ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Δευτέρας 6/10/2014

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Δευτέρας 6/10/2014

Κυριακή, 05/10/2014 - 20:41
●ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3 ΔΕΥΤΕΡΑ 06/10/2014

08.00 «ΣΤΟΥΣ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΥΣ ΤΗΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑΣ»
του Κώστα Βάκκα
ένα σπάνιο ντοκιμαντέρ για την ιστορία των Ερυθρών ταξιαρχιών και της Prima Linea

09.30 «ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ: "ΣΠΟΥΔΗ ΜΝΗΜΗΣ" »
της Τάνιας Χατζηγεωργίου
ελληνικό ντοκιμαντερ από τη σειρά της ΕΤ3 «Ο αιώνας της Θεσσαλονίκης»

10.30 ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ
με τη Χριστίνα Σιγανίδου

11.00 «ΣΤαγώνες»
της Νέλλης Ψαρρού
ένα ντοκιμαντέρ για τις περιπέτειες του νερού στην Ελλάδα

13.30 «ΕΚΤΟΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ (39405...ΜΙΑ ΜΑΡΤΥΡΙΑ)»
της Κυριακή Μάλαμα
ελληνικό ντοκιμαντερ

14.30 «ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΚΟΣΜΟΣ» ελληνικό ντοκιμαντέρ
παραγωγή,επιμέλεια,συνεντεύξεις,σενάριο:Ηλιόσποροι
Στον αντίποδα του εικονικού "success story" της ανεργίας,της καταστολής και του φόβου, μια άλλη πραγματικότητα είναι υπαρκτή,ένας άλλος κόσμος αλληλεγγύης,συνεργασίας και μοιράσματος.

16.30 ΔΡΟΜΟΙ ΤΟΥ ΚΡΑΣΙΟΥ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ:ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
με την Εύη Δέσκα

18.00 «Ο κ. ΛΕΟΝΑΡΝΤΟ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ»
ταινία του Νίκου Θεοδοσίου

20.00 «ΦΑΣΙΣΜΟΣ Α.Ε" ("FASCISM INC")»
του Αρη Χατζηστεφάνου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

21.30 CINE NEWS
με τον Αλέξη Δερμετζόγλου

22.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ

23.30 4ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ-«CIRCOM»
"Το όνειρο της Αμάντα" ("Amanda's dream") - Συμμετοχή Γαλλίας

00.30 «ΝΑ ΜΗΝ ΖΗΣΟΥΜΕ ΣΑΝ ΔΟΥΛΟΙ»
ταινία του Γιάννη Γιουλούντα

03.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ (Ε)

04.00 «ΣΤΟΥΣ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΥΣ ΤΗΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑΣ»
του Κώστα Βάκκα
ένα σπάνιο ντοκιμαντέρ για την ιστορία των Ερυθρών ταξιαρχιών και της Prima Linea

05.30 «ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ: "ΣΠΟΥΔΗ ΜΝΗΜΗΣ" »
της Τάνιας Χατζηγεωργίου
ελληνικό ντοκιμαντερ από τη σειρά της ΕΤ3 «Ο αιώνας της Θεσσαλονίκης»

06.00 «ΣΤαγώνες»
της Νέλλης Ψαρρού
ένα ντοκιμαντέρ για τις περιπέτειες του νερού στην Ελλάδα
ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Κυριακής 5/10/2014

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Κυριακής 5/10/2014

Σάββατο, 04/10/2014 - 21:48
●ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3 ΚΥΡΙΑΚΗ 05/10/2014

08.00 «Ο Τσόπυ και η Πριγκίπισσα» (CHOPPY AND THE PRINCESS)
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων

09.00 «VANISHING RAINBOWS: GLI ANTENATI DI VISHNU»
ξένη σειρά ντοκιμαντέρ της RAI

09.30 «ΝΕΣΤΟΣ, ΠΟΤΑΜΙ ΖΩΗΣ»
ελληνικό ντοκιμαντέρ

10.30 «Η ΨΥΧΙΚΗ ΥΓΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ»
Ο ψυχολόγος Ηλίας Βασιλειάδης μιλά στη Μάχη Μαργαρίτη

11.00 «ΕΛΒΟ»
ρεπορτάζ για την Ελληνική Βιομηχανία Οχημάτων

11.30 «ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ»
επιμέλεια: Φανή Τουπαλγίκη

12.30 «Σ' ΥΓΕΙΑ ΝΙΚΟΛΟ-ΕΒΙΒΑ ΒΟΛΟΓΙΑΝΝΗ»
της Μαρίνας Κουνενάκη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

13.30 «ΠΡΟΣΩΠΩΝ ΤΟΠΟΙ – ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΤΑΣΟ ΛΕΙΒΑΔΙΤΗ»
ελληνικό ντοκιμαντέρ από το ΑΡΧΕΙΟ της ΕΡΤ

14.00 «ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΟΛΕΜΗΣ,ΕΝΑΣ ΠΑΛΙΟΣ ΤΥΠΟΓΡΑΦΟΣ ΘΥΜΑΤΑΙ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνικό ντοκιμαντέρ από το ΑΡΧΕΙΟ της ΕΡΤ

16.00 Η ΒΟΛΤΑ (ΕΝ ΧΟΡΔΑΙΣ)
με τον Γιάννη Τσολακίδη

17.00 «Ο ΑΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ – ΑΕΝΑΟΣ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΣ»
από τη σειρά εκπομπών της ΕΤ3, «Ο Αιώνας της Θεσσαλονίκης»
σκηνοθεσία:Δημήτρης Καραθανάσης

18.00 «ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΤΟΛΕΔΟ:ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ-ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ-ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ»
του Γιώργου Λογοθέτη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

19.00 «ΦΑΣΙΣΜΟΣ Α.Ε.» ("FASCISM INC")
του Αρη Χατζηστεφάνου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

21.00 «DEEP PURPLE for ever»
με τον Στάθη Παναγιωτόπουλο
μουσικό αφιέρωμα

22.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ

23.30 «ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΟΙΗΣΗ ΚΥΡΙΕ ΑΝΔΡΕΑ ΕΜΠΕΙΡΙΚΟ;»
του Νίκου Αλευρά
ελληνικό ντοκιμαντέρ

00.00 «128: ΚΕΡΑΤΕΑ, ΜΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ»
των: Βασίλη Σύρρου και Γρηγόρη Οικονομίδη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

01.30 «ΟΡΟΘΕΤΙΚΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ:ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΔΙΚΙΑ»("POSITIVE WOMEN:EXPOSING INJUSTICE")
της Άλισον Ντιούκ (Alison Duke)
ταινία-ντοκιμαντέρ καναδικης παραγωγης

03.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ (Ε)

04.00 «Σ' ΥΓΕΙΑ ΝΙΚΟΛΟ-ΕΒΙΒΑ ΒΟΛΟΓΙΑΝΝΗ»
της Μαρίνας Κουνενάκη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

05.00 «ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΟΛΕΜΗΣ,ΕΝΑΣ ΠΑΛΙΟΣ ΤΥΠΟΓΡΑΦΟΣ ΘΥΜΑΤΑΙ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνικό ντοκιμαντέρ από το ΑΡΧΕΙΟ της ΕΡΤ

06.30 «VANISHING RAINBOWS: GLI ANTENATI DI VISHNU»
ξένη σειρά ντοκιμαντέρ της RAI

07.30 «ΝΕΣΤΟΣ, ΠΟΤΑΜΙ ΖΩΗΣ»
ελληνικό ντοκιμαντέρ
ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα του Σαββάτου 4/10/2014

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα του Σαββάτου 4/10/2014

Παρασκευή, 03/10/2014 - 22:19
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3 ΣΑΒΒΑΤΟ 04/10/2014

08.00«Ο Τσόπυ και η Πριγκίπισσα» (CHOPPY AND THE PRINCESS)
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων

09.00«VANISHING RAINBOWS:OMAN-LINVENZIONE DELLE OASI»
ξένη σειρά ντοκιμαντέρ της RAI

09.30«Ο ΗΡΑΚΛΗΣ,Ο ΑΧΕΛΩΟΣ ΚΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ»
του Δημήτρη Κουτσαμπασιάκου
ελληνικό ντοκιμαντέρ μικρού μήκους

10.30«Κουρσάλ»
του Νίκου Θεοδοσίου
βραβευμένη ταινία-ντοκιμαντέρ

11.30 ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟΣ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ-
Αφιέρωμα στα Άτομα με Αναπηρίες (Ε) με τον Αλέξανδρο Τριανταφυλλίδη
Καλεσμένοι οι:Παναγίωτης Κουρουμπλής (Κοινοβ.Εκπρόσ. ΣΥΡΙΖΑ) Φώτης Μπιμπασης (Συντονιστής ΑΜΕΑ Οικολόγων-Πράσινων) Πάνος Παναγιώτου(Οικονομολόγος) Ενα οδοιπορικό με το Φώτη Μπίμπαση στους δρόμους της Θεσσαλονίκης για τα προβλήματα που καλούνται να αντιμετωπίσουν καθημερινά τα άτομα με αναπηρία

13.00«ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΜΕΤΕΩΡΑ – ΠΙΝΔΟΣ»
του Βασίλη Λουλέ
ελληνικό ντοκιμαντέρ

15.00«ΟΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΟΙΗΣΗ»
εκπομπή-αφιέρωμα στην Ποίηση
σκηνοθεσία:Κυριακή Μάλαμα

16.00 Η ΒΟΛΤΑ - (Θανάσης Παπακωνσταντίνου)
με τον Γιάννη Τσολακίδη

17.00 «ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ»
Ο Δημήτρης Σεβρής μιλά στη Μάχη Μαργαρίτη

18.00«LA TELE DE MOMES»
ξένο ντοκιμαντερ,γαλλικής παραγωγής

19.30«ΠΟΛΥ ΜΙΛΑΣ...ΠΟΛΥ ΚΛΑΙΣ»
του Δημήτρη Κιτσικούδη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

21.00«ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΙΣ ΡΑΓΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ...ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΑΜ ΣΤΟ ΜΕΤΡΟ»
της Βούλας Κωστάκη
ελληνικό ντοκιμαντερ από τη σειρά της ΕΤ3 «Ο αιώνας της Θεσσαλονίκης»

22.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ

23.30 Συνέντευξη του Βασίλη Φίλια (Καθηγητής Κοινωνικών Επιστημών - τέως Πρύτανης Παντείου Πανεπιστημίου) στην Εύα Μαυρογένη στη ραδιοφωνική εκπομπή της ΕΡΤopen (Ε)

01.30«ΠΕΡΙΦΑΝΕΣΤΑΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ»
σκηνοθεσία: Δημήτρης Καραθανάσης,Ιεροκλής Μιχαηλίδης
μουσικό αφιέρωμα

03.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ (Ε)

04.00 «Κουρσάλ»
του Νίκου Θεοδοσίου
βραβευμένη ταινία-ντοκιμαντέρ

05.00 «ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΜΕΤΕΩΡΑ – ΠΙΝΔΟΣ»
του Βασίλη Λουλέ
ελληνικό ντοκιμαντέρ

07.00 «VANISHING RAINBOWS:OMAN-LINVENZIONE DELLE OASI»
ξένη σειρά ντοκιμαντέρ της RAI

07.30«Ο ΗΡΑΚΛΗΣ,Ο ΑΧΕΛΩΟΣ ΚΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ»
του Δημήτρη Κουτσαμπασιάκου
ελληνικό ντοκιμαντέρ μικρού μήκου
ΕΡΤ3:Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Παρασκευής 3/10/2014

ΕΡΤ3:Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Παρασκευής 3/10/2014

Πέμπτη, 02/10/2014 - 21:30
●ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 03/10/2014

08.00 «Βασίλης Αλεξάκης»-από την πρόταση για τηλεοπτική σειρά-«ΕΞΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ ΖΗΤΟΥΝ ΠΡΟΣΩΠΑ»
ταινία σε σενάριο-σκηνοθεσία: Ροβήρου Μανθούλη

09.00 MIXER: Στις δυό πλευρές Αιγαίου (Α'+Β' μέρος)
με τον Παύλο Νεραντζή

11.00 6η ΑΙΣΘΗΣΗ
σειρά εκπομπών της ΕΤ3 για τα ΑΜΕΑ

11.30 «VANISHING RAINBOWS:GLI EREDI DI ALESSANDRO MAGNO»
ξένη σειρά ντοκιμαντέρ της RAI

12.30 «ΝΙΚΑΡΙΑ ΜΟΥ»
του Σπύρου Τέσκου
ταινία-ντοκιμαντέρ για τη ζωή στην Ικαρία

14.00 «ΜΙΑ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ :Ξένη Χώρα» με το Φάνη Μουρατίδη
σενάριο:Φανή Τουπαλγίκη και σκηνοθεσία:Κυριακή Μάλαμα
ελληνική σειρά δραματοποιημένων ντοκιμαντέρ

15.00 «ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΞΕΝΑΓΗΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ»
του Γιώργου Δάμπαση
ταινία της Νομαρχίας Κυκλάδων για τους αρχαιολογικούς χώρους και τα μουσεία των νήσων:Μήλου,Κιμώλου,Σερίφου, Ανάφης και Φολεγάνδρου.

16.00 Η ΒΟΛΤΑ (Αναστασία Μουτσάτσου)
με τον Γιάννη Τσολακίδη

17.00 «ΠΕΤΡΟΣ ΘΕΜΕΛΗΣ: ΑΓΓΙΞΑ...ΑΓΑΠΗΣΑ...ΕΣΚΑΨΑ...»
του Μπάμπη Τσόκα
ελληνικό ντοκιμαντέρ-αφιέρωμα στον έλληνα αρχαιολόγο

18.30 «ΑΛΕΞΗΣ ΑΚΡΙΘΑΚΗΣ,Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ»
ελληνικό ντοκιμαντερ για τον έλληνα ζωγράφο-εκπρόσωπο του Μοντερνισμού

19.30 ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟΣ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ-Αφιέρωμα στα Άτομα με Αναπηρίες (Μ)
με τον Αλέξανδρο Τριανταφυλλίδη
Καλεσμένοι οι:Παναγίωτης Κουρουμπλής (Κοινοβ.Εκπρόσ. ΣΥΡΙΖΑ)
Φώτης Μπιμπασης (Συντονιστής ΑΜΕΑ Οικολόγων-Πράσινων)
Πάνος Παναγιώτου(Οικονομολόγος)
Ενα οδοιπορικό με το Φώτη Μπίμπαση στους δρόμους της Θεσσαλονίκης για τα προβλήματα που καλούνται να αντιμετωπίσουν καθημερινά τα άτομα με αναπηρία

21.30 «VILLY»
του Νίκου Θεοδοσίου
ταινία μηκρού μήκους

22.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ

23.30 Συνέντευξη της Ζωής Κωνσταντοπούλου (Βουλευτής ΣΥΡΙΖΑ)
στην Εύα Μαυρογένη
στη ραδιοφωνική εκπομπή της ΕΡΤopen

00.30 ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ
η Μαρία Γραμμένου συναντά τους:Σπύρο Μαρκέτο & Άρη Χατζηστεφάνου
η Μαρία Θεοδωράκη συναντά τους:Francesco Mazzanti & Juncal Montero
ο Νίκος Βράνσης συναντά τον Κώστα Τορπουζίδη και
ο Πάνος Παναγιώτου τον Αλέξανδρο Κιουπκολή

03.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ (Ε)

04.00 «Βασίλης Αλεξάκης»-από την πρόταση για τηλεοπτική σειρά-«ΕΞΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ ΖΗΤΟΥΝ ΠΡΟΣΩΠΑ»
ταινία σε σενάριο-σκηνοθεσία:Ροβήρου Μανθούλη

05.00 MIXER: Στις δυό πλευρές Αιγαίου (Α'+Β' μέρος)
με τον Παύλο Νεραντζή

07.00 6η ΑΙΣΘΗΣΗ
σειρά εκπομπών της ΕΤ3 για τα ΑΜΕΑ

07.30 «VANISHING RAINBOWS:GLI EREDI DI ALESSANDRO MAGNO»
ξένη σειρά ντοκιμαντέρ της RAI
ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Πέμπτης 2/10/2014

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Πέμπτης 2/10/2014

Τετάρτη, 01/10/2014 - 19:16
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3 ΠΕΜΠΤΗ 02/10/2014

08.00 «DEBTOCRACY» ("ΧΡΕΟΚΡΑΤΙΑ")
του 'Αρη Χατζηστεφάνου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

10.00 «Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΕΝΟΧΛΗΣΕ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ»
του Σταύρου Ψυλλάκη
ελληνική ταινία-ντοκιμαντερ

11.30 «VANISHING RAINBOWS: I CACCIATORI DELLA SELVA»
ξένη σειρά ντοκιμαντέρ της RAI

12.00 ZONA ROSA (Ε)
με τους: Σταύρο Πανούση και Χρήστο Αβραμίδη

14.00 «ΚΗΦΙΣΣΟΣ, ΠΡΟΣΚΑΙΡΗ ΝΑΡΚΗ»
ελληνικό ντοκιμαντέρ

15.00 «ΟΙ ΚΥΚΛΑΔΕΣ ΣΗΜΕΡΑ: ΕΝΑ ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΗΝ ΟΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΘΗΡΑΣΙΑ»
ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ

16.00 Η ΒΟΛΤΑ (Θάνος Μικρούτσικος)
με τον Γιάννη Τσολακίδη

17.30 «ΣΕΡΓΙΑΝΙ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ,με τον Παττακοστελή»
ελληνικό-οδοιπορικό ντοκιμαντέρ

19.00 «Να μην ζήσουμε σαν δούλοι»
ταινία του Γιάννη Γιουλούντα

21.00 «ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΤΗ ΡΟΖΑ»
του Νίκου Θεοδοσίου
ελληνικό ντοκιμαντερ

22.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ

23.30 «JAFFA LA MIENNE» ("Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΙΑΦΑ")
του Ροβήρου Μανθούλη
ελληνογαλλικό ντοκιμαντερ-συμπαραγωγή

00.30 «ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ» ("La Educación Prohibida")
ξένο ντοκιμαντέρ ισπανικής παραγωγής

03.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ (Ε)

04.00 «DEBTOCRACY» ("ΧΡΕΟΚΡΑΤΙΑ")
του 'Αρη Χατζηστεφάνου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

05.30 «Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΕΝΟΧΛΗΣΕ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ»
του Σταύρου Ψυλλάκη
ελληνική ταινία-ντοκιμαντερ

07.00 «VANISHING RAINBOWS: I CACCIATORI DELLA SELVA»
ξένη σειρά ντοκιμαντέρ της RAI
ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Τετάρτης 1/10/2014

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Τετάρτης 1/10/2014

Τρίτη, 30/09/2014 - 21:13
●ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3 ΤΕΤΑΡΤΗ 01/10/2014

08.00 «TOXIC CRISIS» (ΤΟΞΙΚΗ ΚΡΙΣΗ)
του Όμηρου Ευαγγελινού
ελληνικό ντοκιμαντερ

09.30 «ΝΙΑΛΑ: ΜΙΑ ΞΕΧΑΣΜΕΝΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ»
του Στάθη Γαλαζούλα
ελληνικό ντοκιμαντέρ

10.30 ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ
με τη Χριστίνα Σιγανίδου

11.00 «VANISHING RAINBOWS: L' INDIA DI SIDDHARTA»
ξένη σειρά ντοκιμαντέρ της RAI

11.30 «Ο κ. ΛΕΟΝΑΡΝΤΟ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ»
ταινία του Νίκου Θεοδοσίου

13.00 «ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΚΟΣΜΟΣ»
ελληνικό ντοκιμαντέρ

15.00 «ΟΙ ΚΥΚΛΑΔΕΣ ΣΗΜΕΡΑ: ΕΝΑ ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΗΝ ΙΟ »
ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ

16.00 Η ΒΟΛΤΑ (Δημήτρης Ζερβουδάκης)
με τον Γιάννη Τσολακίδη

17.00 «LE BLUES ENTRE LES DENTS» (Blues Under the Skin)
του Ροβήρου Μανθούλη
ντοκιμαντέρ-συμπαραγωγή

19.00 «ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΕΝΩ, ΤΡΕΙΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΕΣ, ΜΙΑ ΚΑΤΑΓΩΓΗ»
ντοκιμαντέρ για τις συνθήκες ζωής των τσιγγάνων στη Θεσσαλονίκη

19.30 ZONA ROSA (Ζ)
με τους: Σταύρο Πανούση και Χρήστο Αβραμίδη

21.30 «ΑΝΤΙΛΑΛΟΥΝΕ ΤΑ ΒΟΥΝΑ»
ταινία του Νίκου Αλευρά

22.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ

23.30 «ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ»
του Θεόδωρου Μαραγκού
ελληνικό ντοκιμαντέρ

01.30 «Η ΣΤΑΧΤΗ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ»
του Νίκου Καβουκίδη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

03.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ (Ε)

04.00 «TOXIC CRISIS» (ΤΟΞΙΚΗ ΚΡΙΣΗ)
του Όμηρου Ευαγγελινού
ελληνικό ντοκιμαντερ

05.30«Ο κ. ΛΕΟΝΑΡΝΤΟ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ»
ταινία του Νίκου Θεοδοσίου

07.00 «ΝΙΑΛΑ: ΜΙΑ ΞΕΧΑΣΜΕΝΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ»
του Στάθη Γαλαζούλα
ελληνικό ντοκιμαντέρ

07.30 «VANISHING RAINBOWS: L' INDIA DI SIDDHARTA»
ξένη σειρά ντοκιμαντέρ της RAI
ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Τρίτης 30/9/2014

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Τρίτης 30/9/2014

Δευτέρα, 29/09/2014 - 21:42

ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3 ΤΡΙΤΗ 30/09/2014

08.00 «ΕΛΑΙΑΣ ΒΛΑΣΤΟΣ»
του Κώστα Γιαννιά
ελληνικό ντοκιμαντερ

09.30 «Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΑΝΔΡΟΥ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνικό ντοκιμαντέρ

10.00 ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ
με τη Χριστίνα Σιγανίδου

10.30 «ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑ ΑΠΟΡΡΙΜΜΑΤΩΝ - ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΓΟΠΟΤΙ ΤΩΝ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ»
ελληνικό ντοκιμαντέρ της ΠΟΕ-ΟΤΑ

11.30 «ΤΟ ΔΑΣΟΣ ΤΗΣ ΔΑΔΙΑΣ»
του Δημήτρη Καραθανάση

12.00 «ΤΟΠΟΙ ΖΩΗΣ, ΤΟΠΟΙ ΙΔΕΩΝ:Η Δύναμη της Ύπαρξης»
σενάριο-σκηνοθεσία: Γιώργος Κεραμιδιώτης

13.30 «ΣΕΡΓΙΑΝΙ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ,με τον Παττακοστελή»
ελληνικό-οδοιπορικό ντοκιμαντέρ

15.00 «ΟΙ ΚΥΚΛΑΔΕΣ ΣΗΜΕΡΑ: ΕΝΑ ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΑΡΟ»
ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ

15.30 «Κουρσάλ»
του Νίκου Θεοδοσίου
βραβευμένη ταινία-ντοκιμαντέρ

17.00 «ΕΠΟΧΕΣ ΚΑΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ:Τάσος Λειβαδίτης»
σειρά εκπομπών της ΕΤ1

18.30 «Ο ΗΡΑΚΛΗΣ, Ο ΑΧΕΛΩΟΣ ΚΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ»
του Δημήτρη Κουτσαμπασιάκου
ελληνικό ντοκιμαντέρ μικρού μήκους

19.00 «SANTA BARBARA-Ghosts in Keryneia» «ΣΑΝΤΑ ΜΠΑΡΜΠΑΡΑ-Φαντάσματα στην Κερύνεια»
του Νίκου Θεοδοσίου
ντοκιμαντέρ για την ταινία με πρωταγωνιστή τον Πήτερ Σέλλερς, που γυρίστηκε στην Κερύνεια της Κύπρου τους τελευταίους μήνες του 1973 και δεν βγήκε ποτέ στις αίθουσες...

20.30 «ΤΟ ΧΡΥΣΟ ΚΑΛΥΜΜΑ»
ελληνικό ντοκιμαντέρ της ΕΤ1

21.30 «ΓΡΑΜΜΟΣ, μαγικές εικόνες»
του Νίκου Θεοδοσίου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

22.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ

23.30 «ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ του ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΠΑΛΛΗΝΗΣ»
μαγνητοσκόπηση από το Ραδιομέγαρο της ΕΡΤ,στην Αγία Παρασκευή,στην Αθήνα

01.00 «ΔΗΜΟΣΙΑ ΜΕΣΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΗΝ Ε.Ε»
συντονίζει ο Βασίλης Βασιλόπουλος μαγνητοσκοπημένη συζήτηση από το Ραδιομέγαρο της ΕΡΤ,στην Αγία Παρασκευή,στην Αθήνα

03.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ (Ε)

04.00 «ΕΛΑΙΑΣ ΒΛΑΣΤΟΣ»
του Κώστα Γιαννιά
ελληνικό ντοκιμαντερ

05.30 «Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΑΝΔΡΟΥ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνικό ντοκιμαντέρ

06.00 ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ
με τη Χριστίνα Σιγανίδου

07.00 «ΤΟΠΟΙ ΖΩΗΣ, ΤΟΠΟΙ ΙΔΕΩΝ:Η Δύναμη της Ύπαρξης»
σενάριο-σκηνοθεσία: Γιώργος Κεραμιδιώτης

ΕΡΤ3:Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Δευτέρας 29/9/2014

ΕΡΤ3:Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Δευτέρας 29/9/2014

Κυριακή, 28/09/2014 - 19:52

ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3 ΔΕΥΤΕΡΑ 29/09/2014

08.00 «ΕΚΤΟΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ (39405...ΜΙΑ ΜΑΡΤΥΡΙΑ)»
σκηνοθεσία: Κυριακή Μάλαμα
ελληνικό ντοκιμαντερ


09.00 «ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΜΕΤΕΩΡΑ – ΠΙΝΔΟΣ»
του Βασίλη Λουλέ
ελληνικό ντοκιμαντέρ

11.00 ΔΡΟΜΟΙ ΤΟΥ ΚΡΑΣΙΟΥ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ: ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
με την Εύη Δέσκα

12.00 ΤΟΠΟΙ ΖΩΗΣ, ΤΟΠΟΙ ΙΔΕΩΝ: Κρίση Συλλογικοτήτων
σενάριο - σκηνοθεσία Γιώργος Κεραμιδιώτης

13.00 «DEBTOCRACY» ("ΧΡΕΟΚΡΑΤΙΑ")
του 'Αρη Χατζηστεφάνου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

14.30 «ΠΟΛΥ ΜΙΛΑΣ...ΠΟΛΥ ΚΛΑΙΣ»
του Δημήτρη Κιτσικούδη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

16.00 «ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΟΛΕΜΗΣ: ΕΝΑΣ ΠΑΛΙΟΣ ΤΥΠΟΓΡΑΦΟΣ ΘΥΜΑΤΑΙ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνικό ντοκιμαντέρ από το ΑΡΧΕΙΟ της ΕΡΤ

17.00 Η ΒΟΛΤΑ (Βασίλης Λέκκας)
με τον Γιάννη Τσολακίδη

19.00 «Σ' ΥΓΕΙΑ ΝΙΚΟΛΟ -ΕΒΙΒΑ ΒΟΛΟΓΙΑΝΝΗ»
ελληνικό ντοκιμαντέρ

20.00 Συνέντευξη των: Γιώργου Πλειού (Καθηγητής,Πρόεδρος του Τμήματος Επικοινωνίας και ΜΜΕ του Πανεπιστημίου Αθηνών) και Νίκου Μιχαλίτση (Πρώην Διευθυντής Τεχνικών Υπηρεσιών της ΕΡΤ) στη ραδιοφωνική εκπομπή της Ντέπυς Βρεττού στην ΕΡΤopen (Ε)

21.00 «ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΑΧΑΡΩΦ: Ο ΜΥΣΤΗΡΙΩΔΗΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ»
του Άγγελου Αμπάζογλου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

22.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ

23.30 «128: ΚΕΡΑΤΕΑ, ΜΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ»
των: Βασίλη Σύρρου και Γρηγόρη Οικονομίδη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

01.00 «ΦΑΣΙΣΜΟΣ Α.Ε" ("FASCISM INC")»
του Αρη Χατζηστεφάνου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

03.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ (Ε)

04.00 «ΕΚΤΟΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ (39405...ΜΙΑ ΜΑΡΤΥΡΙΑ)»
σκηνοθεσία: Κυριακή Μάλαμα
ελληνικό ντοκιμαντερ

05.00 «ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΜΕΤΕΩΡΑ – ΠΙΝΔΟΣ»
του Βασίλη Λουλέ
ελληνικό ντοκιμαντέρ

06.30 ΔΡΟΜΟΙ ΤΟΥ ΚΡΑΣΙΟΥ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ: ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
με την Εύη Δέσκα

ΕΡΤ3:Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Κυριακής 28/9/2014

ΕΡΤ3:Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Κυριακής 28/9/2014

Σάββατο, 27/09/2014 - 21:07
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3 ΚΥΡΙΑΚΗ 28/09/2014

08.00 «Ο Τσόπυ και η Πριγκίπισσα» (CHOPPY AND THE PRINCESS)
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων - επεισόδια 9 &10

09.00 « VANISHING RAINBOWS: UN SOGNO DI FANGO E DI GHIACCIO»
ξένη σειρά ντοκιμαντέρ της RAI

09.30 «ΝΕΣΤΟΣ, ΠΟΤΑΜΙ ΖΩΗΣ»
ελληνικό ντοκιμαντερ

10.30 «ΟΙΚΟΓΙΟΡΤΗ»
αφιέρωμα στα εναλλακτικά -οικολογικά προϊόντα και παραγωγούς

11.30 ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ
με τη Χριστίνα Σιγανίδου

12.00 «ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ»
επιμέλεια: Φανή Τουπαλγίκη

13.00 ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ
εκπομπή της ΕΤ3

13.30 Η ΒΟΛΤΑ - (Δημήτρης Ζερβουδάκης)
με τον Γιάννη Τσολακίδη

14.30 «LA TELE DE MOMES»
ξένο ντοκιμαντέρ

15.30 «SEA DOGS» - επεισόδιο 9ο ( FEAR OF THE EQUATOR )
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων

16.00 «SEA DOGS» - επεισόδιο 10ο (THE SHIPWRECKED SAILOR )
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων

16.30 «ΟΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΟΙΗΣΗ»
εκπομπή-αφιέρωμα στην Ποίηση
σκηνοθεσία:Κυριακή Μάλαμα

17.30 Συνέντευξη του Παύλου Κοντογιαννίδη σε ραδιοφωνική εκπομπή της ΕΡΤopen (Ε)

19.00 «ΜΙΑ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ» - (Ξένη Χώρα)
ελληνική σειρά δραματοποιημένων ντοκιμαντέρ

20.00 «ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ»
του Θεόδωρου Μαραγκού
ελληνικό ντοκιμαντέρ

22.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ

23.30 ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΚΙΝ/ΓΡΑΦΟΥ ΤΟΥ ΑΠΘ «Νομαδικές μηχανές» - «Ζαρντέν» - «Χεβρώνα»

01.00 «ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΜΠΛΟΥΖ»
μουσικό αφιέρωμα με τους BLUES WIRE

03.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ (Ε)

04.00 ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ
με τη Χριστίνα Σιγανίδου

05.00 «ΟΙΚΟΓΙΟΡΤΗ»
αφιέρωμα στα εναλλακτικά -οικολογικά προϊόντα και παραγωγούς

06.00 «ΝΕΣΤΟΣ, ΠΟΤΑΜΙ ΖΩΗΣ»
ελληνικό ντοκιμαντερ

07.30 ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ
εκπομπή της ΕΤ3
ΕΡΤ3: Τηλεοπτικό πρόγραμμα Σαββάτου 27/9/2014

ΕΡΤ3: Τηλεοπτικό πρόγραμμα Σαββάτου 27/9/2014

Παρασκευή, 26/09/2014 - 18:56
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3 ΣΑΒΒΑΤΟ 27/09/2014

08.00 «Ο Τσόπυ και η Πριγκίπισσα» (CHOPPY AND THE PRINCESS)
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων - επεισοδια 7,8

09.00 «VANISHING RAINBOWS: OMAN-LINVENZIONE DELLE OASI»
ξένη σειρά ντοκιμαντέρ της RAI

09.30 «6η ΑΙΣΘΗΣΗ»
εκπομπή της ΕΤ3 για τα ΑΜΕΑ

10.30 «ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ 432»
του Κώστα Εφήμερου
ελληνικό ντοκιμαντέρ για το λουκέτο στην ΕΡΤ,στις 11 Ιουνίου 2013

11.30 ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟΣ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ
με τον Αλέξανδρο Τριανταφυλλίδη (Ε)

13.00 «ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ, ΣΠΟΥΔΗ ΜΝΗΜΗΣ»
ελληνικό ντοκιμαντερ

14.00 «Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΕΝΟΧΛΗΣΕ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ»
του Σταύρου Ψυλλάκη
ελληνική ταινία-ντοκιμαντέρ

15.00 «ΑΝΤΙΛΑΛΟΥΝΕ ΤΑ ΒΟΥΝΑ»
του Νίκου Αλευρά

15.30 «SEA DOGS» - επεισόδιο 7ο (TURBO TORPEDOES )
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων

16.00 «SEA DOGS» - επεισόδιο 8ο (MYSTERY CRUISE)
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων

16.30 «TOXIC CRISIS» (ΤΟΞΙΚΗ ΚΡΙΣΗ)
του Όμηρου Ευαγγελινού
ελληνικό ντοκιμαντερ

18.00 «ΤΟΠΟΙ ΖΩΗΣ, ΤΟΠΟΙ ΙΔΕΩΝ»
σε σκηνοθεσία Γ.Κεραμιδιώτη

19.30 «GORAN BREGOVIC Wedding and funeral orchestra»
από το Μεγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης

21.00 «JAFFA LA MIENNE» (Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΙΑΦΑ)
του Ροβήρου Μανθούλη
ελληνογαλλικό ντοκιμαντερ-συμπαραγωγή

22.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ

23.30 MIXER - «WOMEN TRAFFICKING IN GREECE (Η ΣΩΜΑΤΕΜΠΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ»
με τον Παύλο Νεράντζη

01.00 ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΚΙΝ/ΓΡΑΦΟΥ ΤΟΥ ΑΠΘ "Κλισε 32" - "Last Ones" - "Κρυφό" - "Crossing the line"

02.00 «ΑΛΛΑΤΙΝΗ - ΠΤΩΧΕΥΣΗ»
ρεπορτάζ για το χρονικό της εταιρίας

03.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ (Ε)

04.00 «ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ 432»
του Κώστα Εφήμερου
ελληνικό ντοκιμαντέρ για το λουκέτο στην ΕΡΤ,στις 11 Ιουνίου 2013

05.00 «Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΕΝΟΧΛΗΣΕ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ»
του Σταύρου Ψυλλάκη
ελληνική ταινία-ντοκιμαντερ

06.30 «6η ΑΙΣΘΗΣΗ»
εκπομπη της ΕΤ3 για τα ΑΜΕΑ

07.00 «VANISHING RAINBOWS: OMAN-LINVENZIONE DELLE OASI»
ξένη σειρά ντοκιμαντέρ της RAI