Εμφάνιση άρθρων βάσει ετικέτας: ΕΡΤ3 - ERT Open
Στην ΕΡΤ3 το ντοκιμαντέρ ισλανδικής παραγωγής «ΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΤΟΥ ΛΑΞΑ»

Στην ΕΡΤ3 το ντοκιμαντέρ ισλανδικής παραγωγής «ΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΤΟΥ ΛΑΞΑ»

Παρασκευή, 17/04/2015 - 01:29

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 17/4/2015
ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΓΡΟΤΙΚΗΣ ΠΑΛΗΣ

Απόψε στις 21.00 στην ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΡΤ και την ΕΡΤ3
το ντοκιμαντέρ ισλανδικής παραγωγής «ΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΤΟΥ ΛΑΞΑ» του Γκρίμουρ Χάκοναρσον

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Παρασκευής 17/4/2015

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Παρασκευής 17/4/2015

Παρασκευή, 17/04/2015 - 01:27
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 17/4/2015
Παγκόσμια Ημέρα Αγροτικής Πάλης
Παγκόσμια Ημέρα Αιμορροφιλίας


08.00 «VANISHING RAINBOWS: UN SOGNO DI FANGO E DI GHIACCIO»
ξένη σειρά ντοκιμαντέρ της RAI    

09.00 «ΟΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΟΙΗΣΗ»
σκηνοθεσία: Κυριακή Μάλαμα
εκπομπή-αφιέρωμα στην Ποίηση

09.30 «ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ: "ΣΠΟΥΔΗ ΜΝΗΜΗΣ"»
της Τάνιας Χατζηγεωργίου
ελληνικό ντοκιμαντερ,από τη σειρά της ΕΤ3 «Ο αιώνας της Θεσσαλονίκης»

10.00 «ΔΗΜΟΣΙΑ ΜΕΣΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΗΝ Ε.Ε.»
συντονίζει ο Βασίλης Βασιλόπουλος
μαγνητοσκοπημένη συζήτηση από το Ραδιομέγαρο της ΕΡΤ στην Αγία Παρασκευή,στην Αθήνα

11.00 «ΕΛΒΟ»
της Τάνιας Χατζηγεωργίου
ρεπορτάζ για την Ελληνική Βιομηχανία Οχημάτων
παραγωγή: Αυτοδιαχειριζόμενη ΕΤ3

11.30 Η ΒΟΛΤΑ: Ο Γιώργος Κουρουπός και η Η ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΤΩΝ ΧΡΩΜΑΤΩΝ
επιμέλεια-παρουσίαση: Γιάννης Τσολακίδης
ελληνική σειρά μουσικών εκπομπών

12.30 «ΤΙΜΕΣ ΚΟΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ»
του Μιχάλη Αγραφιώτη
ελληνικό ντοκιμαντέρ μικρού μήκους

13.00 ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΑΧΑΡΩΦ: Ο ΜΥΣΤΗΡΙΩΔΗΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ»
του Άγγελου Αμπάζογλου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

14.00
«ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ» ("La Educación Prohibida")
ξένη ντοκιμαντέρ
χώρα παραγωγής: Αργεντινή

16.30 «Ο Τσόπυ και η Πριγκίπισσα» ("CHOPPY AND THE PRINCESS")
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων ιαπωνικής παραγωγής
επεισόδια: 41ο & 42ο ("Contest of strength" & "Broken Idols")

17.30
«ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΚΟΣΜΟΣ»
παραγωγή-επιμέλεια-συνεντεύξεις-σενάριο: Ηλιόσποροι
ελληνικό ντοκιμαντέρ
Στον αντίποδα του εικονικού “success story” της ανεργίας,της καταστολής και του φόβου,μια άλλη πραγματικότητα είναι υπαρκτή,ένας άλλος κόσμος αλληλεγγύης,συνεργασίας και μοιράσματος

19.00
ΚΟΣΜΟΣ ΕΝ ΚΙΝΗΣΕΙ (Ε)
με τους: Μπάμπη Μπίκα και Μαρίνα Μεϊντάνη
ζωντανή εκπομπή διεθνούς θεματολογίας

20.30 «ΟΡΟΣΕΙΡΑ ΓΡΑΜΜΟΥ»
του Δημήτρη Καραθανάση
ελληνικό ντοκιμαντέρ  

21.00
«ΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΤΟΥ ΛΑΞΑ»
του Γκρίμουρ Χάκοναρσον
ξένο ντοκιμαντέρ Ισλανδικής παραγωγής, 2013
Το γεγονός που σηματοδότησε το ξεκίνημα της οικολογίας στην Ισλανδία    

22.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
με τον Χάρη Αρβανιτίδη

23.30 «Να μην ζήσουμε σαν δούλοι»
ταινία του Γιάννη Γιουλούντα

01.00 ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΚΙΝ/ΓΡΑΦΟΥ του ΑΠΘ:
«Κλισε 32» - «Last Ones» - «Κρυφό» - «Crossing the line»   

02.00 4ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ - «CIRCOM»
«Η μητρότητα της ELNE» ("La maternite d’ Elne") - (Συμμετοχή Γαλλίας)

03.00
ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ (Ε)
με τον Χάρη Αρβανιτίδη

04.00
«ΟΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΟΙΗΣΗ»
σκηνοθεσία: Κυριακή Μάλαμα
εκπομπή-αφιέρωμα στην Ποίηση

05.00 «ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ: "ΣΠΟΥΔΗ ΜΝΗΜΗΣ"»
της Τάνιας Χατζηγεωργίου
ελληνικό ντοκιμαντερ,από τη σειρά της ΕΤ3 «Ο αιώνας της Θεσσαλονίκης»

05.30 Η ΒΟΛΤΑ: Ο Γιώργος Κουρουπός και η Η ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΤΩΝ ΧΡΩΜΑΤΩΝ
επιμέλεια-παρουσίαση: Γιάννης Τσολακίδης
ελληνική σειρά μουσικών εκπομπών  

06.30
«ΔΗΜΟΣΙΑ ΜΕΣΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΗΝ Ε.Ε.»
συντονίζει ο Βασίλης Βασιλόπουλος
μαγνητοσκοπημένη συζήτηση από το Ραδιομέγαρο της ΕΡΤ στην Αγία Παρασκευή,στην Αθήνα

07.30 «VANISHING RAINBOWS: UN SOGNO DI FANGO E DI GHIACCIO»
ξένη σειρά ντοκιμαντέρ της RAI





"Ταξίδι στις ράγες του χρόνου...από το τραμ στο μετρό"

"Ταξίδι στις ράγες του χρόνου...από το τραμ στο μετρό"

Πέμπτη, 16/04/2015 - 11:55
ΠΕΜΠΤΗ 16 Απριλίου 2015  

Απόψε στις 19.30,στην ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΡΤ και την ΕΡΤ3
το ντοκιμαντέρ "Ταξίδι στις ράγες του χρόνου...από το τραμ στο μετρό" σε σενάριο και σκηνοθεσία της Βούλας Κωστάκη
από την ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ της ΕΡΤ3,«Ο αιώνας της Θεσσαλονίκης»

Η ιστορία των συγκοινωνιών της Θεσσαλονίκης σε ένα ντοκιμαντέρ που έχει αφετηρία το τραμ και καταλήγει στο μετρό.
Στο ντοκιμαντέρ, που επιμελείται δημοσιογραφικά η Μάρνη Χατζηεμμανουήλ και σκηνοθετεί η Βούλα Κωστάκη, «σφαλούν τα μάτια ν'αναπολήσει η μνήμη...Να βουτήξει στο αλμανάκ του χρόνου και να αναδυθεί εδώ στον Θερμαϊκό κόλπο, πίσω από έναν ολόκληρο αιώνα.
Να σπρώξει το χρονολόγιο της ιστορίας και να χαράξει εκ νέου τα δρομολόγια που χάθηκαν. Ιππήλατα, τραμ, ταξί, τα πρώτα ιδιωτικά αυτοκίνητα, λεωφορεία.
Και στη θάλασσα τα αστικά καραβάκια».


Μία γυναικεία μορφή γίνεται η γέφυρα στα περάσματα του χρόνου και μας αποκαλύπτει τις μαγικές εκείνες διαδρομές των μέσων μαζικής μεταφοράς.
Από το καραβάκι στο τραμ και από το λεωφορείο στη δημιουργία του μετρό της Θεσσαλονίκης, ξετυλίγεται η διαδρομή, η γοητεία του ταξιδιού, από το παρελθόν στο μέλλον, από το χθες στο σήμερα και το αύριο της πόλης.
Μία σκηνοθετική γραφή για το πώς η ιστορία οπτικοποιείται, ζωντανεύει και γίνεται μαρτυρία

έρευνα-δημοσιογραφική επιμέλεια: Μάρνη Χατζηεμμανουήλ
ιστορικός επιστημονικός σύμβουλος: Λέων Ναρ
συνθέτης: Κώστας Χριστίδης
σενάριο-σκηνοθεσία: Βούλα Κωστάκη
διεύθυνση φωτογραφίας: Δημήτρης Σταμπολής
διεύθυνση παραγωγής: Θοδωρής Τσέπος
αφήγηση: Μάρνη Χατζηεμμανουήλ- Τάσος Πανταζής
ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Πέμπτης 16/4/2015

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Πέμπτης 16/4/2015

Πέμπτη, 16/04/2015 - 11:53
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3
ΠΕΜΠΤΗ 16/4/2015  

08.00 «VANISHING RAINBOWS: OMAN-LINVENZIONE DELLE OASI»
ξένη σειρά ντοκιμαντέρ της RAI    

09.00 «ΓΡΑΜΜΟΣ,ΜΑΓΙΚΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ»
του Νίκου Θεοδοσίου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

09.30 6η ΑΙΣΘΗΣΗ
Δημοσιογραφική Έρευνα - Παρουσίαση: Γιώργος Μπελίρης
σειρά εκπομπών της ΕΤ3 για τα ΑΜΕΑ
Η εκπομπή παρουσιάζει την ιστορία του μικρού Παύλου Σταματιάδη,που σε ηλικία 2,5 ετών έπαθε εγκεφαλικό επεισόδιο

10.00
«ΜΙΑ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ: Ξένη Χώρα»
με τον Φάνη Μουρατίδη
σενάριο: Φανή Τουπαλγίκη
σκηνοθεσία: Κυριακή Μάλαμα
ελληνική σειρά δραματοποιημένων ντοκιμαντέρ

11.00 «Ο ΗΡΑΚΛΗΣ,Ο ΑΧΕΛΩΟΣ ΚΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ»
του Δημήτρη Κουτσαμπασιάκου
ελληνικό ντοκιμαντέρ μικρού μήκους

11.30
ZONA ROSA (Ε)
με τους: Σταύρο Πανούση και Χρήστο Αβραμίδη
Πολυθεματική εβδομαδιαία ζωντανή εκπομπή

13.00 «ΕΚΤΟΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ (39405…ΜΙΑ ΜΑΡΤΥΡΙΑ)»
τηςΚυριακής Μάλαμα
ελληνικό ντοκιμαντερ

14.00 «Ο κος Λεονάρδος και οι άλλοι»
του Νίκου Θεοδοσίου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

15.30 «ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΕΝΩ,ΤΡΕΙΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΕΣ,ΜΙΑ ΚΑΤΑΓΩΓΗ»
ντοκιμαντέρ για τις συνθήκες ζωής των τσιγγάνων στη Θεσσαλονίκη

16.00 «Αγγελική»
Σκηνοθεσία-Μοντάζ: Μαρία Σκουλά
ταινία μικρού μήκους το κλείσιμο της ΕΡΤ μέσα από τα μάτια ενός παιδιού,της 11χρονης Αγγελικής

16.30 «Ο Τσόπυ και η Πριγκίπισσα» ("CHOPPY AND THE PRINCESS")
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων ιαπωνικής παραγωγής
επεισόδια: 9ο & 10ο ("The magic herb" & "The phantom ship")

17.30 ΔΡΟΜΟΙ ΤΟΥ ΚΡΑΣΙΟΥ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ: ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
με την Εύη Δέσκα

18.30 ΕΠΟΧΕΣ ΚΑΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ: Τάσος Λειβαδίτης
σκηνοθεσία: Τάσος Ψαρράς - αφήγηση: Κώστας Καστανάς
ελληνική σειρά εκπομπών της ΕΤ1

19.30 «ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΙΣ ΡΑΓΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ…ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΑΜ ΣΤΟ ΜΕΤΡΟ»
της Βούλας Κωστάκη
ελληνικό ντοκιμαντερ από τη σειρά της ΕΤ3:«Ο αιώνας της Θεσσαλονίκης»

20.30 «ΜΑΡΙΑ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΗ-ΚΑΤΑΘΕΣΗ»
του Νίκου Θεοδοσίου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

21.00 ΣΗΜΑ ΑλΕΡΤ: Παύλος Χαικάλης (Ε)
με το Νίκο Κλέτσα
οπτικοποιημένη ραδιοφωνική συνέντευξη του Παύλου Χαϊκάλη (βουλευτής ΑΝΕΛ)
στην εκπομπή
ΣΗΜΑ ΑλΕΡΤ του ΠΡΩΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ της ΕΡΤopen
(από 3/4/15)


22.00
ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
με τον Χάρη Αρβανιτίδη

23.30 ΚΟΣΜΟΣ ΕΝ ΚΙΝΗΣΕΙ
με τους: Μπάμπη Μπίκα και Μαρίνα Μεϊντάνη
ζωντανή εκπομπή διεθνούς θεματολογίας

01.00 4ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ-«CIRCOM»
«Το όνειρο της Αμάντα» ("Amanda’s dream") - Συμμετοχή Γαλλίας

02.30
«Η Ρόδα»
του Θεόδωρου Αδαμόπουλου
ταινία μικρού μήκους

03.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ (Ε)
με τον Χάρη Αρβανιτίδη

04.00 6η ΑΙΣΘΗΣΗ
Δημοσιογραφική Έρευνα - Παρουσίαση: Γιώργος Μπελίρης
σειρά εκπομπών της ΕΤ3 για τα ΑΜΕΑ
Η εκπομπή παρουσιάζει την ιστορία του μικρού Παύλου Σταματιάδη,που σε ηλικία 2,5 ετών έπαθε εγκεφαλικό επεισόδιο

04.30 «ΜΙΑ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ: Ξένη Χώρα»
με τον Φάνη Μουρατίδη
σενάριο: Φανή Τουπαλγίκη
σκηνοθεσία: Κυριακή Μάλαμα
ελληνική σειρά δραματοποιημένων ντοκιμαντέρ

05.30 «ΓΡΑΜΜΟΣ,ΜΑΓΙΚΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ»
του Νίκου Θεοδοσίου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

06.00 «Ο ΗΡΑΚΛΗΣ,Ο ΑΧΕΛΩΟΣ ΚΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ»
του Δημήτρη Κουτσαμπασιάκου
ελληνικό ντοκιμαντέρ μικρού μήκους

06.30 «Ο κος Λεονάρδος και οι άλλοι»
του Νίκου Θεοδοσίου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Τετάρτης 15/4/2015

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Τετάρτης 15/4/2015

Τετάρτη, 15/04/2015 - 08:58
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3
ΤΕΤΑΡΤΗ 15/4/2015  
    
08.00 «VANISHING RAINBOWS: GLI ANTENATI DI VISHNU»
ξένη σειρά ντοκιμαντέρ της RAI    

09.00
«ΟΡΟΣ ΒΟΡΑΣ-Καϊμακτσαλάν»
του Δημήτρη Καραθανάση
ελληνικό ντοκιμαντέρ

10.00 «ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΟΛΕΜΗΣ,ΕΝΑΣ ΠΑΛΙΟΣ ΤΥΠΟΓΡΑΦΟΣ ΘΥΜΑΤΑΙ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνικό ντοκιμαντέρ από το ΑΡΧΕΙΟ της ΕΡΤ

11.30 Η ΕΡΤ3 ΣΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ: ΚΟΝΤΡΑΠΟΥΝΤΟ (Ε)
με τον Γιάννη Τσολακίδη
Μαζί του ο Πάρης Παρασχόπουλος (Μουσική)
εκπομπή 13η:«Μικρή Σουίτα : η Κική Δημουλά διαβάζει... Ο Γιώργος Καζαντζής συνθέτει»
(από 7/4/15)

13.00
«ΝΙΚΑΡΙΑ ΜΟΥ»
του Σπύρου Τέσκου
ταινία-ντοκιμαντέρ για τη ζωή στην Ικαρία

14.30
«Κουρσάλ»
του Νίκου Θεοδοσίου
βραβευμένη ταινία-ντοκιμαντέρ

15.30 «ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ»
του Θεόδωρου Μαραγκού
ελληνικό ντοκιμαντέρ

16.30 «Ο Τσόπυ και η Πριγκίπισσα» ("CHOPPY AND THE PRINCESS")
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων ιαπωνικής παραγωγής
επεισόδια: 7ο & 8ο ("Three wishes" & "Rose Castle")

17.30 ΕΠΟΧΕΣ ΚΑΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ: Τάσος Λειβαδίτης
σκηνοθεσία: Τάσος Ψαρράς - αφήγηση: Κώστας Καστανάς
ελληνική σειρά εκπομπών της ΕΤ1

18.30 «ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ»
Η Μάχη Μαργαρίτη συναντά και μιλά με τον Ηλία Βασιλειάδη (Ψυχολόγος-Σχολικός Σύμβουλος)

19.00
«ΕΛΒΟ»
της Τάνιας Χατζηγεωργίου
ρεπορτάζ για την Ελληνική Βιομηχανία Οχημάτων
παραγωγή: Αυτοδιαχειριζόμενη ΕΤ3

19.30 ZONA ROSA
με τους: Σταύρο Πανούση και Χρήστο Αβραμίδη
Πολυθεματική εβδομαδιαία ζωντανή εκπομπή

21.30 «ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΜΠΑΤΡΟΣ» ("Letters grom Albatross")
σκηνοθεσία-σάμερα: Εύα Στεφανή
ήχος: Λαουρέντιου Κάλσιου
μοντάζ: Σόρεν Έμπε
Παραγωγή: The National Film and Television School
ξένο ντοκιμαντέρ-ταινία (Αγγλία 1994)

22.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

με τον Χάρη Αρβανιτίδη

23.30 ΣΗΜΑ ΑλΕΡΤ: Παύλος Χαικάλης
με το Νίκο Κλέτσα
οπτικοποιημένη ραδιοφωνική συνέντευξη του Παύλου Χαϊκάλη (βουλευτής ΑΝΕΛ)στην εκπομπή ΣΗΜΑ ΑλΕΡΤ του ΠΡΩΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ της ΕΡΤopen
(από 3/4/15)

00.30 «128: ΚΕΡΑΤΕΑ,ΜΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ»
των: Βάιου Σύρρου και Γρηγόρη Οικονομίδη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

02.00 «Ο ΑΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ – ΑΕΝΑΟΣ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΣ»
σκηνοθεσία: Δημήτρης Καραθανάσης
από τη σειρά εκπομπών της ΕΤ3: «Ο Αιώνας της Θεσσαλονίκης»

03.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ (Ε)
με τον Χάρη Αρβανιτίδη

04.00 «ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΟΛΕΜΗΣ,ΕΝΑΣ ΠΑΛΙΟΣ ΤΥΠΟΓΡΑΦΟΣ ΘΥΜΑΤΑΙ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνικό ντοκιμαντέρ από το ΑΡΧΕΙΟ της ΕΡΤ

05.00 «ΝΙΚΑΡΙΑ ΜΟΥ»
του Σπύρου Τέσκου
ταινία-ντοκιμαντέρ για τη ζωή στην Ικαρία

06.30 «ΟΡΟΣ ΒΟΡΑΣ-Καϊμακτσαλάν»
του Δημήτρη Καραθανάση
ελληνικό ντοκιμαντέρ

07.30 «VANISHING RAINBOWS: GLI ANTENATI DI VISHNU»
ξένη σειρά ντοκιμαντέρ της RAI










Στην ΕΡΤ3 σε αποκλειστική τηλεοπτική μετάδοση τρεις βραβευμένες ταινίες μικρού μήκους του Ηλία Φλωράκη

Στην ΕΡΤ3 σε αποκλειστική τηλεοπτική μετάδοση τρεις βραβευμένες ταινίες μικρού μήκους του Ηλία Φλωράκη

Τρίτη, 14/04/2015 - 01:34
ΔΕΙΤΕ απόψε ΤΡΙΤΗ 14 Απριλίου στις 19.00 στην ΕΡΤ3
σε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ για την ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΡΤ

3 βραβευμένες ταινίες μικρού μήκους του Ηλία Φλωράκη:
«The Concert»
«The Product Manager»
«A Simple Story»


«The Concert»

Μια μικρή ιστορία για την απώλεια και την δύναμη να συνεχίζεις.
Παίζουν: Πέτρος Φλωράκης, Ποπέτα Σούκου Σενάριο - Σκηνοθεσία - Μοντάζ: Ηλίας Φλωράκης Πρωτότυπη μουσική: Τάσος Σωτηράκης Διεύθυνση παραγωγής: Αγγελική-Ειρήνη Μήτση Βοηθοί παραγωγής: Κώστας Σκαμαγκάς, Kyoung Won Bae
•Η ταινία κέρδισε το βραβείο Καλύτερης Μουσικής στο Φεστιβάλ Φανταστικού Ηλιούπολης το 2013



ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Τρίτης 14/4/2015

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Τρίτης 14/4/2015

Τρίτη, 14/04/2015 - 01:26
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3
ΤΡΙΤΗ 14/4/2015

08.00
«VANISHING RAINBOWS: ESTASI AFRICANE»
ξένη σειρά ντοκιμαντέρ της RAI
 
09.00 «SEA DOGS»
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων γαλλοκαναδικής παραγωγής
επεισόδια: 3ο & 4ο ("The smugglers' loot" & "The haunted lake")

10.00
ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ
με τη Χριστίνα Σιγανίδου

10.30 «SATSANG,ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ»
των: Μαριάννα Αστρακά και Γιώργου Φωτιάδη
ελληνικό ντοκιμαντέρ-συμπαραγωγή

11.30 «ΝΙΑΛΑ: ΜΙΑ ΞΕΧΑΣΜΕΝΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ»
του Στάθη Γαλαζούλα
ελληνικό ντοκιμαντέρ

12.00 «Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΑΝΔΡΟΥ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνικό ντοκιμαντέρ

12.30 «ΟΙΚΟΓΙΟΡΤΗ»
αφιέρωμα στα εναλλακτικά -οικολογικά προϊόντα και στους παραγωγούς τους

13.30 «ΕΑΡΙΝΑ»
τραγούδια,έθιμα και δρώμενα της Άνοιξης
μουσικοθεατρική παρασταση απο το Μουσικό Πολύτροπο του Α.Π.Θ (ομάδα φοιτητών του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσ/νίκης)
•επιμέλεια: Γιάννης Καϊμάκης
•σκηνοθεσία: Λαζαρος Λαζαρίδης

15.00 «ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΤΗ ΡΟΖΑ»
του Νίκου Θεοδοσίου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

16.00 «Ο ΚΥΚΛΑΔΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνικό ντοκιμαντέρ από την ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ της ΕΡΤ,«ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΞΕΝΑΓΗΣΕΙΣ»

16.30 «Ο Τσόπυ και η Πριγκίπισσα» ("CHOPPY AND THE PRINCESS")
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων ιαπωνικής παραγωγής
επεισόδια: 41ο & 42ο ("Contest of strength" & "Broken Idols")

17.30 «ΟΔΥΣΣΕΑΣ: ΕΝΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ»
Ρεπορτάζ: Μάχη Μαργαρίτη
παραγωγή: αυτοδιαχειριζόμενη ΕΤ3,2014
Ένα σχολείο αλλιώτικο από τα άλλα,ένα σχολείο εκμάθησης της ελληνικής γλώσας σε μετανάστες στην Ελλάδα

18.00 «ΜΠΕΑΤΡΙΣ ΑΟΥΡΟΡΑ: εικονογραφημένες ιστορίες»
Συνέντευξη της ζωγράφου Μπεατρίς Αουρόρα στην Μαρίνα Παπαδημητρίου- Διερμηνεία: Φούλη Ζαβιτσάνου
στην ραδιοφωνική εκπομπή του ΤΡΙΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ της ΕΡΤopen,στην Αθήνα

19.00
«The Concert»
«The Product Manager»
«Simple Story»
του Ηλία Φλωράκη
βραβευμένες ταινίες μικρού μήκους

19.30 «TOXIC CRISIS» ("ΤΟΞΙΚΗ ΚΡΙΣΗ")
του Όμηρου Ευαγγελινού
ελληνικό ντοκιμαντέρ

20.30 «ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΨΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΘΑΡΙΣΤΡΙΕΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ»
ελληνικό ντοκιμαντέρ μικρού μήκους τις 595 καθαρίστριες του Υπουργείου Οικονομικών
Έρευνα & Συνεντεύξεις: Ντίνα Ιωακειμίδου
Κάμερα: Στεφανία Μιζάρα
Μοντάζ: Nelly Ollivault
Παραγωγή: UNFOLLOW

21.00 «ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ EPTopen: 40 χρόνια από την αποκατάσταση της δημοκρατίας στην Ελλάδα (24 Ιουλίου 1974)»
Συναυλία Αλληλεγγύης στις απολυμένες καθαρίστριες του Υπουργείου Οικονομικών
του Μουσικού Συνόλου της ΕΡΤopen: oι μουσικοί της ΕΡΤ που δεν νομιμοποιούν το μαύρο
Κάμερα: Γιάννης Ασημακόπουλος
Μοντάζ: Γεράσιμος Αντύπας
Παραγωγή: EPTopen

22.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

με την Χριστίνα Σιγανίδου

23.30 «Ο κος Λεονάρδος και οι άλλοι»
ταινία του Νίκου Θεοδοσίου

01.00 ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΚΙΝ/ΓΡΑΦΟΥ του ΑΠΘ:
«Crossing the line» - «Το μασάζ» - «Σωφρονισμός»

02.00 «MORE HARM THAN GOOD» - ("ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΚΟ ΑΠΟ ΚΑΛΟ")
των: Edwin J. Bernard και Nicholas Feustel
ξένο ντοκιμαντέρ για το HIV Justice Network

02.30 «HIV IS NOT A CRIME» - ("O ΙΟΣ HIV ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑ")
του Σιν Στραμπ (Sean Strub)
ντοκιμαντέρ μικρού μήκους
Παραγωγή: The SERO Project

03.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ (Ε)
με την Χριστίνα Σιγανίδου

04.00 «SATSANG,ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ»
των: Μαριάννα Αστρακά και Γιώργου Φωτιάδη
ελληνικό ντοκιμαντέρ-συμπαραγωγή

05.00 «ΟΙΚΟΓΙΟΡΤΗ»
αφιέρωμα στα εναλλακτικά -οικολογικά προϊόντα και στους παραγωγούς τους

06.00 «Ο ΑΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ – ΑΕΝΑΟΣ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΣ»
σκηνοθεσία: Δημήτρης Καραθανάσης
από τη σειρά εκπομπών της ΕΤ3: «Ο Αιώνας της Θεσσαλονίκης»

07.00 «Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΑΝΔΡΟΥ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνικό ντοκιμαντέρ













Δευτέρα του Πάσχα στην ΕΡΤ3

Δευτέρα του Πάσχα στην ΕΡΤ3

Κυριακή, 12/04/2015 - 00:29
ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ 13 Απριλίου 2015 

Η Δευτέρα του Πάσχα,σύμφωνα με τον χριστιανισμό,είναι η δεύτερη μέρα μετά την Ανάσταση του Ιησού Χριστού και είναι ημέρα αργίας στην Ελλάδα και για τον ελληνισμό.
Το Χριστιανικό Πάσχα, ή Πασχαλιά ή ελληνοπρεπώς Λαμπρή, και ειδικότερα η Ανάσταση του Χριστού ή απλώς Ανάσταση, είναι η σπουδαιότερη γιορτή του χριστιανικού εκκλησιαστικού έτους.
Η ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΡΤ και η ΕΡΤ3,πιστή στην παράδοση της ΕΡΤ θα μεταδόσει τηλεοπτικά προγράμματα ανάλογα με το ύφος και το εορταστικό κλίμα της ημέρας.


ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Δευτέρας του Πάσχα 13/4/2015

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Δευτέρας του Πάσχα 13/4/2015

Σάββατο, 11/04/2015 - 17:27
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3
ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ 13/4/2015 

08.00 «VANISHING RAINBOWS: I CACCIATORI DELLA SELVA»
ξένη σειρά ντοκιμαντέρ της RAI    

09.00 «SEA DOGS»
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων γαλλοκαναδικής παραγωγής
επεισόδια: 9ο & 10ο ("Fear of the equator" & "The shipwrecked sailor")

10.00
«Ο Τσόπυ και η Πριγκίπισσα» ("CHOPPY AND THE PRINCESS")
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων ιαπωνικής παραγωγής
επεισόδια: 5ο & 6ο ("Sea kingdom")

11.00
«ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ του ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΠΑΛΛΗΝΗΣ»
μαγνητοσκοπημένη μετάδοση της συναυλίας που δόθηκε στο Ραδιομέγαρο της ΕΡΤ
στην Αγία Παρασκευή,στην Αθήνα

12.00
Η ΣΚΥΡΟΣ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΣ ΑΛΙΚΗΣ
ελληνικό ντοκιμαντέρ για τα έθιμα της Σκύρου το Πάσχα
•επιμέλεια-οργάνωση: Νίκος Βολωνάκης
•σκηνοθεσία: Λάζαρος Λαζαρίδης
•Παραγωγή ΕΤ3 2005

13.00 Ο ΤΟΠΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΟΥ: ΠΑΣΧΑ ΣΤΗΝ ΑΜΜΟΥΛΙΑΝΗ
•έρευνα-παρουσίαση: Γιώργος Μελίκης
•επιμέλεια εκπομπής: Γιώργος Κατσαϊτης
•σκηνοθεσία: Μανώλης Ζανδές
(2012)

14.00 «Μεγάλη Συναυλία κατά της εξόρυξης χρυσού στην Ιερισσό»
Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση της μεγάλης συναυλίας ενάντια στην εξόρυξη χρυσού, που πραγματοποιήθηκε στην πλατεία Ιερισσού Χαλκιδικής, στις 27/9/2014
•Τραγουδούν οι: Γιάννης Αγγελάκας,Αλκίνοος Ιωαννίδης,Σωκράτης Μάλαμας,Θανάσης Παπακωνσταντίνου και Ματούλα Ζαμάνη,Παύλος Παυλίδης & B-MOVIES,Γιάννης Χαρούλης
•Παραγωγή: ΕΡΤ3-ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΡΤ

19.30
Η ΕΡΤ3 ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ: Παιδεία σε κρίση
με τον Χρήστο Αβραμίδη
ζωντανή εκπομπή που διεισδύει στα φλέγοντα θέματα που απασχολούν τον χώρο της Παιδείας στην χώρα μας
εκπομπή: 22η

21.30
CINE NEWS
επιμέλεια - παρουσίαση: Αλέξης Δερμετζόγλου
Οι τελευταίες κινηματογραφικές προβολές και η κριτική τους

22.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
με την Χριστίνα Σιγανίδου

23.30 «ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΜΠΛΟΥΖ»
μουσικό αφιέρωμα με το συγκρότημα BLUES WIRE

01.00 «ΠΕΤΡΟΣ ΘΕΜΕΛΗΣ: ΑΓΓΙΞΑ…ΑΓΑΠΗΣΑ…ΕΣΚΑΨΑ...»
του Μπάμπη Τσόκα
ελληνικό ντοκιμαντέρ-αφιέρωμα στον έλληνα αρχαιολόγο

02.30 «Η Ρόδα»
του Θεόδωρου Αδαμόπουλου
ταινία μηκρού μήκους

03.00
ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
με την Χριστίνα Σιγανίδου

04.00
Η ΣΚΥΡΟΣ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΣ ΑΛΙΚΗΣ
ελληνικό ντοκιμαντέρ για τα έθιμα της Σκύρου το Πάσχα
•επιμέλεια-οργάνωση: Νίκος Βολωνάκης
•σκηνοθεσία: Λάζαρος Λαζαρίδης
•Παραγωγή ΕΤ3 2005

05.30 Ο ΤΟΠΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΟΥ: ΠΑΣΧΑ ΣΤΗΝ ΑΜΜΟΥΛΙΑΝΗ
•έρευνα-παρουσίαση: Γιώργος Μελίκης
•επιμέλεια εκπομπής: Γιώργος Κατσαϊτης
•σκηνοθεσία: Μανώλης Ζανδές
(2012)

06.30 «ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ του ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΠΑΛΛΗΝΗΣ»
μαγνητοσκοπημένη μετάδοση της συναυλίας που δόθηκε στο Ραδιομέγαρο της ΕΡΤ
στην Αγία Παρασκευή,στην Αθήνα

07.30 «Ο ΗΡΑΚΛΗΣ,Ο ΑΧΕΛΩΟΣ ΚΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ»
του Δημήτρη Κουτσαμπασιάκου
ελληνικό ντοκιμαντέρ μικρού μήκους
Κυριακή του Πάσχα στην ΕΡΤ3

Κυριακή του Πάσχα στην ΕΡΤ3

Σάββατο, 11/04/2015 - 17:26
ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ 12 Απριλίου 2015 

Την Κυριακή του Πάσχα,σύμφωνα με τον χριστιανισμό,γιορτάζεται η ανάσταση του Ιησού Χριστού.
Είναι μια μέρα γιορτής!
Το Χριστιανικό Πάσχα, ή Πασχαλιά ή ελληνοπρεπώς Λαμπρή, και ειδικότερα η Ανάσταση του Χριστού ή απλώς Ανάσταση, είναι η σπουδαιότερη γιορτή του χριστιανικού εκκλησιαστικού έτους.
Η ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΡΤ και η ΕΡΤ3,πιστή στην παράδοση της ΕΡΤ θα μεταδόσει τηλεοπτικά προγράμματα ανάλογα με το ύφος και το εορταστικό κλίμα της ημέρας.

Συγκεκριμένα:

11.30 «ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗΣ,ΕΑΡΙΝΟΣ ΚΑΙ ΑΝΑΣΤΑΣΙΜΟΣ»
•επιμέλεια: Στέλιος Παπαθανασίου
•αφηγηση: Πρωτοπρεσβύτερος Γιώργος Σταματάς
•σκηνοθεσία: Φαίδων Λαζαρίδης
•Παραγωγή: ΕΡΤ3 2005

12.30 «ΣΕΡΓΙΑΝΙ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ,με τον Παττακοστελλή»
ελληνικό οδοιπορικό-μουσικό ντοκιμαντέρ

14.00 Η ΣΚΥΡΟΣ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΣ ΑΛΙΚΗΣ
ελληνικό ντοκιμαντέρ για τα έθιμα της Σκύρου το Πάσχα
Επιμέλεια-οργάνωση: Νίκος Βολωνάκης
Σκηνοθεσία: Λάζαρος Λαζαρίδης
Παραγωγή ΕΤ3 2005

15.00 Ο ΤΟΠΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΟΥ: ΠΑΣΧΑ ΣΤΑ ΤΡΙΚΑΛΑ
•έρευνα-παρουσίαση: Γιώργος Μελίκης
•επιμέλεια εκπομπής: Γιώργος Κατσαϊτης
•σκηνοθεσία: Μανώλης Ζανδές
(2013)

17.30 «ΜΟΥΣΑ ΤΟΥ ΧΟΡΟΥ ΕΛΛΑΔΑ»
παιδική-νεανική χορευτική παράσταση,αφιέρωμα στην Ελλάδα
από το ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΘΗΝΩΝ

20.00 ΟΝΕΙΡΟΥ ΕΛΛΑΣ: «Αφιέρωμα στον Βασίλη Τσιτσάνη»
σκηνοθεσία-επιμέλεια-παρουσίαση: Κώστας Φέρρης
Ανάγνωση κειμένων: Ηλίας Λογοθέτης
ρεμπέτικη μουσική σειρά με το συγκρότημα Cafe Aman

21.00 «Σ’ ΥΓΕΙΑ ΝΙΚΟΛΟ-ΕΒΙΒΑ ΒΟΛΟΓΙΑΝΝΗ»
της Μαρίνας Κουνενάκη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

22.00 «ΣΤΑΥΡΟΣ ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΗΣ-ΜΙΑ ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΠΕΣ ΜΟΥ»
Αφιέρωμα στον Σταύρο Κουγιουμτζή από τη σειρά της ΕΤ3:«Ο αιώνας της Θεσσαλονίκης»
•Σενάριο-Αφήγηση: Κώστας Μπλιάτκας
•Δημοσιογραφική επιμέλεια: Αλεξία Τζιώνα
•Επιμέλεια παραγωγής: Μπετυ Πόδα
•Σκηνοθεσία: Τηλέμαχος Κοεμτζόπουλος