ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Δευτέρας 27/10/2014

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Δευτέρας 27/10/2014

Κυριακή, 26/10/2014 - 20:01
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3 ΔΕΥΤΕΡΑ 27/10/2014

08.00 «ΜΙΑ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ: Ξένη Χώρα»
με το Φάνη Μουρατίδη
σενάριο: Φανή Τουπαλγίκη-σκηνοθεσία: Κυριακή Μάλαμα
ελληνική σειρά δραματοποιημένων ντοκιμαντέρ

09.00 «ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ: "ΣΠΟΥΔΗ ΜΝΗΜΗΣ" »
της Τάνιας Χατζηγεωργίου
ελληνικό ντοκιμαντερ,από τη σειρά της ΕΤ3 «Ο αιώνας της Θεσσαλονίκης»

10.00 «ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ»
του Θεόδωρου Μαραγκού
ελληνικό ντοκιμαντέρ

11.00 «ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΜΕΤΕΩΡΑ – ΠΙΝΔΟΣ»
του Βασίλη Λουλέ
ελληνικό ντοκιμαντέρ

13.00 «ΠΡΟΣΩΠΩΝ ΤΟΠΟΙ – ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΤΑΣΟ ΛΕΙΒΑΔΙΤΗ»
ελληνικό ντοκιμαντέρ
από το ΑΡΧΕΙΟ της ΕΡΤ

14.00 Η ΒΟΛΤΑ: Βασίλης Λέκκας
με το Γιάννη Τσολακίδη

15.00 «ΣΤαγώνες»
της Νέλλης Ψαρρού
ελληνικό ντοκιμαντέρ για τις περιπέτειες του νερού στην Ελλάδα

17.00 «ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΨΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΘΑΡΙΣΤΡΙΕΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ»
Έρευνα & Συνεντεύξεις: Ντίνα Ιωακειμίδου - Κάμερα: Στεφανία Μιζάρα - Μοντάζ: Nelly Ollivault Παραγωγή: UNFOLLOW
ελληνικό ντοκιμαντέρ μικρού μήκους τις 595 καθαρίστριες του Υπουργείου Οικονομικών

17.30 «Μπλουζ με σφιγμένα δόντια» ("Le Blues Entre Les Dents"/"Blues Under the Skin")
ταινία του Ροβήρου Μανθούλη

19.30 «ΑΛΕΞΗΣ ΑΚΡΙΘΑΚΗΣ,Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ»
ελληνικό ντοκιμαντερ για τον έλληνα ζωγράφο-εκπρόσωπο του Μοντερνισμού

20.30 «DEBTOCRACY» ("ΧΡΕΟΚΡΑΤΙΑ")
του 'Αρη Χατζηστεφάνου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

22.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ

23.30 «ΦΑΣΙΣΜΟΣ Α.Ε.» ("FASCISM INC")
του Αρη Χατζηστεφάνου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

01.00 «ΟΡΟΘΕΤΙΚΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ: ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΔΙΚΙΑ» ("POSITIVE WOMEN:EXPOSING INJUSTICE")
της Άλισον Ντιούκ (Alison Duke)
ταινία-ντοκιμαντέρ καναδικης παραγωγης

02.00 «ΚΗΦΙΣΣΟΣ,ΠΡΟΣΚΑΙΡΗ ΝΑΡΚΗ»
της Διονυσίας Κοπανά
ελληνικό ντοκιμαντέρ

03.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ (Ε)

04.00 «ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ»
του Θεόδωρου Μαραγκού
ελληνικό ντοκιμαντέρ

05.00 «ΜΙΑ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ: Ξένη Χώρα»
με το Φάνη Μουρατίδη σενάριο: Φανή Τουπαλγίκη-σκηνοθεσία: Κυριακή Μάλαμα
ελληνική σειρά δραματοποιημένων ντοκιμαντέρ

06.00 «ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΜΕΤΕΩΡΑ – ΠΙΝΔΟΣ»
του Βασίλη Λουλέ
ελληνικό ντοκιμαντέρ

07.30 «ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ: "ΣΠΟΥΔΗ ΜΝΗΜΗΣ" »
της Τάνιας Χατζηγεωργίου
ελληνικό ντοκιμαντερ,από τη σειρά της ΕΤ3 «Ο αιώνας της Θεσσαλονίκης»
ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Κυριακής 26/10/2014

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Κυριακής 26/10/2014

Σάββατο, 25/10/2014 - 15:04
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3 ΚΥΡΙΑΚΗ 26/10/2014

08.00 «SEA DOGS» - επεισόδιο 3ο ("THE SMUGGLERS LOOT")
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων

08.30 «SEA DOGS» - επεισόδιο 4ο ("THE HAUNTED LAKE")
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων

09.00 «ΝΕΣΤΟΣ,ΠΟΤΑΜΙ ΖΩΗΣ»
ελληνικό ντοκιμαντέρ

09.30 «ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑ ΑΠΟΡΡΙΜΜΑΤΩΝ - ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΓΟΠΟΤΙ ΤΩΝ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ»
ελληνικό ντοκιμαντέρ της ΠΟΕ-ΟΤΑ

10.30 «ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ»
επιμέλεια: Φανή Τουπαλγίκη λειτουργία των εμπορικών καταστημάτων και την Κυριακή; Ποτέ την Κυριακή!

11.30 ΔΡΟΜΟΙ ΤΟΥ ΚΡΑΣΙΟΥ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ:ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
με την Εύη Δέσκα

12.30 «ΝΙΑΛΑ: ΜΙΑ ΞΕΧΑΣΜΕΝΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ»
του Στάθη Γαλαζούλα
ελληνικό ντοκιμαντέρ

13.00 «ΤΟ ΧΡΥΣΟ ΚΑΛΥΜΜΑ»
ελληνικό ντοκιμαντέρ της ΕΤ1

14.30 ΕΠΟΧΕΣ ΚΑΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ: Τάσος Λειβαδίτης
σκηνοθεσία:Τάσος Ψαρράς -
αφήγηση:Κώστας Καστανάς
σειρά εκπομπών της ΕΤ1

15.30 «GORAN BREGOVIC - Wedding and funeral orchestra»
από το Μεγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης

17.00 «ΠΟΛΥ ΜΙΛΑΣ...ΠΟΛΥ ΚΛΑΙΣ»
του Δημήτρη Κιτσικούδη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

18.30 «128: ΚΕΡΑΤΕΑ,ΜΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ»
των: Βασίλη Σύρρου και Γρηγόρη Οικονομίδη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

20.00 «ΜΟΥΣΑ ΤΟΥ ΧΟΡΟΥ ΕΛΛΑΔΑ»
χορευτική παράσταση-αφιέρωμα στην Ελλάδα

22.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ

23.30 «Να μην ζήσουμε σαν δούλοι»
ταινία του Γιάννη Γιουλούντα

01.00 ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΚΙΝ/ΓΡΑΦΟΥ ΑΠΘ: «Νομαδικές μηχανές» - «Last Ones» - «Χεβρώνα»

03.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ (Ε)

04.00 «ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑ ΑΠΟΡΡΙΜΜΑΤΩΝ - ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΓΟΠΟΤΙ ΤΩΝ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ»
ελληνικό ντοκιμαντέρ της ΠΟΕ-ΟΤΑ

05.00 «ΤΟ ΧΡΥΣΟ ΚΑΛΥΜΜΑ»
ελληνικό ντοκιμαντέρ της ΕΤ1

06.00 ΔΡΟΜΟΙ ΤΟΥ ΚΡΑΣΙΟΥ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ:ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
με την Εύη Δέσκα

07.00 «ΝΕΣΤΟΣ,ΠΟΤΑΜΙ ΖΩΗΣ»
ελληνικό ντοκιμαντέρ

07.30 «ΝΙΑΛΑ: ΜΙΑ ΞΕΧΑΣΜΕΝΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ»
του Στάθη Γαλαζούλα
ελληνικό ντοκιμαντέρ
ΕΡΤ3: Δείτε απόψε το αφιέρωμα στον μεγάλο πιανίστα Δημήτρη Σγούρο

ΕΡΤ3: Δείτε απόψε το αφιέρωμα στον μεγάλο πιανίστα Δημήτρη Σγούρο

Σάββατο, 25/10/2014 - 14:43
Tο Σάββατο 25 Οκτωβρίου στις 20.00,στην ΕΤ3 θα μεταδοθεί ένα ξεχωριστό αφιέρωμα,σε μια ξεχωριστή προσωπικότητα:

«ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΓΟΥΡΟΣ – 35 ΧΡΟΝΙΑ ΕΡΜΗΝΕΙΑΣ»

Ένα αφιέρωμα για τα 35 χρόνια ερμηνείας και καλλιτεχνικής πορείας του μεγάλου Έλληνα πιανίστα. Ο Δημήτρης Σγούρος χαρακτηρίστηκε ως «παιδί θαύμα» και το 1982 η Νιού Γιορκ Ποστ έγραψε: «Κε Μότσαρτ, Κε Λιστ, υποδεχτείτε τον Κο Σγούρο!..». Και από τότε έχει εμφανιστεί στις μεγαλύτερες Αίθουσες Συναυλιών του κόσμου, συνεργάστηκε με τους μεγαλύτερους μαέστρους του κόσμου, με τις καλύτερες Ορχήστρες του κόσμου. Κανένας άλλος Έλληνας μουσικός δεν κατάφερε τόσα πολλά, σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.


ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα του Σαββάτου 25/10/2014

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα του Σαββάτου 25/10/2014

Παρασκευή, 24/10/2014 - 20:33
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3 ΣΑΒΒΑΤΟ 25/10/2014

08.00 «SEA DOGS» - επεισόδιο 1ο ("THE TREASURE OF SANTA CANINA") ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων

08.30 «SEA DOGS» - επεισόδιο 2ο ("MYSTERY ISLAND") ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων

09.00 «VANISHING RAINBOWS: ESTASI AFRICANE» ξένη σειρά ντοκιμαντέρ της RAI

09.30 MIXER:«Στις δυό πλευρές Αιγαίου» (Α'+Β' μέρος) με τον Παύλο Νεραντζή

11.30 ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟΣ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ (Ε) με τον Αλέξανδρο Τριανταφυλλίδη

13.00 «ΕΛΒΟ» της Τάνιας Χατζηγεωργίου ρεπορτάζ για την Ελληνική Βιομηχανία Οχημάτων παραγωγή: Αυτοδιαχειριζόμενη ΕΤ3

14.00 «Ο κ. Λεονάρντο και οι άλλοι» ταινία του Νίκου Θεοδοσίου

15.30 «ΠΕΤΡΟΣ ΘΕΜΕΛΗΣ: ΑΓΓΙΞΑ...ΑΓΑΠΗΣΑ...ΕΣΚΑΨΑ...» του Μπάμπη Τσόκα ελληνικό ντοκιμαντέρ-αφιέρωμα στον έλληνα αρχαιολόγο

17.30 «ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ» ("La Educación Prohibida") ξένο ντοκιμαντέρ ισπανικής παραγωγής

20.00 «ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΓΟΥΡΟΣ: 35 ΧΡΟΝΙΑ ΕΡΜΗΝΕΙΑΣ» σκηνοθεσία: Αλεξανδρος Παπαηλιού - έρευνα: Μιχάλης Μεσσήνης παραγωγή: Τμήμα Ψυχαγωγικών Προγραμμάτων ΕΡΤ,2012

21.00 «Ο ΑΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ – ΑΕΝΑΟΣ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΣ» σκηνοθεσία: Δημήτρης Καραθανάσης από τη σειρά εκπομπών της ΕΤ3: «Ο Αιώνας της Θεσσαλονίκης»

22.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ

23.30 Συνέντευξη της Ζωής Κωνσταντοπούλου (Βουλευτής ΣΥΡΙΖΑ) στην Εύα Μαυρογένη στη ραδιοφωνική εκπομπή της ΕΡΤopen

00.30 «JAFFA LA MIENNE» ("Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΙΑΦΑ") του Ροβήρου Μανθούλη ελληνογαλλικό ντοκιμαντερ-συμπαραγωγή

02.00 «ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΤΟΛΕΔΟ: ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ-ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ-ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ» του Γιώργου Λογοθέτη ελληνικό ντοκιμαντέρ

03.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ (Ε)

04.00 MIXER:«Στις δυό πλευρές Αιγαίου» (Α'+Β' μέρος) με τον Παύλο Νεραντζή

06.00 «Ο κ. Λεονάρντο και οι άλλοι» ταινία του Νίκου Θεοδοσίου

07.30 «VANISHING RAINBOWS: ESTASI AFRICANE» ξένη σειρά ντοκιμαντέρ της RAI
ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Παρασκευής 24/10/2014

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Παρασκευής 24/10/2014

Παρασκευή, 24/10/2014 - 00:36
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 24/10/2014

08.00 «ΟΙΚΟΓΙΟΡΤΗ»
αφιέρωμα στα εναλλακτικά -οικολογικά προϊόντα και στους παραγωγούς τους

09.00 «ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΙΣ ΡΑΓΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ...ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΑΜ ΣΤΟ ΜΕΤΡΟ»
της Βούλας Κωστάκη
ελληνικό ντοκιμαντερ από τη σειρά της ΕΤ3:«Ο αιώνας της Θεσσαλονίκης»

10.00 «VANISHING RAINBOWS:IL CUORE DELL' INDIA »
ξένη σειρά ντοκιμαντέρ της RAI

10.30 «Κουρσάλ»
του Νίκου Θεοδοσίου
βραβευμένη ταινία-ντοκιμαντέρ

12.00 «ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΑΧΑΡΩΦ: Ο ΜΥΣΤΗΡΙΩΔΗΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ»
του Άγγελου Αμπάζογλου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

13.00 «ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΟΛΕΜΗΣ,ΕΝΑΣ ΠΑΛΙΟΣ ΤΥΠΟΓΡΑΦΟΣ ΘΥΜΑΤΑΙ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνικό ντοκιμαντέρ από το ΑΡΧΕΙΟ της ΕΡΤ

14.30 «ΕΚΤΟΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ (39405...ΜΙΑ ΜΑΡΤΥΡΙΑ)»
της Κυριακή Μάλαμα
ελληνικό ντοκιμαντερ

15.30 «ΝΙΚΑΡΙΑ ΜΟΥ»
του Σπύρου Τέσκου
ταινία-ντοκιμαντέρ για τη ζωή στην Ικαρία

17.00 ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ: «Το Παράδοξο της Ουτοπίας»
ο Νίκος Βράντσης και ο Πάνος Παναγιώτου συναντούν τους:Γεράσιμο Βώκο και Γιάννη Σταυρακάκη
η Μαρία Γραμμένου συναντά: το Γιώργο Ρούση
ο Νίκος Βράντσης συναντά: το Βασίλη Τομανά και
ο Πάνος Παναγιώτου συναντά: το Ραφαήλ Παπαδόπουλο

18.30 «ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΤΗ ΡΟΖΑ»
του Νίκου Θεοδοσίου
ελληνικό ντοκιμαντερ

19.30 ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟΣ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ
με τον Αλέξανδρο Τριανταφυλλίδη

21.30 «ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΕΝΩ,ΤΡΕΙΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΕΣ,ΜΙΑ ΚΑΤΑΓΩΓΗ»
ντοκιμαντέρ για τις συνθήκες ζωής των τσιγγάνων στη Θεσσαλονίκη

22.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ

23.30 «ΣΤΟΥΣ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΥΣ ΤΗΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑΣ»
του Κώστα Βάκκα
ένα σπάνιο ντοκιμαντέρ για την ιστορία των Ερυθρών ταξιαρχιών και της Prima Linea

01.00 ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΚΙΝ/ΓΡΑΦΟΥ του ΑΠΘ:
«Πιγκουίνο» - «Ο Φακός» - «Ζαρντέν»

02.00 «Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΕΝΟΧΛΗΣΕ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ»
του Σταύρου Ψυλλάκη
ελληνική ταινία-ντοκιμαντερ

03.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ (Ε)

04.00 «ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΙΣ ΡΑΓΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ...ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΑΜ ΣΤΟ ΜΕΤΡΟ»
της Βούλας Κωστάκη
ελληνικό ντοκιμαντερ από τη σειρά της ΕΤ3:«Ο αιώνας της Θεσσαλονίκης»

05.00 «Κουρσάλ»
του Νίκου Θεοδοσίου
βραβευμένη ταινία-ντοκιμαντέρ

06.00 «ΟΙΚΟΓΙΟΡΤΗ»
αφιέρωμα στα εναλλακτικά -οικολογικά προϊόντα και στους παραγωγούς τους

07.00 «VANISHING RAINBOWS:IL CUORE DELL' INDIA »
ξένη σειρά ντοκιμαντέρ της RAI
"Η στάχτη που μένει" το βραβευμένο ντοκιμαντέρ του Νίκου Καβουκίδη στην ΕΡΤ3

"Η στάχτη που μένει" το βραβευμένο ντοκιμαντέρ του Νίκου Καβουκίδη στην ΕΡΤ3

Πέμπτη, 23/10/2014 - 05:20

Δείτε την Πέμπτη 23 Οκτωβρίου στις 17.30,στην ΕΡΤ3, το βραβευμένο ντοκιμαντέρ του Νίκου Καβουκίδη, "Η στάχτη που μένει" (2008) που αναφέρεται στις καταστροφικές φωτιές στην Πελοπόννησο.  Το ντοκιμαντέρ - συνδυασμός κινηματογράφου, λογοτεχνίας, ιστορίας, εικαστικών τεχνών - θέτει ξανά το θέμα της εγκληματικής αδιαφορίας του κράτους. Οι εικόνες του μιλούν από μόνες και γίνονται αμείλικτος τιμωρός της αδιάφορης εξουσίας. Το ντοκιμαντέρ παρομοιάζει την Ολυμπιακή Φλόγα με τις φλόγες της πυρκαγιάς.



ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Πέμπτης 23/10/2014

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Πέμπτης 23/10/2014

Τετάρτη, 22/10/2014 - 23:17
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3 ΠΕΜΠΤΗ 23/10/2014

08.00 «Ο ΗΡΑΚΛΗΣ,Ο ΑΧΕΛΩΟΣ ΚΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ»
του Δημήτρη Κουτσαμπασιάκου
ελληνικό ντοκιμαντέρ μικρού μήκους

09.00 «VANISHING RAINBOWS: BALI»
ξένη σειρά ντοκιμαντέρ της RAI

10.00 ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ
με τη Χριστίνα Σιγανίδου

11.00 «ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ»
Η Μάχη Μαργαρίτη μιλά με τον Ηλία Βασιλειάδη (Ψυχολόγος-Σχολικός Σύμβουλος)

11.30 ZONA ROSA (Ε)
με τους:Σταύρο Πανούση και Χρήστο Αβραμίδη

13.30 Η ΒΟΛΤΑ: Ελένη Τσαλιγοπούλου
με τον Γιάννη Τσολακίδη

14.30 «ΣΕΡΓΙΑΝΙ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ,με τον Παττακοστελλή»
ελληνικό οδοιπορικό-μουσικό ντοκιμαντέρ

16.00 «ΔΗΜΟΣΙΑ ΜΕΣΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΗΝ Ε.Ε.»
συντονίζει ο Βασίλης Βασιλόπουλος
μαγνητοσκοπημένη συζήτηση από το Ραδιομέγαρο της ΕΡΤ,στην Αγία Παρασκευή,στην Αθήνα

17.30 «Η ΣΤΑΧΤΗ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ»
του Νίκου Καβουκίδη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

19.00 «ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΜΠΛΟΥΖ»
μουσικό αφιέρωμα με τους BLUES WIRE

20.30 «ΜΑΝΟΥΗΛ ΠΑΝΣΕΛΗΝΟΣ»
ελληνικό ντοκιμαντέρ

21.30 «Αντιλαλούνε τα βουνά»
ταινία του Νίκου Αλευρά

22.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ

23.30 «ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΚΑΙΕΙ;»
του Νίκου Αλευρά
ελληνικό ντοκιμαντέρ

00.00 «ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΚΟΣΜΟΣ»
παραγωγή-επιμέλεια-συνεντεύξεις-σενάριο:Ηλιόσποροι
ελληνικό ντοκιμαντέρ
Στον αντίποδα του εικονικού "success story" της ανεργίας,της καταστολής και του φόβου,μια άλλη πραγματικότητα είναι υπαρκτή,ένας άλλος κόσμος αλληλεγγύης,συνεργασίας και μοιράσματος

01.30 «ΕΡΕΙΠΙΑ:ΟΡΟΘΕΤΙΚΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ,ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΜΙΑΣ ΔΙΑΠΟΜΠΕΥΣΗΣ ("Ruins")»
της Ζωής Μαυρουδή
ελληνικό ντοκιμαντερ-συμπαραγωγή

03.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ (Ε)

04.00 «ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ»
Η Μάχη Μαργαρίτη μιλά με τον Ηλία Βασιλειάδη (Ψυχολόγος-Σχολικός Σύμβουλος)

04.30 «Ο ΗΡΑΚΛΗΣ,Ο ΑΧΕΛΩΟΣ ΚΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ»
του Δημήτρη Κουτσαμπασιάκου
ελληνικό ντοκιμαντέρ μικρού μήκους

05.30 Η ΒΟΛΤΑ: Ελένη Τσαλιγοπούλου
με τον Γιάννη Τσολακίδη

06.30 «ΔΗΜΟΣΙΑ ΜΕΣΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΗΝ Ε.Ε.»
συντονίζει ο Βασίλης Βασιλόπουλος
μαγνητοσκοπημένη συζήτηση από το Ραδιομέγαρο της ΕΡΤ,στην Αγία Παρασκευή,στην Αθήνα

07.30 ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ
με τη Χριστίνα Σιγανίδου
ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Τετάρτης 22/10/2014

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Τετάρτης 22/10/2014

Τρίτη, 21/10/2014 - 22:49
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3 ΤΕΤΑΡΤΗ 22/10/2014

08.00 «ΟΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΟΙΗΣΗ»
σκηνοθεσία:Κυριακή Μάλαμα
εκπομπή-αφιέρωμα στην Ποίηση

09.00 «VANISHING RAINBOWS:LA MONTAGNA SACRA »
ξένη σειρά ντοκιμαντέρ της RAI

09.30 ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ
με τη Χριστίνα Σιγανίδου

10.30 «SATSANG,ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ»
των: Μαριάννα Αστρακά και Γιώργου Φωτιάδη
ελληνικό ντοκιμαντέρ-συμπαραγωγή

11.30 «Ο κ. Λεονάρντο και οι άλλοι»
ταινία του Νίκου Θεοδοσίου

13.00 «ΣΕΡΓΙΑΝΙ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ,με τον Παττακοστελλή»
ελληνικό οδοιπορικό-μουσικό ντοκιμαντέρ

14.30 «Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΑΝΔΡΟΥ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνικό ντοκιμαντέρ

15.30 «ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ: "ΣΠΟΥΔΗ ΜΝΗΜΗΣ" »
της Τάνιας Χατζηγεωργίου
ελληνικό ντοκιμαντερ από τη σειρά της ΕΤ3 «Ο αιώνας της Θεσσαλονίκης»

16.00 «ΤΟ ΧΡΥΣΟ ΚΑΛΥΜΜΑ»
ελληνικό ντοκιμαντέρ της ΕΤ1

17.00 «Σ' ΥΓΕΙΑ ΝΙΚΟΛΟ-ΕΒΙΒΑ ΒΟΛΟΓΙΑΝΝΗ»
της Μαρίνας Κουνενάκη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

18.00 Συνέντευξη του Θανάση Παπαχριστόπουλου(Διευθυντής της Δερματολογικής Κλινικής του Ευαγγελισμού)
στον Γιώργο Φιλιππάκη
στη ραδιοφωνική εκπομπή της ΕΡΤopen

19.00 «Villy»
του Νίκου Θεοδοσίου
ταινία μηκρού μήκους

19.30 ZONA ROSA
με τους:Σταύρο Πανούση και Χρήστο Αβραμίδη

21.30 CINE NEWS
με τον Αλέξη Δερμετζόγλου

22.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ

23.30 «TOXIC CRISIS» ("ΤΟΞΙΚΗ ΚΡΙΣΗ")
του Όμηρου Ευαγγελινού
ελληνικό ντοκιμαντερ

00.30 «DEBTOCRACY» ("ΧΡΕΟΚΡΑΤΙΑ")
του 'Αρη Χατζηστεφάνου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

02.00 «DEEP PURPLE for ever»
με τον Στάθη Παναγιωτόπουλο
μουσικό αφιέρωμα

03.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ (Ε)

04.00 «Ο κ. Λεονάρντο και οι άλλοι»
ταινία του Νίκου Θεοδοσίου

05.30 «SATSANG,ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ»
των: Μαριάννα Αστρακά και Γιώργου Φωτιάδη
ελληνικό ντοκιμαντέρ-συμπαραγωγή

06.30 «ΟΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΟΙΗΣΗ»
σκηνοθεσία:Κυριακή Μάλαμα
εκπομπή-αφιέρωμα στην Ποίηση

07.00 ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ
με τη Χριστίνα Σιγανίδου
ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Τρίτης 21/10/2014

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Τρίτης 21/10/2014

Δευτέρα, 20/10/2014 - 21:52
●ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3 ΤΡΙΤΗ 21/10/2014

08.00 «ΝΕΣΤΟΣ,ΠΟΤΑΜΙ ΖΩΗΣ»
ελληνικό ντοκιμαντέρ

09.00 «ΚΗΦΙΣΣΟΣ,ΠΡΟΣΚΑΙΡΗ ΝΑΡΚΗ»
της Διονυσίας Κοπανά
ελληνικό ντοκιμαντέρ

09.30 «Βασίλης Αλεξάκης»
από την πρόταση για τηλεοπτική σειρά-«ΕΞΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ ΖΗΤΟΥΝ ΠΡΟΣΩΠΑ»
ταινία σε σενάριο-σκηνοθεσία:Ροβήρου Μανθούλη

10.30 ΔΡΟΜΟΙ ΤΟΥ ΚΡΑΣΙΟΥ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ:ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
με την Εύη Δέσκα

12.00 «ΕΛΑΙΑΣ ΒΛΑΣΤΟΣ»
του Κώστα Γιαννιά
ελληνικό ντοκιμαντερ

13.00 Η ΒΟΛΤΑ (Αναστασία Μουτσάτσου)
με τον Γιάννη Τσολακίδη

14.30 «ΟΔΥΣΣΕΑΣ:ΕΝΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ»
Ρεπορτάζ: Μάχη Μαργαρίτη - παραγωγή: αυτοδιαχειριζόμενη ΕΤ3,2014
Ένα σχολείο αλλιώτικο από τα άλλα,ένα σχολείο εκμάθησης της ελληνικής γλώσας σε μετανάστες στην Ελλάδα

15.00 «ΜΙΑ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ :Ξένη Χώρα»
με το Φάνη Μουρατίδη
σενάριο:Φανή Τουπαλγίκη-σκηνοθεσία:Κυριακή Μάλαμα
ελληνική σειρά δραματοποιημένων ντοκιμαντέρ

16.00 «ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΤΗ ΡΟΖΑ»
του Νίκου Θεοδοσίου
ελληνικό ντοκιμαντερ

17.30 «ΠΕΡΙΦΑΝΕΣΤΑΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ»
με τον Ιεροκλή Μιχαηλίδη
Συμπαραγωγή ΕΤ3 & Εξώστης
μουσικό οδοιπορικό αφιέρωμα στις ιστορικές γωνιές της Θεσσαλονίκης
Τραγουδούν οι: Μαριώ-Χοντρονάκος-Στέλιος Κεφαλάς-Αγάθωνας Ιακωβίδης-Μελίνα Κανά-Ανδρέας Καρακότας-Μιχάλης Παπαζήσης-Χρήστος Μητρέντζης-το συγκρότημα "ΠΑΝΑΣ" και οι ΡΟΞ

19.00 «ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ»
του Θεόδωρου Μαραγκού
ελληνικό ντοκιμαντέρ

20.00 «ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΚΟΣΜΟΣ»
παραγωγή-επιμέλεια-συνεντεύξεις-σενάριο:Ηλιόσποροι
ελληνικό ντοκιμαντέρ
Στον αντίποδα του εικονικού "success story" της ανεργίας,της καταστολής και του φόβου,μια άλλη πραγματικότητα είναι υπαρκτή,ένας άλλος κόσμος αλληλεγγύης,συνεργασίας και μοιράσματος

21.30 CINE NEWS
με τον Αλέξη Δερμετζόγλου

22.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ

23.30 MIXER:«Στις δυό πλευρές Αιγαίου» (Α'+Β' μέρος)
με τον Παύλο Νεραντζή

01.30 «SANTA BARBARA-Ghosts in Keryneia»-«ΣΑΝΤΑ ΜΠΑΡΜΠΑΡΑ-Φαντάσματα στην Κερύνεια»
του Νίκου Θεοδοσίου
ντοκιμαντέρ για την ταινία με πρωταγωνιστή τον Πήτερ Σέλλερς, που γυρίστηκε στην Κερύνεια της Κύπρου τους τελευταίους μήνες του 1973 και δεν βγήκε ποτέ στις αίθουσες...

03.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ (Ε)

04.00 «Βασίλης Αλεξάκης»
από την πρόταση για τηλεοπτική σειρά-«ΕΞΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ ΖΗΤΟΥΝ ΠΡΟΣΩΠΑ»
ταινία σε σενάριο-σκηνοθεσία:Ροβήρου Μανθούλη

05.00 «ΚΗΦΙΣΣΟΣ,ΠΡΟΣΚΑΙΡΗ ΝΑΡΚΗ»
της Διονυσίας Κοπανά
ελληνικό ντοκιμαντέρ

06.00 «ΕΛΑΙΑΣ ΒΛΑΣΤΟΣ»
του Κώστα Γιαννιά
ελληνικό ντοκιμαντερ

07.00 ΔΡΟΜΟΙ ΤΟΥ ΚΡΑΣΙΟΥ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ:ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
με την Εύη Δέσκα
ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Κυριακής 19/10/2014

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Κυριακής 19/10/2014

Σάββατο, 18/10/2014 - 14:10
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3 ΚΥΡΙΑΚΗ 19/10/2014

08.00 «Ο Τσόπυ και η Πριγκίπισσα» ("CHOPPY AND THE PRINCESS")
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων

08.30 «LA TELE DE MOMES»
ξένο ντοκιμαντερ-γαλλικής παραγωγής

09.30 «ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ του ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΠΑΛΛΗΝΗΣ»
μαγνητοσκοπημένη μετάδοση της συναυλίας που δόθηκε στο Ραδιομέγαρο της ΕΡΤ
στην Αγία Παρασκευή, στην Αθήνα

11.00 «Η ΨΥΧΙΚΗ ΥΓΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ»
Η Μάχη Μαργαρίτη μιλά με τον Δημήτρη Σεβρή (Συντονιστής Διευθυντής-Ψυχίατρος της Κλινικής Οξέων Ψ.Ν.Θ)

11.30 «ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ»
επιμέλεια: Φανή Τουπαλγίκη
λειτουργία των εμπορικών καταστημάτων και την Κυριακή?Ποτέ την Κυριακή!

12.30 «ΣΕΡΓΙΑΝΙ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ,με τον Παττακοστελλή»
ελληνικό οδοιπορικό-μουσικό ντοκιμαντέρ

14.00 «ΣΑΝΤΑ ΜΠΑΡΜΠΑΡΑ-Φαντάσματα στην Κερύνεια» ("SANTA BARBARA-Ghosts in Keryneia")
του Νίκου Θεοδοσίου
ντοκιμαντέρ για την ταινία,με πρωταγωνιστή τον Πήτερ Σέλλερς, που γυρίστηκε στην Κερύνεια της Κύπρου τους τελευταίους μήνες του 1973 και για λόγους,που κανεί δεν αποκάλυψε,δεν βγήκε ποτέ στις κινηματογραφικές αίθουσες...

15.00 Η ΒΟΛΤΑ (Θανάσης Παπακωνσταντίνου)
με τον Γιάννη Τσολακίδη

16.30 «ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΜΕΤΕΩΡΑ – ΠΙΝΔΟΣ»
του Βασίλη Λουλέ
ελληνικό ντοκιμαντέρ

18.30 «ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΨΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΘΑΡΙΣΤΡΙΕΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ»
Έρευνα & Συνεντεύξεις: Ντίνα Ιωακειμίδου - Κάμερα: Στεφανία Μιζάρα - Μοντάζ: Nelly Ollivault
Παραγωγή: UNFOLLOW
ελληνικό ντοκιμαντέρ μικρού μήκους τις 595 καθαρίστριες του Υπουργείου Οικονομικών

19.00 «ΦΑΣΙΣΜΟΣ Α.Ε.» ("FASCISM INC")
του Αρη Χατζηστεφάνου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

21.00 Συνέντευξη του Δημήτρη Στρατούλη (βουλευτής του ΣΥ.ΡΙΖ.Α)
στον Γιάννη Παπουτσάκη
στη ραδιοφωνική εκπομπή της ΕΡΤopen

22.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ

23.30 «ΠΟΛΥ ΜΙΛΑΣ...ΠΟΛΥ ΚΛΑΙΣ»
του Δημήτρη Κιτσικούδη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

01.00 ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΚΙΝ/ΓΡΑΦΟΥ του ΑΠΘ
«Telepherique» - «Στεϊσυ» - «Δεινόσαυροι» - «Εμείς»

02.00 4ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ - «CIRCOM»
«Κατά βάθος ΟLIVER» ("Οliver at heart") - Συμμετοχή Δανίας

03.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ (Ε)

04.00 «LA TELE DE MOMES»
ξένο ντοκιμαντερ-γαλλικής παραγωγής

05.30 «ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ του ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΠΑΛΛΗΝΗΣ»
μαγνητοσκοπημένη μετάδοση της συναυλίας που δόθηκε στο Ραδιομέγαρο της ΕΡΤ
στην Αγία Παρασκευή,στην Αθήνα

07.00 «Η ΨΥΧΙΚΗ ΥΓΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ»
Η Μάχη Μαργαρίτη μιλά με τον Δημήτρη Σεβρή (Συντονιστής Διευθυντής-Ψυχίατρος της Κλινικής Οξέων Ψ.Ν.Θ)

07.30 «Ο Τσόπυ και η Πριγκίπισσα» ("CHOPPY AND THE PRINCESS")
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων