ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Κυριακής 16/11/2014

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Κυριακής 16/11/2014

Κυριακή, 16/11/2014 - 10:09
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3 ΚΥΡΙΑΚΗ 16/11/2014

08.00 «VANISHING RAINBOWS: I CACCIATORI DELLA SELVA»
ξένη σειρά ντοκιμαντέρ της RAI

08.30 ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ
με τη Χριστίνα Σιγανίδου

09.00 «ΝΙΑΛΑ: ΜΙΑ ΞΕΧΑΣΜΕΝΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ»
του Στάθη Γαλαζούλα ελληνικό ντοκιμαντέρ

09.30 «Ο Τσόπυ και η Πριγκίπισσα» (CHOPPY AND THE PRINCESS) επεισόδιο: 3ο - "The princess and the beggar"
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων

10.00 «Ο Τσόπυ και η Πριγκίπισσα» (CHOPPY AND THE PRINCESS)
επεισόδιο: 4ο - "The sadman"
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων

10.30 «ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ»
επιμέλεια: Φανή Τουπαλγίκη
Λειτουργία των εμπορικών καταστημάτων και την Κυριακή; Ποτέ την Κυριακή!

11.30 «ΟΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΟΙΗΣΗ»
σκηνοθεσία: Κυριακή Μάλαμα
εκπομπή-αφιέρωμα στην Ποίηση

12.00 «ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ: "ΣΠΟΥΔΗ ΜΝΗΜΗΣ"»
της Τάνιας Χατζηγεωργίου
ελληνικό ντοκιμαντερ,από τη σειρά της ΕΤ3 «Ο αιώνας της Θεσσαλονίκης»

12.30 «ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΤΗ ΡΟΖΑ»
του Νίκου Θεοδοσίου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

14.00 «ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ»
του Θεόδωρου Μαραγκού
ελληνικό ντοκιμαντέρ

15.30 «ΣΤαγώνες»
της Νέλλης Ψαρρού
ελληνικό ντοκιμαντέρ για τις περιπέτειες του νερού στην Ελλάδα

17.30 «ΜΕΤΕΩΡΑ – ΠΙΝΔΟΣ,ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ»
του Βασίλη Λουλέ
ελληνικό ντοκιμαντέρ

19.30 «Σ' ΥΓΕΙΑ ΝΙΚΟΛΟ-ΕΒΙΒΑ ΒΟΛΟΓΙΑΝΝΗ»
της Μαρίνας Κουνενάκη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

20.30 «TOXIC CRISIS» ("ΤΟΞΙΚΗ ΚΡΙΣΗ")
του Όμηρου Ευαγγελινού
ελληνικό ντοκιμαντέρ

22.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ
με τον Άγι Μενούτη

23.30 «ΟΡΟΘΕΤΙΚΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ: ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΔΙΚΙΑ» ("POSITIVE WOMEN:EXPOSING INJUSTICE")
της Άλισον Ντιούκ (Alison Duke)
ταινία-ντοκιμαντέρ καναδικης παραγωγης

00.30 ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ: «Φασισμός και Ευρώπη»
H Μαρία Γραμμένου συναντά τους: Σπύρο Μαρκέτο & Άρη Χατζηστεφάνου
η Μαρία Θεοδωράκη συναντά τους: Francesco Mazzanti & Juncal Montero
ο Νίκος Βράνσης συναντά: τον Κώστα Τορπουζίδη και ο Πάνος Παναγιώτου συναντά: τον Αλέξανδρο Κιουπκολή

02.30 «ΓΡΑΜΜΟΣ,ΜΑΓΙΚΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ»
του Νίκου Θεοδοσίου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

03.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ (Ε)
με τον Άγι Μενούτη

04.00 «ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΤΗ ΡΟΖΑ»
του Νίκου Θεοδοσίου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

05.00 «ΟΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΟΙΗΣΗ»
σκηνοθεσία: Κυριακή Μάλαμα
εκπομπή-αφιέρωμα στην Ποίηση

06.00 «ΝΙΑΛΑ: ΜΙΑ ΞΕΧΑΣΜΕΝΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ»
του Στάθη Γαλαζούλα
ελληνικό ντοκιμαντέρ

06.30 «ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ: "ΣΠΟΥΔΗ ΜΝΗΜΗΣ"»
της Τάνιας Χατζηγεωργίου
ελληνικό ντοκιμαντερ,από τη σειρά της ΕΤ3 «Ο αιώνας της Θεσσαλονίκης»

07.00 «ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ»
του Θεόδωρου Μαραγκού
ελληνικό ντοκιμαντέρ
ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα του Σαββάτου 15/11/2014

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα του Σαββάτου 15/11/2014

Σάββατο, 15/11/2014 - 10:16
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3 ΣΑΒΒΑΤΟ 15/11/2014

08.00 «VANISHING RAINBOWS: OMAN-LINVENZIONE DELLE OASI»
ξένη σειρά ντοκιμαντέρ της RAI

08.30 ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ
με τη Χριστίνα Σιγανίδου

09.00 6η ΑΙΣΘΗΣΗ
σειρά εκπομπών της ΕΤ3 για τα ΑΜΕΑ

09.30 «Ο Τσόπυ και η Πριγκίπισσα» (CHOPPY AND THE PRINCESS)
επεισόδιο: 1ο - "Princess night"
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων

10.00 «Ο Τσόπυ και η Πριγκίπισσα» (CHOPPY AND THE PRINCESS)
επεισόδιο: 2o - "The flying horse"
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων

10.30 «Η τηλεόραση των μπόμπιρων - ("La Tele de momes")
του Ροβήρου Μανθούλη
ταινία-ντοκιμαντέρ
Μια σε βάθος ανάλυση της ¨τηλεφαγίας¨ των παιδιών (κινηματο-γραφήθηκαν αρχικά 700 παιδιά). Τα γιαπωνέζικα καρτούν σχολιάζει ο διάσημος ψυχίατρος Ρενέ Ντιαντκίν.Περιέργως, είναι η μόνη ταινία που έγινε -παγκοσμίως- για το θέμα. Η ταινία έγινε δεκτή με ύμνους από τον Γαλλικό Τύπο (κι' από τις δημοτιικές λέσχες της Ευρώπης) κι΄έγινε αφορμή να ενισχυθούν οι μορφωτικές εκπομπές (και να ιδρυθεί από το Υπουργείο Πολιτισμού το ίδρυμα χρηματοδότησης: JULES VERNE).

11.30 ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟΣ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ (Ε)
με τον Αλέξανδρο Τριανταφυλλίδη
•ΤΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΤΩΝ "PODEMOS" Ο ΧΟΥΑΝ ΝΤΟΜΙΓΚΟ ΣΑΝΤΖΈΖ ΕΣΤΟΠ (Συγγραφέας-Φιλόσοφος,από τον κύκλο των "PODEMOS" των Βρυξελλών) μιλά για τη γέννηση και την πορεία του κινήματος των "Αγανακτισμένων" στην Ισπανία, με αφορμή το Συνέδριό τους. •Στο Β΄ μέρος της εκπομπής "ΕΚΡΗΞΗ ΑΥΤΑΡΧΙΣΜΟΥ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ".
Μιλούν εκπρόσωποι των Φοιτητών και των Εξεγερμένων Μαθητών.

13.00 «Ο κος Λεονάρδος και οι άλλοι»
ταινία του Νίκου Θεοδοσίου

14.30 4ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ - «CIRCOM»
«Η μητρότητα της ELNE» ("La maternite d' Elne") - (Συμμετοχή Γαλλίας)

15.30 «ΣΤΟΥΣ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΥΣ ΤΗΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑΣ»
του Κώστα Βάκκα
ένα σπάνιο ντοκιμαντέρ για την ιστορία των Ερυθρών ταξιαρχιών και της Prima Linea

17.00 «Η ΣΤΑΧΤΗ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ»
του Νίκου Καβουκίδη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

18.30 MIXER: «Στις δυό πλευρές Αιγαίου» (Α'+Β' μέρος)
με τον Παύλο Νεραντζή

20.00 «Μπλουζ με σφιγμένα δόντια» ("Le Blues Entre Les Dents"/"Blues Under the Skin")
ταινία του Ροβήρου Μανθούλη

21.30 «Villy» του Νίκου Θεοδοσίου
ταινία μηκρού μήκους

22.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ
με τον Άγι Μενούτη

23.30 «ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΓΟΥΡΟΣ: 35 ΧΡΟΝΙΑ ΕΡΜΗΝΕΙΑΣ»
σκηνοθεσία: Αλεξανδρος Παπαηλιού
έρευνα: Μιχάλης Μεσσήνης παραγωγή: Τμήμα Ψυχαγωγικών Προγραμμάτων ΕΡΤ,2012

00.30 «ΠΕΤΡΟΣ ΘΕΜΕΛΗΣ: ΑΓΓΙΞΑ...ΑΓΑΠΗΣΑ...ΕΣΚΑΨΑ...»
του Μπάμπη Τσόκα
ελληνικό ντοκιμαντέρ-αφιέρωμα στον έλληνα αρχαιολόγο

02.00 «ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΟΙΗΣΗ ΚΥΡΙΕ ΑΝΔΡΕΑ ΕΜΠΕΙΡΙΚΟ;»
του Νίκου Αλευρά ελληνικό ντοκιμαντέρ

03.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ (Ε)
με τον Άγι Μενούτη

04.00 «ΣΤΟΥΣ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΥΣ ΤΗΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑΣ»
του Κώστα Βάκκα
ένα σπάνιο ντοκιμαντέρ για την ιστορία των Ερυθρών ταξιαρχιών και της Prima Linea

05.30 4ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ - «CIRCOM»
«Η μητρότητα της ELNE» ("La maternite d' Elne") - (Συμμετοχή Γαλλίας)

06.30 «Ο κος Λεονάρδος και οι άλλοι»
ταινία του Νίκου Θεοδοσίου
ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Παρασκευής 14/11/2014

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Παρασκευής 14/11/2014

Πέμπτη, 13/11/2014 - 23:25
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 14/11/2014

08.00 «ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΟΛΕΜΗΣ,ΕΝΑΣ ΠΑΛΙΟΣ ΤΥΠΟΓΡΑΦΟΣ ΘΥΜΑΤΑΙ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνικό ντοκιμαντέρ από το ΑΡΧΕΙΟ της ΕΡΤ

09.30 «Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΕΝΟΧΛΗΣΕ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ»
του Σταύρου Ψυλλάκη
ελληνική ταινία-ντοκιμαντέρ

10.30 «ΔΗΜΟΣΙΑ ΜΕΣΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΗΝ Ε.Ε.»
συντονίζει ο Βασίλης Βασιλόπουλος μαγνητοσκοπημένη συζήτηση από το Ραδιομέγαρο της ΕΡΤ, στην Αγία Παρασκευή,στην Αθήνα

11.30 ΑLLERT 3: «ΚΑΤΑΠΑΤΗΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΧΩΡΟΥ» (Ε)
με την Χριστίνα Σιγανίδου
ΝΕΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΕΚΠΟΜΠΩΝ - εκπομπή 2η

13.00 «ΝΕΣΤΟΣ,ΠΟΤΑΜΙ ΖΩΗΣ»
ελληνικό ντοκιμαντέρ από το ΑΡΧΕΙΟ τηε ΕΡΤ

13.30 Η ΒΟΛΤΑ: Θανάσης Παπακωνσταντίνου
με το Γιάννη Τσολακίδη

14.30 «ΟΙΚΟΓΙΟΡΤΗ»
αφιέρωμα στα εναλλακτικά -οικολογικά προϊόντα και στους παραγωγούς τους

15.30 «ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΙΣ ΡΑΓΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ...ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΑΜ ΣΤΟ ΜΕΤΡΟ»
της Βούλας Κωστάκη
ελληνικό ντοκιμαντερ από τη σειρά της ΕΤ3:«Ο αιώνας της Θεσσαλονίκης»

16.30 «ΝΙΚΑΡΙΑ ΜΟΥ»
του Σπύρου Τέσκου
ταινία-ντοκιμαντέρ για τη ζωή στην Ικαρία

18.00 «ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΚΟΣΜΟΣ»
παραγωγή-επιμέλεια-συνεντεύξεις-σενάριο: Ηλιόσποροι
ελληνικό ντοκιμαντέρ
Στον αντίποδα του εικονικού "success story" της ανεργίας,της καταστολής και του φόβου,μια άλλη πραγματικότητα είναι υπαρκτή,ένας άλλος κόσμος αλληλεγγύης,συνεργασίας και μοιράσματος

19.30 ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟΣ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ
με τον Αλέξανδρο Τριανταφυλλίδη

21.30 «ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ»
Η Μάχη Μαργαρίτη συναντά και μιλά με τον Ηλία Βασιλειάδη (Ψυχολόγος-Σχολικός Σύμβουλος)

22.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ
με τη Νίκη Χατζηδημητρίου

23.30 «128: ΚΕΡΑΤΕΑ,ΜΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ»
των: Βάιου Σύρρου και Γρηγόρη Οικονομίδη ελληνικό ντοκιμαντέρ

01.00 «ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΜΙΑΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ»
της Χρύσας Τζελέπη και του Άκη Κερσανίδη
ελληνικό ντοκιμαντέρ
Με την υποστήριξη της εφημερίδας «ΧΟΡΤΙΑΤΗΣ 570» και της κίνησης πολιτών Χορτιάτη

03.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ (Ε)
με τη Νίκη Χατζηδημητρίου

04.00 «ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΟΛΕΜΗΣ,ΕΝΑΣ ΠΑΛΙΟΣ ΤΥΠΟΓΡΑΦΟΣ ΘΥΜΑΤΑΙ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνικό ντοκιμαντέρ από το ΑΡΧΕΙΟ της ΕΡΤ

05.00 «Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΕΝΟΧΛΗΣΕ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ»
του Σταύρου Ψυλλάκη ελληνική ταινία-ντοκιμαντέρ

06.00 «ΔΗΜΟΣΙΑ ΜΕΣΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΗΝ Ε.Ε.»
συντονίζει ο Βασίλης Βασιλόπουλος μαγνητοσκοπημένη συζήτηση από το Ραδιομέγαρο της ΕΡΤ, στην Αγία Παρασκευή,στην Αθήνα

07.30 «ΝΕΣΤΟΣ,ΠΟΤΑΜΙ ΖΩΗΣ»
ελληνικό ντοκιμαντέρ από το ΑΡΧΕΙΟ τηε ΕΡΤ
Τηλεοπτικό πρόγραμμα Πέμπτης 13/11/2014

Τηλεοπτικό πρόγραμμα Πέμπτης 13/11/2014

Πέμπτη, 13/11/2014 - 07:25
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3 ΠΕΜΠΤΗ 13/11/2014

08.00 «VANISHING RAINBOWS: UN SOGNO DI FANGO E DI GHIACCIO »
ξένη σειρά ντοκιμαντέρ της RAI

09.00 «ΟΔΥΣΣΕΑΣ: ΕΝΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ»
Ρεπορτάζ: Μάχη Μαργαρίτη
παραγωγή: αυτοδιαχειριζόμενη ΕΤ3,2014 Ένα σχολείο αλλιώτικο από τα άλλα,ένα σχολείο εκμάθησης της ελληνικής γλώσας σε μετανάστες στην Ελλάδα

10.00 «ΤΟ ΔΑΣΟΣ ΤΗΣ ΔΑΔΙΑΣ»
του Δημήτρη Καραθανάση
ελληνικό ντοκιμαντέρ

11.00 «ΕΛΒΟ»
της Τάνιας Χατζηγεωργίου
ρεπορτάζ για την Ελληνική Βιομηχανία Οχημάτων
παραγωγή: Αυτοδιαχειριζόμενη ΕΤ3

11.30 ZONA ROSA (Ε)
με τους: Σταύρο Πανούση και Χρήστο Αβραμίδη
Πολυθεματική εβδομαδιαία ζωντανή εκπομπή Θεματολογία: ●Πώς βασανίζονται οι άνθρωποι από την σαθρή άσκηση εξουσίας ●Μουσικοθεατρική παράσταση με συμμετέχοντες και εργαζόμενους της ΕΡΤ ●Πηγές χρηματοδότησης της Χρυσής Αυγής όπως αυτές αποτυπώνοναι σε επίσημα έγγραφα της Ελληνικής δικαιοσύνης ●Η Διπλή Καταπίεση της γυναίκας στην κρίση

13.30 «ΜΙΑ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ: Ξένη Χώρα»
με το Φάνη Μουρατίδη
σενάριο: Φανή Τουπαλγίκη 
σκηνοθεσία: Κυριακή Μάλαμα
ελληνική σειρά δραματοποιημένων ντοκιμαντέρ

14.30 «ΤΙΜΕΣ ΚΟΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ»
του Μιχάλη Αγραφιώτη
ελληνικό ντοκιμαντέρ μικρού μήκους

15.00 «ΠΕΡΙΦΑΝΕΣΤΑΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ»
με τον Ιεροκλή Μιχαηλίδη
Συμπαραγωγή ΕΤ3 & Εξώστης μουσικό οδοιπορικό αφιέρωμα στις ιστορικές γωνιές της Θεσσαλονίκης
Τραγουδούν οι: Μαριώ-Χοντρονάκος-Στέλιος Κεφαλάς-Αγάθωνας Ιακωβίδης-Μελίνα Κανά-Ανδρέας Καρακότας-Μιχάλης Παπαζήσης-Χρήστος Μητρέντζης-το συγκρότημα "ΠΑΝΑΣ" και οι ΡΟΞ

16.30 «DEEP PURPLE for ever»
με τον Στάθη Παναγιωτόπουλο
μουσικό αφιέρωμα

17.30 «ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑ ΑΠΟΡΡΙΜΜΑΤΩΝ - ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΓΟΠΟΤΙ ΤΩΝ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ»
ελληνικό ντοκιμαντέρ της ΠΟΕ-ΟΤΑ

18.30 «ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΕΝΩ,ΤΡΕΙΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΕΣ,ΜΙΑ ΚΑΤΑΓΩΓΗ»
ντοκιμαντέρ για τις συνθήκες ζωής των τσιγγάνων στη Θεσσαλονίκη

19.30 ΑLLERT 3
με την Χριστίνα Σιγανίδου
ΝΕΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΕΚΠΟΜΠΩΝ

22.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ
με το Στέλιο Νικητόπουλο

23.30 «Να μην ζήσουμε σαν δούλοι»
ταινία του Γιάννη Γιουλούντα

01.00 «ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΚΑΙΕΙ;»
του Νίκου Αλευρά
ελληνικό ντοκιμαντέρ

01.30 «SATSANG,ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ» των: Μαριάννα Αστρακά και Γιώργου Φωτιάδη
ελληνικό ντοκιμαντέρ-συμπαραγωγή

03.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ (Ε)
με το Στέλιο Νικητόπουλο

04.00 «ΕΛΒΟ»
της Τάνιας Χατζηγεωργίου
ρεπορτάζ για την Ελληνική Βιομηχανία Οχημάτων
παραγωγή: Αυτοδιαχειριζόμενη ΕΤ3

04.30 «ΟΔΥΣΣΕΑΣ: ΕΝΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ»
Ρεπορτάζ: Μάχη Μαργαρίτη
παραγωγή: αυτοδιαχειριζόμενη ΕΤ3,2014
Ένα σχολείο αλλιώτικο από τα άλλα,ένα σχολείο εκμάθησης της ελληνικής γλώσας σε μετανάστες στην Ελλάδα

05.00 «DEEP PURPLE for ever»
με τον Στάθη Παναγιωτόπουλο
μουσικό αφιέρωμα

06.00 «ΠΕΡΙΦΑΝΕΣΤΑΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ»
με τον Ιεροκλή Μιχαηλίδη
Συμπαραγωγή ΕΤ3 & Εξώστης
μουσικό οδοιπορικό αφιέρωμα στις ιστορικές γωνιές της Θεσσαλονίκης
Τραγουδούν οι: Μαριώ-Χοντρονάκος-Στέλιος Κεφαλάς-Αγάθωνας Ιακωβίδης-Μελίνα Κανά-Ανδρέας Καρακότας-Μιχάλης Παπαζήσης-Χρήστος Μητρέντζης-το συγκρότημα "ΠΑΝΑΣ" και οι ΡΟΞ

07.30 «ΜΙΑ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ: Ξένη Χώρα»
με το Φάνη Μουρατίδη
σενάριο: Φανή Τουπαλγίκη
σκηνοθεσία: Κυριακή Μάλαμα
ελληνική σειρά δραματοποιημένων ντοκιμαντέρ
ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Τετάρτης 12/11/2014

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Τετάρτης 12/11/2014

Τρίτη, 11/11/2014 - 23:30
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3 ΤΕΤΑΡΤΗ 12/11/2014

08.00 ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ
με τη Χριστίνα Σιγανίδου

09.00 «ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΑΧΑΡΩΦ: Ο ΜΥΣΤΗΡΙΩΔΗΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ»
του Άγγελου Αμπάζογλου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

10.00 «ΚΥΚΛΑΔΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνικό ντοκιμαντέρ
από την ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ της ΕΡΤ,«ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΞΕΝΑΓΗΣΕΙΣ»

10.30 «Ο ΗΡΑΚΛΗΣ,Ο ΑΧΕΛΩΟΣ ΚΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ»
του Δημήτρη Κουτσαμπασιάκου
ελληνικό ντοκιμαντέρ μικρού μήκους

11.30 «ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΤΟΛΕΔΟ: ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ-ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ-ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ»
του Γιώργου Λογοθέτη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

12.30 CINE NEWS
επιμέλεια - παρουσίαση: Αλέξης Δερμετζόγλου
Οι τελευταίες κινηματογραφικές προβολές και η κριτική τους

13.00 Συνέντευξη του Ροβήρου Μανθούλη (Σκηνοθέτης,Συγγραφέας)
στη Ντέπυ Βρεττού,στη ραδιοφωνική εκπομπή " DOC ON AIR"
της ΕΡΤopen

14.00 «DEBTOCRACY» ("ΧΡΕΟΚΡΑΤΙΑ")
του 'Αρη Χατζηστεφάνου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

15.30 «ΓΡΑΜΜΟΣ,ΜΑΓΙΚΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ»
του Νίκου Θεοδοσίου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

16.00 Η ΒΟΛΤΑ: Βασίλης Λέκκας
με το Γιάννη Τσολακίδη

17.30 «SANTA BARBARA-Ghosts in Keryneia»-«ΣΑΝΤΑ ΜΠΑΡΜΠΑΡΑ-Φαντάσματα στην Κερύνεια»
του Νίκου Θεοδοσίου
ντοκιμαντέρ για την ταινία με πρωταγωνιστή τον Πήτερ Σέλλερς, που γυρίστηκε στην Κερύνεια της Κύπρου τους τελευταίους μήνες του 1973 και δεν βγήκε ποτέ στις αίθουσες...

18.30 «TOXIC CRISIS» ("ΤΟΞΙΚΗ ΚΡΙΣΗ")
του Όμηρου Ευαγγελινού
ελληνικό ντοκιμαντέρ

19.30 ZONA ROSA
με τους: Σταύρο Πανούση και Χρήστο Αβραμίδη
Πολυθεματική εβδομαδιαία ζωντανή εκπομπή

21.30 «Η Ρόδα»
του Θεόδωρου Αδαμόπουλου
ταινία μηκρού μήκους

22.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ
με το Στέλιο Νικητόπουλο

23.30 ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ: «Φασισμός και Ευρώπη»
η Μαρία Γραμμένου συναντά τους: Σπύρο Μαρκέτο & Άρη Χατζηστεφάνου
η Μαρία Θεοδωράκη συναντά τους: Francesco Mazzanti & Juncal Montero
ο Νίκος Βράνσης συναντά: τον Κώστα Τορπουζίδη και
ο Πάνος Παναγιώτου συναντά: τον Αλέξανδρο Κιουπκολή

01.30 «ΦΑΣΙΣΜΟΣ Α.Ε.» ("FASCISM INC")
του Αρη Χατζηστεφάνου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

03.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ (Ε)
με το Στέλιο Νικητόπουλο

04.00 «ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΤΟΛΕΔΟ: ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ-ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ-ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ»
του Γιώργου Λογοθέτη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

06.00 «Ο ΗΡΑΚΛΗΣ,Ο ΑΧΕΛΩΟΣ ΚΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ»
του Δημήτρη Κουτσαμπασιάκου
ελληνικό ντοκιμαντέρ μικρού μήκους

07.00 «ΚΥΚΛΑΔΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνικό ντοκιμαντέρ
από την ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ της ΕΡΤ,«ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΞΕΝΑΓΗΣΕΙΣ»

07.30 ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ
με τη Χριστίνα Σιγανίδου
ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Τρίτης 11/11/2014

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Τρίτης 11/11/2014

Τρίτη, 11/11/2014 - 08:26
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3 ΤΡΙΤΗ 11/11/2014

08.00 «ΕΛΒΟ»
της Τάνιας Χατζηγεωργίου
ρεπορτάζ για την Ελληνική Βιομηχανία Οχημάτων παραγωγή: Αυτοδιαχειριζόμενη ΕΤ3

09.00 «Κουρσάλ»
του Νίκου Θεοδοσίου
βραβευμένη ταινία-ντοκιμαντέρ

10.30 «Η ΣΤΑΧΤΗ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ»
του Νίκου Καβουκίδη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

12.00 «ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ του ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΠΑΛΛΗΝΗΣ»
μαγνητοσκοπημένη μετάδοση της συναυλίας που δόθηκε στο Ραδιομέγαρο της ΕΡΤ στην Αγία Παρασκευή,στην Αθήνα

13.00 «ΟΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΟΙΗΣΗ»
σκηνοθεσία: Κυριακή Μάλαμα
εκπομπή-αφιέρωμα στην Ποίηση

13.30 Η ΒΟΛΤΑ: Ελένη Τσαλιγοπούλου με το Γιάννη Τσολακίδη

14.30 «ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ»
Η Μάχη Μαργαρίτη συναντά και μιλά με τον Ηλία Βασιλειάδη (Ψυχολόγος-Σχολικός Σύμβουλος)

15.00 «Ο ΑΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ – ΑΕΝΑΟΣ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΣ»
σκηνοθεσία:Δημήτρης Καραθανάσης από τη σειρά εκπομπών της ΕΤ3, «Ο Αιώνας της Θεσσαλονίκης»

16.00 Συνέντευξη των: Θάνου Ανδρίτσου και Κώστα Φουρίκου (μέλη της Αντιφασιστικής Καμπάνιας Αλληλεγγύης),που επισκέφθηκαν μαζί με το Αντιφασιστικό Καραβάνι Αλληλεγγύης,τις περιοχές Ντονέτσκ και Λουγκάνσκ της Ουκρανίας και μας μεταφέρουν τις εμπειρίες τους στο Γιώργο Φιλιππάκη στη ραδιοφωνική εκπομπή της ΕΡΤopen

17.00 «ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΜΙΑΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ»
της Χρύσας Τζελέπη και του Άκη Κερσανίδη
ελληνικό ντοκιμαντέρ
Με την υποστήριξη της εφημερίδας «ΧΟΡΤΙΑΤΗΣ 570» και της κίνησης πολιτών Χορτιάτη.

18.30 «ΠΟΛΥ ΜΙΛΑΣ...ΠΟΛΥ ΚΛΑΙΣ»
του Δημήτρη Κιτσικούδη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

20.00 ΕΠΟΧΕΣ ΚΑΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ: Τάσος Λειβαδίτης
σκηνοθεσία: Τάσος Ψαρράς - αφήγηση: Κώστας Καστανάς
ελληνική σειρά εκπομπών της ΕΤ1

21.00 «ΤΙΜΕΣ ΚΟΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ»
του Μιχάλη Αγραφιώτη
ελληνικό ντοκιμαντέρ μικρού μήκους

21.30 CINE NEWS
επιμέλεια - παρουσίαση: Αλέξης Δερμετζόγλου
Οι τελευταίες κινηματογραφικές προβολές και η κριτική τους

22.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ
με τη Νίκη Χατζηδημητρίου

23.30 «MORE HARM THAN GOOD» - ("ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΚΟ ΑΠΟ ΚΑΛΟ") των: Edwin J. Bernard και Nicholas Feustel
ξένο ντοκιμαντέρ για το HIV Justice Network

00.00 «Πέφτουν οι σφαίρες σαν το χαλάζι και ο τραυματισμένος καλλιτέχνης αναστενάζει»
ταινία του Νίκου Αλευρά

03.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ (Ε)
με τη Νίκη Χατζηδημητρίου

04.00 «Κουρσάλ»
του Νίκου Θεοδοσίου
βραβευμένη ταινία-ντοκιμαντέρ

05.00 «Η ΣΤΑΧΤΗ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ»
του Νίκου Καβουκίδη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

06.30 Η ΒΟΛΤΑ: Ελένη Τσαλιγοπούλου
με το Γιάννη Τσολακίδη

07.30 «ΟΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΟΙΗΣΗ»
σκηνοθεσία: Κυριακή Μάλαμα
εκπομπή-αφιέρωμα στην Ποίηση
ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Κυριακής 9/11/2014

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Κυριακής 9/11/2014

Κυριακή, 09/11/2014 - 09:17
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3 ΚΥΡΙΑΚΗ 09/11/2014

08.00 «SEA DOGS» - επεισόδιο 11ο ("THE SWASHBUCKLING PIRATE")
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων

08.30 «SEA DOGS» - επεισόδιο 12ο ("THE SIREN'S SONG ")
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων

09.00 ΔΡΟΜΟΙ ΤΟΥ ΚΡΑΣΙΟΥ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ: ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
με την Εύη Δέσκα

10.00 «ΜΕΤΕΩΡΑ – ΠΙΝΔΟΣ,ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ»
του Βασίλη Λουλέ
ελληνικό ντοκιμαντέρ

12.00 «ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ»
επιμέλεια: Φανή Τουπαλγίκη Λειτουργία των εμπορικών καταστημάτων και την Κυριακή; Ποτέ την Κυριακή!

13.00 «ΝΙΑΛΑ: ΜΙΑ ΞΕΧΑΣΜΕΝΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ»
του Στάθη Γαλαζούλα
ελληνικό ντοκιμαντέρ

13.30 «SATSANG,ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ»
των: Μαριάννα Αστρακά και Γιώργου Φωτιάδη
ελληνικό ντοκιμαντέρ-συμπαραγωγή

14.30 «ΜΟΥΣΑ ΤΟΥ ΧΟΡΟΥ ΕΛΛΑΔΑ»
χορευτική παράσταση-αφιέρωμα στην Ελλάδα

16.30 «Η τηλεόραση των μπόμπιρων - ("La Tele de momes")
του Ροβήρου Μανθούλη
ταινία-ντοκιμαντέρ
Μια σε βάθος ανάλυση της ¨τηλεφαγίας¨ των παιδιών (κινηματο-γραφήθηκαν αρχικά 700 παιδιά). Τα γιαπωνέζικα καρτούν σχολιάζει ο διάσημος ψυχίατρος Ρενέ Ντιαντκίν.Περιέργως, είναι η μόνη ταινία που έγινε -παγκοσμίως- για το θέμα.Η ταινία ἐγινε δεκτή με ὐμνους από τον Γαλλικό Τύπο (κι' από τις δημοτιικές λέσχες της Ευρώπης) κι΄έγινε αφορμή να ενισχυθούν οι μορφωτικές εκπομπές (και να ιδρυθεί από το Υπουργείο Πολιτισμού το ίδρυμα χρηματοδότησης: JULES VERNE).

17.30 «ΤΟ ΧΡΥΣΟ ΚΑΛΥΜΜΑ»
ελληνικό ιστορικό ντοκιμαντέρ από το ΑΡΧΕΙΟ της ΕΡΤ
σκηνοθεσία: Κώστας Βάκκας
Το ιστορικό ντοκιμαντέρ αναφέρεται στο χρονικό της μεταφοράς χρυσού και άλλων πολύτιμων αντικειμένων από την Ελλάδα προς τις χώρες του εξωτερικού,πριν από την εισβολή των Γερμανών στη χώρα.Το χρονικό βασίζεται στα στοιχεία που είχε συγκεντρώσει ο συγγραφέας ΗΛΙΑΣ ΒΕΝΕΖΗΣ και ο υπάλληλος της Τράπεζας της Ελλάδος,Σωκράτης Κοσμίδης.

18.30 «DEEP PURPLE for ever»
με τον Στάθη Παναγιωτόπουλομουσικό αφιέρωμα

19.30 «ΚΗΦΙΣΣΟΣ,ΠΡΟΣΚΑΙΡΗ ΝΑΡΚΗ»
της Διονυσίας Κοπανά
ελληνικό ντοκιμαντέρ

20.00 «ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΚΟΣΜΟΣ»
παραγωγή-επιμέλεια-συνεντεύξεις-σενάριο: Ηλιόσποροι
ελληνικό ντοκιμαντέρ
Στον αντίποδα του εικονικού "success story" της ανεργίας,της καταστολής και του φόβου,μια άλλη πραγματικότητα είναι υπαρκτή,ένας άλλος κόσμος αλληλεγγύης,συνεργασίας και μοιράσματος

22.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ

23.30 4ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ - «CIRCOM» «Κατά βάθος ΟLIVER» ("Οliver at heart") - Συμμετοχή Δανίας

00.30 «ΝΙΚΑΡΙΑ ΜΟΥ»
του Σπύρου Τέσκου
ταινία-ντοκιμαντέρ για τη ζωή στην Ικαρία

02.00 Η ΒΟΛΤΑ: Αναστασία Μουτσάτσου με το Γιάννη Τσολακίδη

03.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ (Ε)

04.00 «ΝΙΑΛΑ: ΜΙΑ ΞΕΧΑΣΜΕΝΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ»
του Στάθη Γαλαζούλα
ελληνικό ντοκιμαντέρ

04.30 «ΜΕΤΕΩΡΑ – ΠΙΝΔΟΣ,ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ»
του Βασίλη Λουλέ
ελληνικό ντοκιμαντέρ

06.30 ΔΡΟΜΟΙ ΤΟΥ ΚΡΑΣΙΟΥ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ: ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
με την Εύη Δέσκα
ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα του Σαββάτου 8/11/2014

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα του Σαββάτου 8/11/2014

Σάββατο, 08/11/2014 - 09:54
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3 ΣΑΒΒΑΤΟ 08/11/2014

08.00 «SEA DOGS» - επεισόδιο 9ο ("FEAR OF THE EQUATOR")
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων

08.30 «SEA DOGS» - επεισόδιο 10ο ("THE SHIPWRECKED SAILOR")
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων

09.00 «ΝΕΣΤΟΣ,ΠΟΤΑΜΙ ΖΩΗΣ»
ελληνικό ντοκιμαντέρ

09.30 «ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΙΣ ΡΑΓΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ...ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΑΜ ΣΤΟ ΜΕΤΡΟ»
της Βούλας Κωστάκη
ελληνικό ντοκιμαντερ από τη σειρά της ΕΤ3:«Ο αιώνας της Θεσσαλονίκης»

10.30 «Βασίλης Αλεξάκης»
από την πρόταση για τηλεοπτική σειρά-«ΕΞΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ ΖΗΤΟΥΝ ΠΡΟΣΩΠΑ»
ταινία σε σενάριο-σκηνοθεσία:Ροβήρου Μανθούλη

11.30 ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟΣ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ
με τον Αλέξανδρο Τριανταφυλλίδη (Ε)

13.00 «ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ: "ΣΠΟΥΔΗ ΜΝΗΜΗΣ"»
της Τάνιας Χατζηγεωργίου
ελληνικό ντοκιμαντερ,από τη σειρά της ΕΤ3 «Ο αιώνας της Θεσσαλονίκης»

13.30 «Σ' ΥΓΕΙΑ ΝΙΚΟΛΟ-ΕΒΙΒΑ ΒΟΛΟΓΙΑΝΝΗ»
της Μαρίνας Κουνενάκη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

14.30 «Ο ΗΡΑΚΛΗΣ,Ο ΑΧΕΛΩΟΣ ΚΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ»
του Δημήτρη Κουτσαμπασιάκου
ελληνικό ντοκιμαντέρ μικρού μήκους

15.00 «ΟΙ ΚΥΚΛΑΔΕΣ ΣΗΜΕΡΑ: ΕΝΑ ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΗΝ ΙΟ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ

16.00 «ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ» ("La Educación Prohibida")
ξένη σειρά ντοκιμαντέρ - χώρα παραγωγής: Αργεντινή

18.30 «DEBTOCRACY» ("ΧΡΕΟΚΡΑΤΙΑ")
του 'Αρη Χατζηστεφάνου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

20.00 «128: ΚΕΡΑΤΕΑ,ΜΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ»
των: Βάιου Σύρρου και Γρηγόρη Οικονομίδη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

21.15 «Villy»
του Νίκου Θεοδοσίου
ταινία μηκρού μήκους

21.30 «ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ»
στο 55ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ Θεσσαλονίκης
(από 31 Οκτωβρίου 2014 έως 9 Νοεμβρίου 2014)
επιμέλεια - παρουσίαση: Αλέξης Δερμετζόγλου

22.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ

23.30 4ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ - «CIRCOM»
«Η μητρότητα της ELNE» ("La maternite d' Elne") - (Συμμετοχή Γαλλίας)

00.30 «ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΜΠΛΟΥΖ»
μουσικό αφιέρωμα με το συγκρότημα BLUES WIRE

03.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ (Ε)

04.00 «Βασίλης Αλεξάκης»
από την πρόταση για τηλεοπτική σειρά-«ΕΞΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ ΖΗΤΟΥΝ ΠΡΟΣΩΠΑ»
ταινία σε σενάριο-σκηνοθεσία:Ροβήρου Μανθούλη

05.00 «ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ» ("La Educación Prohibida")
ξένη σειρά ντοκιμαντέρ - χώρα παραγωγής: Αργεντινή

07.30 «ΝΕΣΤΟΣ,ΠΟΤΑΜΙ ΖΩΗΣ»
ελληνικό ντοκιμαντέρ
ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Πέμπτης 6/11/2014

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Πέμπτης 6/11/2014

Πέμπτη, 06/11/2014 - 02:46
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3 ΠΕΜΠΤΗ 06/11/2014

08.00 «ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑ ΑΠΟΡΡΙΜΜΑΤΩΝ - ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΓΟΠΟΤΙ ΤΩΝ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ»
ελληνικό ντοκιμαντέρ της ΠΟΕ-ΟΤΑ

09.00 «ΟΔΥΣΣΕΑΣ: ΕΝΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ»
Ρεπορτάζ: Μάχη Μαργαρίτη
παραγωγή: αυτοδιαχειριζόμενη ΕΤ3,2014
Ένα σχολείο αλλιώτικο από τα άλλα,ένα σχολείο εκμάθησης της ελληνικής γλώσας σε μετανάστες στην Ελλάδα

10.00 «ΟΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΟΙΗΣΗ»
σκηνοθεσία: Κυριακή Μάλαμα
εκπομπή-αφιέρωμα στην Ποίηση

11.00 ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ
με τη Χριστίνα Σιγανίδου

11.30 ZONA ROSA (Ε)
με τους: Σταύρο Πανούση και Χρήστο Αβραμίδη
Πολυθεματική εβδομαδιαία ζωντανή εκπομπή

13.30 MIXER: «Στις δυό πλευρές Αιγαίου» (Α'+Β' μέρος)
με τον Παύλο Νεραντζή

15.30 «ΟΙ ΚΥΚΛΑΔΕΣ ΣΗΜΕΡΑ: ΕΝΑ ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ

16.00 Η ΒΟΛΤΑ: Θανάσης Παπακωνσταντίνου
με το Γιάννη Τσολακίδη

17.30 «ΣΤΟΥΣ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΥΣ ΤΗΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑΣ»
του Κώστα Βάκκα
ένα σπάνιο ντοκιμαντέρ για την ιστορία των Ερυθρών ταξιαρχιών και της Prima Linea

19.00 «ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ»
στο 55ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ Θεσσαλονίκης (από 31 Οκτωβρίου 2014 έως 9 Νοεμβρίου 2014) επιμέλεια - παρουσίαση: Αλέξης Δερμετζόγλου

19.30 ALLERT 3
με την Χριστίνα Σιγανίδου
ΝΕΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΕΚΠΟΜΠΩΝ

21.00 «ΜΑΡΙΑ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΗ-ΚΑΤΑΘΕΣΗ»
του Νίκου Θεοδοσίου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

21.30 «ΤΙΜΕΣ ΚΟΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ»
του Μιχάλη Αγραφιώτη
ελληνικό ντοκιμαντέρ μικρού μήκους

22.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ
με το Στέλιο Νικητόπουλο

23.30 «ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΓΟΥΡΟΣ: 35 ΧΡΟΝΙΑ ΕΡΜΗΝΕΙΑΣ»
σκηνοθεσία: Αλεξανδρος Παπαηλιού - έρευνα: Μιχάλης Μεσσήνης
παραγωγή: Τμήμα Ψυχαγωγικών Προγραμμάτων ΕΡΤ,2012

00.30 «ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΟΙΗΣΗ ΚΥΡΙΕ ΑΝΔΡΕΑ ΕΜΠΕΙΡΙΚΟ;»
του Νίκου Αλευρά
ελληνικό ντοκιμαντέρ

01.00 «ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ»
του Θεόδωρου Μαραγκού
ελληνικό ντοκιμαντέρ

02.30 «ΕΚΤΟΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ (39405...ΜΙΑ ΜΑΡΤΥΡΙΑ)»
της Κυριακή Μάλαμα
ελληνικό ντοκιμαντέρ

03.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ (Ε)
με το Στέλιο Νικητόπουλο

04.00 «ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑ ΑΠΟΡΡΙΜΜΑΤΩΝ - ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΓΟΠΟΤΙ ΤΩΝ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ»
ελληνικό ντοκιμαντέρ της ΠΟΕ-ΟΤΑ

05.00 «ΟΔΥΣΣΕΑΣ: ΕΝΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ»
Ρεπορτάζ: Μάχη Μαργαρίτη
παραγωγή: αυτοδιαχειριζόμενη ΕΤ3,2014
Ένα σχολείο αλλιώτικο από τα άλλα,ένα σχολείο εκμάθησης της ελληνικής γλώσας σε μετανάστες στην Ελλάδα

05.30 MIXER: «Στις δυό πλευρές Αιγαίου» (Α'+Β' μέρος)
με τον Παύλο Νεραντζή

07.15 «ΟΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΟΙΗΣΗ»
σκηνοθεσία: Κυριακή Μάλαμα
εκπομπή-αφιέρωμα στην Ποίηση
ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Τετάρτης 5/11/2014

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Τετάρτης 5/11/2014

Τρίτη, 04/11/2014 - 23:53
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3 ΤΕΤΑΡΤΗ 05/11/2014

08.00 ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ
με τη Χριστίνα Σιγανίδου

09.00 «ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΑΧΑΡΩΦ: Ο ΜΥΣΤΗΡΙΩΔΗΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ»
του Άγγελου Αμπάζογλου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

10.00 «ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΞΕΝΑΓΗΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ»
του Γιώργου Δάμπαση
ταινία της Νομαρχίας Κυκλάδων για τους αρχαιολογικούς χώρους και τα μουσεία των νήσων:Μήλου,Κιμώλου,Σερίφου, Ανάφης και Φολεγάνδρου.

10.30 «Ο ΗΡΑΚΛΗΣ,Ο ΑΧΕΛΩΟΣ ΚΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ»
του Δημήτρη Κουτσαμπασιάκου
ελληνικό ντοκιμαντέρ μικρού μήκους

11.30 «ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΤΟΛΕΔΟ: ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ-ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ-ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ»
του Γιώργου Λογοθέτη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

12.30 CINE NEWS
Οι τελευταίες κινηματογραφικές προβολές και η κριτική τους από τον Αλέξη Δερμετζόγλου

13.00 Συνέντευξη του Θανάση Παπαχριστόπουλου(Διευθυντής της Δερματολογικής Κλινικής του Ευαγγελισμού)
στον Γιώργο Φιλιππάκη
στη ραδιοφωνική εκπομπή της ΕΡΤopen

14.00 «ΠΕΤΡΟΣ ΘΕΜΕΛΗΣ: ΑΓΓΙΞΑ...ΑΓΑΠΗΣΑ...ΕΣΚΑΨΑ...»
του Μπάμπη Τσόκα
ελληνικό ντοκιμαντέρ-αφιέρωμα στον έλληνα αρχαιολόγο

15.30 «ΓΡΑΜΜΟΣ,ΜΑΓΙΚΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ»
του Νίκου Θεοδοσίου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

16.00 «Κουρσάλ»
του Νίκου Θεοδοσίου
βραβευμένη ταινία-ντοκιμαντέρ

17.30 «SANTA BARBARA-Ghosts in Keryneia»-«ΣΑΝΤΑ ΜΠΑΡΜΠΑΡΑ-Φαντάσματα στην Κερύνεια»
του Νίκου Θεοδοσίου
ντοκιμαντέρ για την ταινία με πρωταγωνιστή τον Πήτερ Σέλλερς, που γυρίστηκε στην Κερύνεια της Κύπρου τους τελευταίους μήνες του 1973 και δεν βγήκε ποτέ στις αίθουσες...

18.30 «Η ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΤΟΥ ΑΟΥΣΒΙΤΣ» - ("DIE BEFREIUNG VON AUSCHWITZ")
του Irmgard von zur Mühlen
ξένο ντοκιμαντέρ
Το ντοκιμαντέρ περιέχει όλο το φίλμ που τράβηξαν οι σοβιετικοί οπερατέρ όταν απελευθέρωσαν το στρατόπεδο συγκέντρωσης Αουσβιτς μεταξύ 27 του Γενάρη και 28 του Φλεβάρη 1945.
Μετάφραση-υπότιτλοι: 'Ηβη Ρόκου - Υποτιτλισμός: anemicinema

19.30 ZONA ROSA
με τους: Σταύρο Πανούση και Χρήστο Αβραμίδη

21.30 «ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ» στο 55ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ Θεσσαλονίκης
(από 31 Οκτωβρίου 2014 έως 9 Νοεμβρίου 2014)
επιμέλεια - παρουσίαση: Αλέξης Δερμετζόγλου

22.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ
με τον Άγι Μενούτη

23.30 «Να μην ζήσουμε σαν δούλοι»
ταινία του Γιάννη Γιουλούντα

01.30 «MORE HARM THAN GOOD» - ("ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΚΟ ΑΠΟ ΚΑΛΟ")
των: Edwin J. Bernard και Nicholas Feustel ξένο ντοκιμαντερ για το HIV Justice Network

02.30 «Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΕΡΑ»
του Νίκου Θεοδοσίου
Στις 9 Νοεμβρίου 2013 σε συνθήκες μεγάλης έντασης, όπου δε λείπουν οι βιαιοπραγίες των ΜΑΤ ακόμη και ενάντια σε βουλευτές, βγαίνει «στον αέρα» το τελευταίο δελτίο ειδήσεων της ΕΡΤ. Μόνο που δε μοιάζει με κανένα άλλο στον κόσμο. Δε γίνεται σε στούντιο αλλά στο δρόμο, με φόντο ένοπλους αστυνομικούς και το σκοτεινό ραδιομέγαρο της Αγίας Παρασκευής.

03.00 ΕΙΔΗΣΕΙΣ (Ε)
με τον Άγι Μενούτη

04.00 «ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΑΧΑΡΩΦ: Ο ΜΥΣΤΗΡΙΩΔΗΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ»
του Άγγελου Αμπάζογλου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

05.00 «ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΤΟΛΕΔΟ: ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ-ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ-ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ»
του Γιώργου Λογοθέτη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

06.00 «Ο ΗΡΑΚΛΗΣ,Ο ΑΧΕΛΩΟΣ ΚΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ»
του Δημήτρη Κουτσαμπασιάκου
ελληνικό ντοκιμαντέρ μικρού μήκους

07.00 ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ
με τη Χριστίνα Σιγανίδου

07.30 «ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΞΕΝΑΓΗΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ»
του Γιώργου Δάμπαση
ταινία της Νομαρχίας Κυκλάδων για τους αρχαιολογικούς χώρους και τα μουσεία των νήσων:Μήλου,Κιμώλου,Σερίφου, Ανάφης και Φολεγάνδρου.