας
•Παραγωγή: ΕΡΤopen

01.00 «ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ»
του Θεόδωρου Μαραγκού
ελληνικό ντοκιμαντέρ

02.30 «VANISHING RAINBOWS: I CACCIATORI DELLA SELVA»
ξένη σειρά ντοκιμαντέρ της RAI

03.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ (Ε)
με τον Χάρη Αρβανιτίδη

04.00 «Κουρσάλ»
του Νίκου Θεοδοσίου
βραβευμένη ταινία-ντοκιμαντέρ

05.30 «TOXIC CRISIS» ("ΤΟΞΙΚΗ ΚΡΙΣΗ")
του Όμηρου Ευαγγελινού
ελληνικό ντοκιμαντέρ

06.30 «ΜΙΑ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ: Ξένη Χώρα»
με τον Φάνη Μουρατίδη
σενάριο: Φανή Τουπαλγίκη - σκηνοθεσία: Κυριακή Μάλαμα
ελληνική σειρά δραματοποιημένων ντοκιμαντέρ

07.00 «Ο ΗΡΑΚΛΗΣ,Ο ΑΧΕΛΩΟΣ ΚΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ»
του Δημήτρη Κουτσαμπασιάκου
ελληνικό ντοκιμαντέρ μικρού μήκους

Στην ΕΡΤ3 απόψε το ντοκιμαντέρ «ΣΤαγώνες» της Νέλλης Ψαρρού

Στην ΕΡΤ3 απόψε το ντοκιμαντέρ «ΣΤαγώνες» της Νέλλης Ψαρρού

Κυριακή, 22/03/2015 - 10:59
ΚΥΡΙΑΚΗ 22 Μαρτίου 2015
ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΡΟ


Παρακολουθήστε απόψε,στις 20.00 το ντοκιμαντέρ «ΣΤαγώνες» της Νέλλης Ψαρρού
ΜΟΝΟ στην ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΡΤ και την ΕΡΤ3

Κάθε σταγόνα του νερού είναι πολύτιμη...Δεν έχει σημασία ποιοι είμαστε, που ζούμε, τι κάνουμε, όλοι εξαρτόμαστε απ' το νερό...




ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Κυριακής 21/3/2015

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Κυριακής 21/3/2015

Σάββατο, 21/03/2015 - 21:43

ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3  ΚΥΡΙΑΚΗ 22/3/2015
ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΡΟ

08.00 ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ
με τη Χριστίνα Σιγανίδου

09.00 «SEA DOGS»
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων γαλλοκαναδικής παραγωγής
επεισόδια: 3ο & 4ο ("The smugglers' loot" & "The haunted lake")

10.00 «ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ: "ΣΠΟΥΔΗ ΜΝΗΜΗΣ"»
της Τάνιας Χατζηγεωργίου
ελληνικό ντοκιμαντερ,από τη σειρά της ΕΤ3 «Ο αιώνας της Θεσσαλονίκης»

10.30
«ΜΕΤΕΩΡΑ – ΠΙΝΔΟΣ,ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ»
του Βασίλη Λουλέ
ελληνικό ντοκιμαντέρ

12.00
«ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ»
επιμέλεια: Φανή Τουπαλγίκη
Λειτουργία των εμπορικών καταστημάτων και την Κυριακή;
Ποτέ την Κυριακή

13.00 «ΕΛΒΟ»
της Τάνιας Χατζηγεωργίου
ρεπορτάζ για την Ελληνική Βιομηχανία Οχημάτων
παραγωγή: Αυτοδιαχειριζόμενη ΕΤ3

13.30 «ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΤΟΛΕΔΟ: ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ-ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ-ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ»
του Γιώργου Λογοθέτη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

14.30 «ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΧΡΕΟΣ-ΥΠΕΡΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΙ ΠΛΕΙΣΤΗΡΙΑΣΜΟΙ»
Οπτικοποιημένη ραδιοφωνική συνέντευξη των:
•Αποστόλη Πάλιουρα (Μέλος της Επιτροπής Πολιτών Χολαργού "Αντίσταση και Αλληλεγγύη")
•Τάσου Πανάγου (Μέλος της Επιτροπής Πολιτών Αγίας Παρασκευής)
•Στέλλας Ηλιοπούλου (Μέλος της Επιτροπής Κατοίκων Βύρωνα,"Σεισάχθεια") και
•Αχιλλέα Καλιντεράκη (Μέλος της Επιτροπής Κατοίκων Γλυφάδας,"Ενάντια στα Μνημόνια και τις Αντιλαικές Πολιτικές") στον Τάσο Χατζηγεωργίου
στη ραδιοφωνική εκπομπή του ΠΡΩΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ της ΕΡΤopen στην Αθήνα

15.30 «ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΙΣ ΡΑΓΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ…ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΑΜ ΣΤΟ ΜΕΤΡΟ»
της Βούλας Κωστάκη
ελληνικό ντοκιμαντερ από τη σειρά της ΕΤ3:«Ο αιώνας της Θεσσαλονίκης»

16.30 «Ο Τσόπυ και η Πριγκίπισσα» ("CHOPPY AND THE PRINCESS")
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων ιαπωνικής παραγωγής
επεισόδια: 5ο & 6ο ("Sea kingdom")

17.30 «ΜΟΥΣΑ ΤΟΥ ΧΟΡΟΥ ΕΛΛΑΔΑ»
παιδική-νεανική χορευτική παράσταση,αφιέρωμα στην Ελλάδα
από το ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΘΗΝΩΝ

19.00 «ΚΗΦΙΣΣΟΣ,ΠΡΟΣΚΑΙΡΗ ΝΑΡΚΗ»
της Διονυσίας Κοπανά
ελληνικό ντοκιμαντέρ

20.00 «ΣΤαγώνες»
της Νέλλης Ψαρρού
ελληνικό ντοκιμαντέρ για τις περιπέτειες του νερού στην Ελλάδα

22.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
με τον Χάρη Αρβανιτίδη

23.30 «ΧΑΡΑΓΜΕΝΕΣ ΖΩΕΣ» - «CROSSED LIVES»
Σενάριο-σκηνοθεσία: Σπύρος Τέσκος
ελληνικό ντοκιμαντέρ

02.00 «ΟΙΚΟΓΙΟΡΤΗ»
αφιέρωμα στα εναλλακτικά -οικολογικά προϊόντα και στους παραγωγούς τους

03.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ (Ε)
με τον Χάρη Αρβανιτίδη 

04.00 «ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ: "ΣΠΟΥΔΗ ΜΝΗΜΗΣ"»
της Τάνιας Χατζηγεωργίου
ελληνικό ντοκιμαντερ,από τη σειρά της ΕΤ3 «Ο αιώνας της Θεσσαλονίκης»

05.00 «ΜΕΤΕΩΡΑ – ΠΙΝΔΟΣ,ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ»
του Βασίλη Λουλέ
ελληνικό ντοκιμαντέρ

07.00 «ΕΛΒΟ»
της Τάνιας Χατζηγεωργίου
ρεπορτάζ για την Ελληνική Βιομηχανία Οχημάτων
παραγωγή: Αυτοδιαχειριζόμενη ΕΤ3

07.30 ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ
με τη Χριστίνα Σιγανίδου

Δείτε στην ΕΡΤ3  την ειδική θεματική εκπομπή «ΗΜΕΡΑ ΔΡΑΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΑΣΙΣΜΟ-ΡΑΤΣΙΣΜΟ»

Δείτε στην ΕΡΤ3 την ειδική θεματική εκπομπή «ΗΜΕΡΑ ΔΡΑΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΑΣΙΣΜΟ-ΡΑΤΣΙΣΜΟ»

Σάββατο, 21/03/2015 - 08:41
ΣΑΒΒΑΤΟ 21 Μαρτίου 2015
ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΡΑΤΣΙΣΜΟΥ

Το Σάββατο,21 Μαρτίου, με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα κατά του ρατσισμού,
παρακολουθείστε στην ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΡΤ και την ΕΡΤ3
την πολύωρη ειδική θεματική εκπομπή «ΗΜΕΡΑ ΔΡΑΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΑΣΙΣΜΟ-ΡΑΤΣΙΣΜΟ»
στη 1 μετά το μεσημέρι 

με τους: Στέλιο Νικητόπουλο και Χρήστο Αβραμίδη

Θεματολογία:
•Πολιτική προσέγγισή στα φαινόμενα του φασισμού και του ρατσισμού
•Η ενεργός συμμετοχή των πολιτων για την αντιμετωπιση τους
•Μετανάστες και λοιπές ομάδες-θύματα που βιώνουν τις αρνητικές προεκτάσεις των φαινομένων
•Ο παλμός από συγκεντρώσεις στην Ελλαδα και στο εξωτερικό
•Ο ρολος των ΜΜΕ

•Αρχισυνταξία: Πάνος Κάσαρης και Φιλομήλα Δημολαίδου
•Σκηνοθεσία: Ανδρέας Μητρούσης
ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα του Σαββάτου 21/3/2015

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα του Σαββάτου 21/3/2015

Σάββατο, 21/03/2015 - 08:39
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3  ΣΑΒΒΑΤΟ 21/3/2015
ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΡΑΤΣΙΣΜΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΟΙΗΣΗΣ

08.00
ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ
με τη Χριστίνα Σιγανίδου

09.00 «SEA DOGS»
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων γαλλοκαναδικής παραγωγής
επεισόδια: 1ο & 2ο ("The treasure of Santa Canina" & "Mystery island")

10.00 «Η τηλεόραση των μπόμπιρων» ("La Tele de momes")
του Ροβήρου Μανθούλη
ταινία-ντοκιμαντέρ
Μια σε βάθος ανάλυση της ¨τηλεφαγίας¨ των παιδιών (κινηματο-γραφήθηκαν αρχικά 700 παιδιά).
Τα γιαπωνέζικα καρτούν σχολιάζει ο διάσημος ψυχίατρος Ρενέ Ντιαντκίν. Περιέργως,είναι η μόνη ταινία που έγινε -παγκοσμίως- για το θέμα. Η ταινία έγινε δεκτή με ύμνους από τον Γαλλικό Τύπο (κι’ από τις δημοτικές λέσχες της Ευρώπης) κι΄έγινε αφορμή να ενισχυθούν οι μορφωτικές εκπομπές (και να ιδρυθεί από το Υπουργείο Πολιτισμού το ίδρυμα χρηματοδότησης: JULES VERNE)

11.30«ΝΙΚΑΡΙΑ ΜΟΥ»
του Σπύρου Τέσκου
 ταινία-ντοκιμαντέρ για τη ζωή στην Ικαρία

13.00
«ΗΜΕΡΑ ΔΡΑΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΑΣΙΣΜΟ-ΡΑΤΣΙΣΜΟ»
με τους: Στέλιο Νικητόπουλο και Χρήστο Αβραμίδη
ειδική θεματική εκπομπή με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα κατά του ρατσισμού
και τις δράσεις σε Αθήνα,Θεσσαλονίκη,Πάτρα,Χανιά και πόλεις του εξωτερικού

16.00 «Αγγελική»
Σκηνοθεσία-Μοντάζ: Μαρία Σκουλά
ταινία μικρού μήκους το κλείσιμο της ΕΡΤ μέσα από τα μάτια ενός παιδιού,της 11χρονης Αγγελικής

16.30 «Ο Τσόπυ και η Πριγκίπισσα» ("CHOPPY AND THE PRINCESS")
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων ιαπωνικής παραγωγής
επεισόδια: 3ο & 4ο ("The princess and the beggar" & "The sadman ")

17.30 «Βασίλης Αλεξάκης»
σενάριο-σκηνοθεσία: Ροβήρος Μανθούλης
ταινία από την πρόταση για τηλεοπτική σειρά: «ΕΞΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ ΖΗΤΟΥΝ ΠΡΟΣΩΠΑ»

18.30 «Ο Ρόμπινσον στο σπίτι του Αστερίωνα»
θεατρική παράσταση από την Πρεσβεία της Μπολιβαριανής Δημοκρατίας της Βενεζουέλας
•Σκηνοθεσία: Κάρλος Αρόγιο
•Συγγραφέας: Τομάς Χουράδο
•Ηθοποιοί: Ανίμπαλ Γκρουν,Γουιλφρέντο Περάσα
•Παραγωγή: 2014

19.30 «ΜΠΕΑΤΡΙΣ ΑΟΥΡΟΡΑ: εικονογραφημένες ιστορίες»
Συνέντευξη της ζωγράφου Μπεατρίς Αουρόρα στην Μαρίνα Παπαδημητρίου - Διερμηνεία: Φούλη Ζαβιτσάνου
στην ραδιοφωνική εκπομπή του ΤΡΙΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ της ΕΡΤopen,στην Αθήνα

20.30 ΕΠΟΧΕΣ ΚΑΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ: Τάσος Λειβαδίτης
σκηνοθεσία: Τάσος Ψαρράς - αφήγηση: Κώστας Καστανάς
ελληνική σειρά εκπομπών της ΕΤ1

21.30 «ΟΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΟΙΗΣΗ»
σκηνοθεσία: Κυριακή Μάλαμα
εκπομπή-αφιέρωμα στην Ποίηση

22.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
με τον 'Αγι Μενούτη

23.30 «ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΟΙΗΣΗ ΚΥΡΙΕ ΑΝΔΡΕΑ ΕΜΠΕΙΡΙΚΟ;»
του Νίκου Αλευρά
ελληνικό ντοκιμαντέρ

00.00
ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΚΙΝ/ΓΡΑΦΟΥ του ΑΠΘ:
«Κλισε 32» - «Last Ones» - «Κρυφό» - «Crossing the line»

01.00 ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ: «Το Παράδοξο της Ουτοπίας»
•ο Νίκος Βράντσης και ο Πάνος Παναγιώτου συναντούν τους: Γεράσιμο Βώκο και Γιάννη Σταυρακάκη
•η Μαρία Γραμμένου συναντά: τον Γιώργο Ρούση
•ο Νίκος Βράντσης συναντά: τον Βασίλη Τομανά και
•ο Πάνος Παναγιώτου συναντά: τον Ραφαήλ Παπαδόπουλο

02.30
«VANISHING RAINBOWS: IL GREPUSCOLO DEI NOMADI»
ξένη σειρά ντοκιμαντέρ της RAI

03.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ(Ε)
με τον 'Αγι Μενούτη

04.00 «Η τηλεόραση των μπόμπιρων» ("La Tele de momes")
του Ροβήρου Μανθούλη
ταινία-ντοκιμαντέρ
Μια σε βάθος ανάλυση της ¨τηλεφαγίας¨ των παιδιών (κινηματο-γραφήθηκαν αρχικά 700 παιδιά).
Τα γιαπωνέζικα καρτούν σχολιάζει ο διάσημος ψυχίατρος Ρενέ Ντιαντκίν. Περιέργως,είναι η μόνη ταινία που έγινε -παγκοσμίως- για το θέμα. Η ταινία έγινε δεκτή με ύμνους από τον Γαλλικό Τύπο (κι’ από τις δημοτικές λέσχες της Ευρώπης) κι΄έγινε αφορμή να ενισχυθούν οι μορφωτικές εκπομπές (και να ιδρυθεί από το Υπουργείο Πολιτισμού το ίδρυμα χρηματοδότησης: JULES VERNE)

05.30 ΔΡΟΜΟΙ ΤΟΥ ΚΡΑΣΙΟΥ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ: ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
με την Εύη Δέσκα

06.30 ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ
με τη Χριστίνα Σιγανίδου

07.00 «ΟΡΟΣΕΙΡΑ ΓΡΑΜΜΟΥ»
του Δημήτρη Καραθανάση
ελληνικό ντοκιμαντέρ

07.30 «Ο ΚΥΚΛΑΔΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνικό ντοκιμαντέρ από την ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ της ΕΡΤ,«ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΞΕΝΑΓΗΣΕΙΣ»

ΕΡΤ: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Παρασκευής 20/3/2015

ΕΡΤ: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Παρασκευής 20/3/2015

Παρασκευή, 20/03/2015 - 01:24
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 20/3/2015

08.00 «ΜΙΑ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ: Ξένη Χώρα»
με τον Φάνη Μουρατίδη
Σενάριο: Φανή Τουπαλγίκη
Σκηνοθεσία: Κυριακή Μάλαμα
ελληνική σειρά δραματοποιημένων ντοκιμαντέρ

09.00 «ΔΗΜΟΣΙΑ ΜΕΣΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΗΝ Ε.Ε.»
συντονίζει ο Βασίλης Βασιλόπουλος
μαγνητοσκοπημένη συζήτηση από το Ραδιομέγαρο της ΕΡΤ
στην Αγία Παρασκευή,στην Αθήνα

10.00 «ΤΟ ΧΡΥΣΟ ΚΑΛΥΜΜΑ»
του Κώστα Βάκκα
ελληνικό ιστορικό ντοκιμαντέρ από το ΑΡΧΕΙΟ της ΕΡΤ
Το ιστορικό ντοκιμαντέρ αναφέρεται στο χρονικό της μεταφοράς χρυσού και άλλων πολύτιμων αντικειμένων από την Ελλάδα προς τις χώρες του εξωτερικού,πριν από την εισβολή των Γερμανών στη χώρα. Το χρονικό βασίζεται στα στοιχεία που είχε συγκεντρώσει ο συγγραφέας Ηλίας Βενέζης και ο υπάλληλος της Τράπεζας της Ελλάδος,Σωκράτης Κοσμίδης

11.00 «Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΑΝΔΡΟΥ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνικό ντοκιμαντέρ

11.30 ΑLLERT 3 (Ε)
με την Χριστίνα Σιγανίδου
ΝΕΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΕΚΠΟΜΠΩΝ
εκπομπή 18η: «Δημόσια Ραδιοτηλεόραση & η έλλειψη ελευθερίας της δημοσιογραφίας»

13.00 «ΔΙΑΓΩΝΙΕΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΚΑΙΡΟ»-ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
εκπομπή με αφορμή τα 10 χρόνια απο την δημιουργία του Κοινωνικού Εργαστηρίου
Μετά από δέκα χρόνια ζωής, το Κοινωνικό Εργαστήριο παρουσιάζει τον εαυτό του και συζητάει με φίλους και με άλλες ομάδες ή χώρους για: την κανονικότητα της κρίσης,τις αντιστάσεις εναντίον της κυβερνητικής της υποχρέωσης,τα οριζόντια δίκτυα-κινήματα υπεράσπισης της αξιοπρέπειας,τις πρακτικές αλληλεγγύης και τα κοινά,τη σύσταση νέων κοινοτήτων και δεσμών,την υπεράσπιση της δημοκρατίας έναντι του αυταρχισμού
•Σκηνοθεσία: Ευγενία Τικταπανίδου-Ιωάννα Καζαντζίδου
•Μαγνητοσκόπηση: Τηλέμαχος Κοεμτζόπουλος-Θοδωρής Νούλης
•Παραγωγή: Κοινωνικό Εργαστήρι Θεσσαλονίκης 2014

14.00 «Ο κος Λεονάρδος και οι άλλοι»
του Νίκου Θεοδοσίου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

15.30 «SATSANG,ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ»
των: Μαριάννα Αστρακά και Γιώργου Φωτιάδη
ελληνικό ντοκιμαντέρ-συμπαραγωγή

16.30 «Ο Τσόπυ και η Πριγκίπισσα» ("CHOPPY AND THE PRINCESS")
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων ιαπωνικής παραγωγής
επεισόδια: 1ο & 2ο ("Princess night" & "The flying horse")

17.30 ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ
με την Χριστίνα Σιγανίδου

18.00 Οπτικοποιημένη Ραδιοφωνική Συνέντευξη της Ραχήλ Μακρή (βουλευτής ΣΥΡΙΖΑ)
στο Νίκο Κλέτσα
στο ΠΡΩΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ της ΕΡΤopen,στην Αθήνα
την Πέμπτη 12 Μαρτίου 2015

19.30 ΚΟΣΜΟΣ ΕΝ ΚΙΝΗΣΕΙ (Ε)
με τους: Μπάμπη Μπίκα και Μαρίνα Μεϊντάνη
ζωντανή εκπομπή διεθνούς θεματολογίας

21.00 «ΜΑΡΙΑ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΗ-ΚΑΤΑΘΕΣΗ»
του Νίκου Θεοδοσίου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

21.30 «Η Ρόδα»
του Θεόδωρου Αδαμόπουλου
ταινία μικρού μήκους

22.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
με τη Νίκη Χατζηδημητρίου

23.30 «Μπλουζ με σφιγμένα δόντια»
("Le Blues Entre Les Dents"/"Blues Under the Skin")
ταινία του Ροβήρου Μανθούλη

01.00 ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ: «Φασισμός και Ευρώπη»
•η Μαρία Γραμμένου συναντά τους: Σπύρο Μαρκέτο & Άρη Χατζηστεφάνου
•η Μαρία Θεοδωράκη συναντά τους: Francesco Mazzanti & Juncal Montero
•ο Νίκος Βράνσης συναντά: τον Κώστα Τορπουζίδη και
•ο Πάνος Παναγιώτου συναντά: τον Αλέξανδρο Κιουπκολή

03.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ (Ε)
με τη Νίκη Χατζηδημητρίου

04.00 «ΔΗΜΟΣΙΑ ΜΕΣΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΗΝ Ε.Ε.»
συντονίζει ο Βασίλης Βασιλόπουλος
μαγνητοσκοπημένη συζήτηση από το Ραδιομέγαρο της ΕΡΤ στην Αγία Παρασκευή,στην Αθήνα

05.00 «ΔΙΑΓΩΝΙΕΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΚΑΙΡΟ»-ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
εκπομπή με αφορμή τα 10 χρόνια απο την δημιουργία του Κοινωνικού Εργαστηρίου
Μετά από δέκα χρόνια ζωής, το Κοινωνικό Εργαστήριο παρουσιάζει τον εαυτό του και συζητάει με φίλους και με άλλες ομάδες ή χώρους για: την κανονικότητα της κρίσης,τις αντιστάσεις εναντίον της κυβερνητικής της υποχρέωσης,τα οριζόντια δίκτυα-κινήματα υπεράσπισης της αξιοπρέπειας,τις πρακτικές αλληλεγγύης και τα κοινά,τη σύσταση νέων κοινοτήτων και δεσμών,την υπεράσπιση της δημοκρατίας έναντι του αυταρχισμού
•Σκηνοθεσία: Ευγενία Τικταπανίδου-Ιωάννα Καζαντζίδου
•Μαγνητοσκόπηση: Τηλέμαχος Κοεμτζόπουλος-Θοδωρής Νούλης
•Παραγωγή: Κοινωνικό Εργαστήρι Θεσσαλονίκης 2014

06.00 «ΤΟ ΧΡΥΣΟ ΚΑΛΥΜΜΑ»
του Κώστα Βάκκα
ελληνικό ιστορικό ντοκιμαντέρ από το ΑΡΧΕΙΟ της ΕΡΤ
Το ιστορικό ντοκιμαντέρ αναφέρεται στο χρονικό της μεταφοράς χρυσού και άλλων πολύτιμων αντικειμένων από την Ελλάδα προς τις χώρες του εξωτερικού,πριν από την εισβολή των Γερμανών στη χώρα. Το χρονικό βασίζεται στα στοιχεία που είχε συγκεντρώσει ο συγγραφέας Ηλίας Βενέζης και ο υπάλληλος της Τράπεζας της Ελλάδος,Σωκράτης Κοσμίδης

07.00 «ΜΙΑ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ: Ξένη Χώρα»
με τον Φάνη Μουρατίδη
Σενάριο: Φανή Τουπαλγίκη
Σκηνοθεσία: Κυριακή Μάλαμα
ελληνική σειρά δραματοποιημένων ντοκιμαντέρ

07.30 «Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΑΝΔΡΟΥ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνικό ντοκιμαντέρ
ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Πέμπτης 19/3/2015

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Πέμπτης 19/3/2015

Πέμπτη, 19/03/2015 - 06:41
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3
ΠΕΜΠΤΗ 19/3/2015

08.00 «Η ΣΤΑΧΤΗ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ»
του Νίκου Καβουκίδη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

09.30  «ΠΕΤΡΟΣ ΘΕΜΕΛΗΣ: ΑΓΓΙΞΑ…ΑΓΑΠΗΣΑ…ΕΣΚΑΨΑ...»
του Μπάμπη Τσόκα
ελληνικό ντοκιμαντέρ-αφιέρωμα στον έλληνα αρχαιολόγο

11.30  ZONA ROSA (Ε)
με τους: Σταύρο Πανούση και Χρήστο Αβραμίδη
Πολυθεματική εβδομαδιαία ζωντανή εκπομπή

13.00 «Να μην ζήσουμε σαν δούλοι»
ταινία του Γιάννη Γιουλούντα

14.30 «Σ’ ΥΓΕΙΑ ΝΙΚΟΛΟ-ΕΒΙΒΑ ΒΟΛΟΓΙΑΝΝΗ»
της Μαρίνας Κουνενάκη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

15.30 «Ο ΑΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ – ΑΕΝΑΟΣ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΣ»
σκηνοθεσία: Δημήτρης Καραθανάσης
από τη σειρά εκπομπών της ΕΤ3: «Ο Αιώνας της Θεσσαλονίκης»

16.30 «SEA DOGS»
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων γαλλοκαναδικής παραγωγής
επεισόδια: 11ο & 12ο ("The Swashbuckling pirate" & "The Siren's song")

17.30 «TOXIC CRISIS» ("ΤΟΞΙΚΗ ΚΡΙΣΗ")
του Όμηρου Ευαγγελινού
ελληνικό ντοκιμαντέρ

18.30 Η ΒΟΛΤΑ: Ο Γιώργος Κουρουπός και η Η ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΤΩΝ ΧΡΩΜΑΤΩΝ
επιμέλεια-παρουσίαση: Γιάννης Τσολακίδης
ελληνική σειρά μουσικών εκπομπών

19.30 ΑLLERT 3
με την Χριστίνα Σιγανίδου
ΝΕΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΕΚΠΟΜΠΩΝ - εκπομπή 18η

21.30 «ΟΔΥΣΣΕΑΣ: ΕΝΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ»
Ρεπορτάζ: Μάχη Μαργαρίτη
Παραγωγή: αυτοδιαχειριζόμενη ΕΤ3,2014
Ένα σχολείο αλλιώτικο από τα άλλα,ένα σχολείο εκμάθησης της ελληνικής γλώσας σε μετανάστες στην Ελλάδα

22.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
με τον Χάρη Αρβανιτίδη

23.30
ΚΟΣΜΟΣ ΕΝ ΚΙΝΗΣΕΙ
με τους: Μπάμπη Μπίκα και Μαρίνα Μεϊντάνη
ζωντανή εκπομπή διεθνούς θεματολογίας

01.00 ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ: «Το Παράδοξο της Ουτοπίας»
•ο Νίκος Βράντσης και ο Πάνος Παναγιώτου συναντούν τους: Γεράσιμο Βώκο και Γιάννη Σταυρακάκη
•η Μαρία Γραμμένου συναντά: τον Γιώργο Ρούση
•ο Νίκος Βράντσης συναντά: τον Βασίλη Τομανά και
•ο Πάνος Παναγιώτου συναντά: τον Ραφαήλ Παπαδόπουλο

02.30
«VANISHING RAINBOWS: L’ INDIA DI SIDDHARTA»
ξένη σειρά ντοκιμαντέρ της RAI 

03.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ (Ε)
με τον Χάρη Αρβανιτίδη

04.00 «Η ΣΤΑΧΤΗ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ»
του Νίκου Καβουκίδη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

05.30 «ΠΕΤΡΟΣ ΘΕΜΕΛΗΣ: ΑΓΓΙΞΑ…ΑΓΑΠΗΣΑ…ΕΣΚΑΨΑ...»
του Μπάμπη Τσόκα
ελληνικό ντοκιμαντέρ-αφιέρωμα στον έλληνα αρχαιολόγο

07.00
«Σ’ ΥΓΕΙΑ ΝΙΚΟΛΟ-ΕΒΙΒΑ ΒΟΛΟΓΙΑΝΝΗ»
της Μαρίνας Κουνενάκη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Τετάρτης 18/3/2015

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Τετάρτης 18/3/2015

Τετάρτη, 18/03/2015 - 09:19
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3
ΤΕΤΑΡΤΗ 18/3/2015

08.00 «ΣΤΟΥΣ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΥΣ ΤΗΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑΣ»
του Κώστα Βάκκα
ένα σπάνιο ντοκιμαντέρ για την ιστορία των Ερυθρών Ταξιαρχιών και της Prima Linea

09.30 «ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ του ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΠΑΛΛΗΝΗΣ»
μαγνητοσκοπημένη μετάδοση της συναυλίας που δόθηκε στο Ραδιομέγαρο της ΕΡΤ
στην Αγία Παρασκευή,στην Αθήνα

10.30 Η ΕΡΤ3 ΣΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ: ΚΟΝΤΡΑΠΟΥΝΤΟ (Ε)
με τον Γιάννη Τσολακίδη
Μαζί του οι: Πάρης Παρασχόπουλος (Μουσική) και ο Αλέξης Δερμετζόγλου (Κινηματογράφος)
εκπομπή 11η: «17o Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης-Νικόλας 'Ασιμος» 

12.00 «ΝΙΑΛΑ: ΜΙΑ ΞΕΧΑΣΜΕΝΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ»
του Στάθη Γαλαζούλα
ελληνικό ντοκιμαντέρ

12.30 ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΥΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΒΙΟ.ΜΕ και της Ανοιχτής Πρωτοβουλίας Αλληλεγγύης στον αγώνα της ΒΙΟ.ΜΕ.
ζωντανή μετάδοση από το στούντιο της ΕΡΤ3,στην Θεσσαλονίκη
για να ενημερώθει η κοινωνία για το τι συμβαίνει πραγματικά στον αγώνα της ΒΙΟ.ΜΕ.,για να ακουστεί η φωνή των εργαζομένων σε αυτοδιαχείρηση,σε κάθε γωνιά της Ελλάδας και για να ενημερώσουν για τις επόμενες κινήσεις τους

13.30
«ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΤΗ ΡΟΖΑ»
του Νίκου Θεοδοσίου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

14.30 «ΜΕΤΕΩΡΑ – ΠΙΝΔΟΣ,ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ»
του Βασίλη Λουλέ
ελληνικό ντοκιμαντέρ

16.30 «SEA DOGS»
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων γαλλοκαναδικής παραγωγής
επεισόδια: 9ο & 10ο ("Fear of the equator" & "The shipwrecked sailor")

17.30 «ΜΟΥΣΑ ΤΟΥ ΧΟΡΟΥ ΕΛΛΑΔΑ»
παιδική-νεανική χορευτική παράσταση,αφιέρωμα στην Ελλάδα από το ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΘΗΝΩΝ

19.00 «ΕΛΒΟ»
της Τάνιας Χατζηγεωργίου
ρεπορτάζ για την Ελληνική Βιομηχανία Οχημάτων
Παραγωγή: Αυτοδιαχειριζόμενη ΕΤ3

19.30 ZONA ROSA
με τους: Σταύρο Πανούση και Χρήστο Αβραμίδη
Πολυθεματική εβδομαδιαία ζωντανή εκπομπή

21.30
CINE NEWS
επιμέλεια - παρουσίαση: Αλέξης Δερμετζόγλου
Οι τελευταίες κινηματογραφικές προβολές και η κριτική τους

22.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
με τον 'Αγι Μενούτη

23.30
Οπτικοποιημένη Ραδιοφωνική Συνέντευξη της Ραχήλ Μακρή (βουλευτής ΣΥΡΙΖΑ)
στο Νίκο Κλέτσα
στο ΠΡΩΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ της ΕΡΤopen,στην Αθήνα
την Πέμπτη 12 Μαρτίου 2015

01.00 «ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΚΟΣΜΟΣ»
παραγωγή-επιμέλεια-συνεντεύξεις-σενάριο: Ηλιόσποροι
ελληνικό ντοκιμαντέρ
Στον αντίποδα του εικονικού “success story” της ανεργίας,της καταστολής και του φόβου,μια άλλη πραγματικότητα είναι υπαρκτή,ένας άλλος κόσμος αλληλεγγύης,συνεργασίας και μοιράσματος

02.30 «VANISHING RAINBOWS: GLI EREDI DEI MAYA»
ξένη σειρά ντοκιμαντέρ της RAI 

03.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ (Ε)
με τον 'Αγι Μενούτη

04.00
«ΣΤΟΥΣ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΥΣ ΤΗΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑΣ»
του Κώστα Βάκκα
ένα σπάνιο ντοκιμαντέρ για την ιστορία των Ερυθρών Ταξιαρχιών και της Prima Linea

05.30
«ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ»
του Θεόδωρου Μαραγκού
ελληνικό ντοκιμαντέρ

07.00 «ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ του ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΠΑΛΛΗΝΗΣ»
μαγνητοσκοπημένη μετάδοση της συναυλίας που δόθηκε στο Ραδιομέγαρο της ΕΡΤ
στην Αγία Παρασκευή,στην Αθήνα