Εμφάνιση άρθρων βάσει ετικέτας: ΕΡΤ3 - ERT Open
ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Παρασκευής 24/4/2015

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Παρασκευής 24/4/2015

Πέμπτη, 23/04/2015 - 22:12
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 24/4/2015

08.00 «ΟΙ ΚΥΚΛΑΔΕΣ ΣΗΜΕΡΑ: ΚΙΜΩΛΟΣ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ

09.00 «ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΕΝΩ,ΤΡΕΙΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΕΣ,ΜΙΑ ΚΑΤΑΓΩΓΗ»
ντοκιμαντέρ για τις συνθήκες ζωής των τσιγγάνων στη Θεσσαλονίκη

09.30 «ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΙΣ ΡΑΓΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ…ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΑΜ ΣΤΟ ΜΕΤΡΟ»
της Βούλας Κωστάκη
ελληνικό ντοκιμαντερ από τη σειρά της ΕΤ3:«Ο αιώνας της Θεσσαλονίκης»

10.30 «ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΟΛΕΜΗΣ,ΕΝΑΣ ΠΑΛΙΟΣ ΤΥΠΟΓΡΑΦΟΣ ΘΥΜΑΤΑΙ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνικό ντοκιμαντέρ από το ΑΡΧΕΙΟ της ΕΡΤ

11.30 ΑLLERT 3 (Ε)
με την Χριστίνα Σιγανίδου
ΝΕΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΕΚΠΟΜΠΩΝ
εκπομπή 21η: «Μετανάστευση στην Ευρώπη,Ακτιβισμός και 5ο Φεστιβάλ Μιούζικαλ»

13.00 «ΛΙΘΙΝΑ ΕΔΩΛΙΑ ΣΤΙΣ ΓΩΝΙΕΣ ΤΗΣ ΗΠΕΙΡΟΥ»
του Βαγγέλη Ευθυμίου
αφήγηση: Αιμίλιος Χειλάκης
μουσική: Γιώργος Κουρουπός
ελληνικό ντοκιμαντέρ

14.00 «Ο ΠΛΑΝΕΥΤΗΣ ΤΟΥ ΓΡΑΜΜΟΥ»
του Βαγγέλη Ευθυμίου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

14.30 «ΟΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΟΙΗΣΗ»
σκηνοθεσία: Κυριακή Μάλαμα
εκπομπή-αφιέρωμα στην Ποίηση

15.30 «VANISHING RAINBOWS: LA MONTAGNA SACRA»
ξένη σειρά ντοκιμαντέρ της RAI

16.00 «SEA DOGS»
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων γαλλοκαναδικής παραγωγής
επεισόδια: 3ο & 4ο ("The smugglers' loot" & "The haunted lake")

17.00 ΚΟΣΜΟΣ ΕΝ ΚΙΝΗΣΕΙ (Ε)
με τους: Μπάμπη Μπίκα και Μαρίνα Μεϊντάνη
ζωντανή εκπομπή διεθνούς θεματολογίας

18.30 «ΑΠΛΗΣΤΟΝ ΚΕΡΔΟΣ»
του Γιάννη Καρυπίδη
ταινία για τον αγώνα κατά του χρυσού
•αφήγηση: Τόλης Παπαγεωργίου, Ανέστης Στρατιάδης
•στίχοι-μουσική-ερμηνεία: Χρήστος Χατζόπουλος
•παραγωγή: Παρατηρητήριο Μεταλλευτικών Δραστηριοτήτων, Omnia tv, Agitprop
Με τη συμπαράσταση των επιτροπών αγώνα Χαλκιδικής, Θράκης, Κιλκίς
Β' ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ-Αποκλειστικά για την ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΡΤ και την ΕΡΤ3

20.00 «ΣΚΟΥΡΙΕΣ: Πώς θα σταματήσει η εξόρυξη χρυσού;»
συντονίζει ο Στέλιος Νικητόπουλος
απευθείας τηλεοπτική μετάδοση της εκδήλωσης που διοργανώνει το «Ξεκίνημα» (Διεθνιστική Σοσιαλιστική Οργάνωση)
στο στούντιο της ΕΡΤ3 στην Θεσσαλονίκη

22.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
με τον Χάρη Αρβανιτίδη

23.30
«Χαιρετίσματα στην Ευρώπη» ή «Klain main puts»
του Νίκου Αλευρά
ελληνικός κινηματογράφος

01.00 «TOXIC CRISIS» ("ΤΟΞΙΚΗ ΚΡΙΣΗ")
του Όμηρου Ευαγγελινού
ελληνικό ντοκιμαντέρ

02.00 ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ-«CIRCOM»
«Το όνειρο της Αμάντα» ("Amanda’s dream") - Συμμετοχή Γαλλίας

03.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ (Ε)
με τον Χάρη Αρβανιτίδη 

04.00 «ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΟΛΕΜΗΣ,ΕΝΑΣ ΠΑΛΙΟΣ ΤΥΠΟΓΡΑΦΟΣ ΘΥΜΑΤΑΙ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνικό ντοκιμαντέρ από το ΑΡΧΕΙΟ της ΕΡΤ

05.30 «ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΙΣ ΡΑΓΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ…ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΑΜ ΣΤΟ ΜΕΤΡΟ»
της Βούλας Κωστάκη
ελληνικό ντοκιμαντερ από τη σειρά της ΕΤ3:«Ο αιώνας της Θεσσαλονίκης»

06.30 «ΛΙΘΙΝΑ ΕΔΩΛΙΑ ΣΤΙΣ ΓΩΝΙΕΣ ΤΗΣ ΗΠΕΙΡΟΥ»
του Βαγγέλη Ευθυμίου
αφήγηση: Αιμίλιος Χειλάκης
μουσική: Γιώργος Κουρουπός
ελληνικό ντοκιμαντέρ

07.00 «ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΕΝΩ,ΤΡΕΙΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΕΣ,ΜΙΑ ΚΑΤΑΓΩΓΗ»
ντοκιμαντέρ για τις συνθήκες ζωής των τσιγγάνων στη Θεσσαλονίκη

07.30 «ΟΙ ΚΥΚΛΑΔΕΣ ΣΗΜΕΡΑ: ΚΙΜΩΛΟΣ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ







«ΣΚΟΥΡΙΕΣ: Πώς θα σταματήσει η εξόρυξη χρυσού;»

«ΣΚΟΥΡΙΕΣ: Πώς θα σταματήσει η εξόρυξη χρυσού;»

Πέμπτη, 23/04/2015 - 20:22
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 24 Απριλίου 2015
Την Παρασκευη 24/4 στις 19.30 στην ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΡΤ και την ΕΡΤ3
σε απευθείας τηλεοπτική μετάδοση
η εκδήλωση που διοργανώνει το «Ξεκίνημα» (Διεθνιστική Σοσιαλιστική Οργάνωση)
στο στούντιο της ΕΡΤ3 στην Θεσσαλονίκη
«ΣΚΟΥΡΙΕΣ: Πώς θα σταματήσει η εξόρυξη χρυσού;»
συντονισμός-παρουσίαση: Στέλιος Νικητόπουλος


ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Πέμπτης 23/4/2015

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Πέμπτης 23/4/2015

Τετάρτη, 22/04/2015 - 23:45
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3
ΠΕΜΠΤΗ 23/4/2015
ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΒΙΒΛΙΟΥ   

08.00 «ΟΙ ΚΥΚΛΑΔΕΣ ΣΗΜΕΡΑ: ΣΙΦΝΟΣ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ
 
09.00 6η ΑΙΣΘΗΣΗ
Δημοσιογραφική Έρευνα - Παρουσίαση: Γιώργος Μπελίρης
ελληνική σειρά εκπομπών της ελληνικής τηλεόρασης αποκλειστικά για τα ΑΜΕΑ
Η εκπομπή παρουσιάζει τον Παναγιώτη Κουρουμπλή,Νομικός-Διδάκτορας Κοινωνικών Επιστημών (νυν Υπουργός Υγείας)

10.00 «ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΚΟΣΜΟΣ»
παραγωγή-επιμέλεια-συνεντεύξεις-σενάριο: Ηλιόσποροι
ελληνικό ντοκιμαντέρ
Στον αντίποδα του εικονικού “success story” της ανεργίας,της καταστολής και του φόβου,μια άλλη πραγματικότητα είναι υπαρκτή,ένας άλλος κόσμος αλληλεγγύης,συνεργασίας και μοιράσματος 

11.30 ZONA ROSA (Ε)
με τους: Σταύρο Πανούση και Χρήστο Αβραμίδη
Πολυθεματική εβδομαδιαία ζωντανή εκπομπή    

13.00 «Σ’ ΥΓΕΙΑ ΝΙΚΟΛΟ-ΕΒΙΒΑ ΒΟΛΟΓΙΑΝΝΗ»
της Μαρίνας Κουνενάκη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

14.00 «Κουρσάλ»
του Νίκου Θεοδοσίου
βραβευμένη ταινία-ντοκιμαντέρ

15.30 «Μανουήλ Πανσέληνος»
ταινία του Γιώργου Βερδάρη
Ο Μανουήλ Πανσέληνος ήταν έλληνας αγιογράφος από τη Θεσσαλονίκη.Άφησε πολλές σημαντικές αγιογραφίες στο Άγιο Όρος,ιδίως στη Μονή Βατοπεδίου,της Λαύρας και του Πρωτάτου των Καρυών.
Τα έργα του κατατάσσονται χρονολογικά μεταξύ του 11ου και 13ου αιώνα.Έργο του θεωρείται και το παρεκκλήσι του Αγίου Ευθυμίου στη Θεσσαλονίκη

16.30 «SEA DOGS»
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων γαλλοκαναδικής παραγωγής
επεισόδια: 1ο & 2ο ("The treasure of Santa Canina" & "Mystery island")

17.30 «ΝΙΚΑΡΙΑ ΜΟΥ»
του Σπύρου Τέσκου
ταινία-ντοκιμαντέρ για τη ζωή στην Ικαρία

19.00 «ΓΡΑΜΜΟΣ,ΜΑΓΙΚΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ»
του Νίκου Θεοδοσίου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

19.30
ΑLLERT 3
με την Χριστίνα Σιγανίδου
ΝΕΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΕΚΠΟΜΠΩΝ
εκπομπή 21η

21.30 «ΤΙΜΕΣ ΚΟΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ»
του Μιχάλη Αγραφιώτη
ελληνικό ντοκιμαντέρ μικρού μήκους

22.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
με τη Νίκη Χατζηδημητρίου

23.30 ΚΟΣΜΟΣ ΕΝ ΚΙΝΗΣΕΙ
με τους: Μπάμπη Μπίκα και Μαρίνα Μεϊντάνη
ζωντανή εκπομπή διεθνούς θεματολογίας

01.00 «ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΚΑΙΕΙ;»
του Νίκου Αλευρά
ελληνικό ντοκιμαντέρ

01.30 MIXER: «Women Trafficking in Greece» ("Η σωματεμπορία γυναικών στην Ελλάδα")
με τον Παύλο Νεράντζη  

03.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ (Ε)
με τη Νίκη Χατζηδημητρίου

04.00 6η ΑΙΣΘΗΣΗ
Δημοσιογραφική Έρευνα - Παρουσίαση: Γιώργος Μπελίρης
ελληνική σειρά εκπομπών της ελληνικής τηλεόρασης αποκλειστικά για τα ΑΜΕΑ
Η εκπομπή παρουσιάζει τον Παναγιώτη Κουρουμπλή,Νομικός-Διδάκτορας Κοινωνικών Επιστημών (νυν Υπουργός Υγείας)

04.30 «ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΚΟΣΜΟΣ»
παραγωγή-επιμέλεια-συνεντεύξεις-σενάριο: Ηλιόσποροι
ελληνικό ντοκιμαντέρ
Στον αντίποδα του εικονικού “success story” της ανεργίας,της καταστολής και του φόβου,μια άλλη πραγματικότητα είναι υπαρκτή,ένας άλλος κόσμος αλληλεγγύης,συνεργασίας και μοιράσματος

06.30 «Σ’ ΥΓΕΙΑ ΝΙΚΟΛΟ-ΕΒΙΒΑ ΒΟΛΟΓΙΑΝΝΗ»
της Μαρίνας Κουνενάκη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

07.30 «ΟΙ ΚΥΚΛΑΔΕΣ ΣΗΜΕΡΑ: ΣΙΦΝΟΣ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ
Ανοιχτό κάλεσμα από το Καραβάνι Αγώνα και Αλληλεγγύης

Ανοιχτό κάλεσμα από το Καραβάνι Αγώνα και Αλληλεγγύης

Τρίτη, 21/04/2015 - 23:28
ΑΝΟΙΧΤΟ ΚΑΛΕΣΜΑ από το ΚΑΡΑΒΑΝΙ ΑΓΩΝΑ ΚΑΙ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ σε μαχητικά κινήματα, κοινωνικούς και εργατικούς αγώνες δημόσιου και ιδιωτικού τομέα για ΚΟΙΝΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ «από τα κάτω». Δευτέρα 27/04, 19:00, στο μεγάλο στούντιο της Ελεύθερης Αυτοδιαχειριζόμενης ΕΡΤ3 (Λ.Στρατού)
ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Τετάρτης 22/4/2015

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Τετάρτης 22/4/2015

Τρίτη, 21/04/2015 - 23:19
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/4/2015
ΔΙΕΘΝΗΣ ΗΜΕΡΑ ΜΗΤΕΡΑΣ ΓΗΣ

08.00 ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ
με τη Χριστίνα Σιγανίδου

09.00 6η ΑΙΣΘΗΣΗ
Δημοσιογραφική Έρευνα - Παρουσίαση: Γιώργος Μπελίρης
σειρά εκπομπών της ΕΤ3 για τα ΑΜΕΑ
Η εκπομπή παρουσιάζει την ιστορία του μικρού Παύλου Σταματιάδη,που σε ηλικία 2,5 ετών έπαθε εγκεφαλικό επεισόδιο 

10.00 «ΠΡΟΣΩΠΩΝ ΤΟΠΟΙ – ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΤΑΣΟ ΛΕΙΒΑΔΙΤΗ»
ελληνικό ντοκιμαντέρ από το ΑΡΧΕΙΟ της ΕΡΤ

11.00 «Η Ρόδα»
του Θεόδωρου Αδαμόπουλου
ταινία μικρού μήκους

11.30  Η ΕΡΤ3 ΣΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ: ΚΟΝΤΡΑΠΟΥΝΤΟ  (Ε)
με τον Γιάννη Τσολακίδη
Μαζί του οι: Πάρης Παρασχόπουλος (Μουσική) και ο Αλέξης Δερμετζόγλου (Κινηματογράφος)
εκπομπή 14η: «Εθνική Πολιτιστική Κληρονομιά,21η Απριλίου και Νίκος Παπάζογλου»

13.00 «SATSANG,ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ»
των: Μαριάννα Αστρακά και Γιώργου Φωτιάδη
ελληνικό ντοκιμαντέρ-συμπαραγωγή

13.30 «ΟΙΚΟΓΙΟΡΤΗ»
αφιέρωμα στα εναλλακτικά -οικολογικά προϊόντα και στους παραγωγούς τους

14.30 «ΟΡΟΣ ΒΟΡΑΣ-Καϊμακτσαλάν»
του Δημήτρη Καραθανάση
ελληνικό ντοκιμαντέρ

15.00 «ΣΕΡΓΙΑΝΙ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ,με τον Παττακοστελλή»
ελληνικό οδοιπορικό-μουσικό ντοκιμαντέρ

16.00 «Αγγελική»
Σκηνοθεσία-Μοντάζ: Μαρία Σκουλά
ταινία μικρού μήκους το κλείσιμο της ΕΡΤ μέσα από τα μάτια ενός παιδιού,της 11χρονης Αγγελικής

16.30 «Ο Τσόπυ και η Πριγκίπισσα» ("CHOPPY AND THE PRINCESS")
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων ιαπωνικής παραγωγής
επεισόδια: 51o & 52ο ("Phantom Knight - part 1" &"Phantom Knight - part 2")

17.30 «ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ»
Η Μάχη Μαργαρίτη συναντά και μιλά με τον Ηλία Βασιλειάδη (Ψυχολόγος-Σχολικός Σύμβουλος)

18.00 «Αντιλαλούνε τα βουνά»
ταινία του Νίκου Αλευρά

19.00 «ΟΡΟΣΕΙΡΑ ΓΡΑΜΜΟΥ»
του Δημήτρη Καραθανάση
ελληνικό ντοκιμαντέρ

19.30 ZONA ROSA
με τους: Σταύρο Πανούση και Χρήστο Αβραμίδη
Πολυθεματική εβδομαδιαία ζωντανή εκπομπή

21.30 «ΚΗΦΙΣΣΟΣ,ΠΡΟΣΚΑΙΡΗ ΝΑΡΚΗ»
της Διονυσίας Κοπανά
ελληνικό ντοκιμαντέρ

22.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
με τη Νίκη Χατζηδημητρίου

23.30 «ΜΕΤΕΩΡΑ – ΠΙΝΔΟΣ,ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ»
του Βασίλη Λουλέ
ελληνικό ντοκιμαντέρ

01.30 «ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑ ΑΠΟΡΡΙΜΜΑΤΩΝ - ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΓΟΠΟΤΙ ΤΩΝ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ»
ελληνικό ντοκιμαντέρ της ΠΟΕ-ΟΤΑ

02.30 «ΝΙΑΛΑ: ΜΙΑ ΞΕΧΑΣΜΕΝΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ»
του Στάθη Γαλαζούλα
ελληνικό ντοκιμαντέρ

03.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ (Ε)
με τη Νίκη Χατζηδημητρίου

04.00 «SATSANG,ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ»
των: Μαριάννα Αστρακά και Γιώργου Φωτιάδη
ελληνικό ντοκιμαντέρ-συμπαραγωγή

05.00 «ΟΙΚΟΓΙΟΡΤΗ»
αφιέρωμα στα εναλλακτικά -οικολογικά προϊόντα και στους παραγωγούς τους  

05.30 «ΠΡΟΣΩΠΩΝ ΤΟΠΟΙ – ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΤΑΣΟ ΛΕΙΒΑΔΙΤΗ»
ελληνικό ντοκιμαντέρ από το ΑΡΧΕΙΟ της ΕΡΤ

06.30 ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ
με τη Χριστίνα Σιγανίδου

07.00 «ΣΕΡΓΙΑΝΙ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ,με τον Παττακοστελλή»
ελληνικό οδοιπορικό-μουσικό ντοκιμαντέρ









«Εθνική Πολιτιστική Κληρονομιά, 21η Απριλίου και Νίκος Παπάζογλου» στο Κοντραπούντο της ΕΡΤ3

«Εθνική Πολιτιστική Κληρονομιά, 21η Απριλίου και Νίκος Παπάζογλου» στο Κοντραπούντο της ΕΡΤ3

Τρίτη, 21/04/2015 - 08:59
ΤΡΙΤΗ 21 Απριλίου 2015

Απόψε στις 20.00,στην ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΡΤ και την ΕΡΤ3
Η ΕΡΤ3 ΣΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ, με την εκπομπή ΚΟΝΤΡΑΠΟΥΝΤΟ
Συντονισμός - Παρουσίαση: Γιάννης Τσολακίδης

Μαζί του, ο Πάρης Παρασχόπουλος


ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Τρίτης 21/4/2015

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Τρίτης 21/4/2015

Τρίτη, 21/04/2015 - 08:56
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3
ΤΡΙΤΗ 21/4/2015
    
08.00 ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ
με τη Χριστίνα Σιγανίδου

09.00 «Η τηλεόραση των μπόμπιρων» ("La Tele de momes")
του Ροβήρου Μανθούλη
ταινία-ντοκιμαντέρ
Μια σε βάθος ανάλυση της ¨τηλεφαγίας¨ των παιδιών (κινηματο-γραφήθηκαν αρχικά 700 παιδιά).
Τα γιαπωνέζικα καρτούν σχολιάζει ο διάσημος ψυχίατρος Ρενέ Ντιαντκίν.
Περιέργως,είναι η μόνη ταινία που έγινε -παγκοσμίως- για το θέμα. Η ταινία έγινε δεκτή με ύμνους από τον Γαλλικό Τύπο (κι’ από τις δημοτικές λέσχες της Ευρώπης) κι΄έγινε αφορμή να ενισχυθούν οι μορφωτικές εκπομπές (και να ιδρυθεί από το Υπουργείο Πολιτισμού το ίδρυμα χρηματοδότησης: JULES VERNE)

10.00 «ΕΚΤΟΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ (39405…ΜΙΑ ΜΑΡΤΥΡΙΑ)»
της Κυριακής Μάλαμα
ελληνικό ντοκιμαντερ

10.30 «ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ του ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΠΑΛΛΗΝΗΣ»
μαγνητοσκοπημένη μετάδοση της συναυλίας που δόθηκε στο Ραδιομέγαρο της ΕΡΤ
στην Αγία Παρασκευή,στην Αθήνα

11.30 Η ΕΡΤ3 ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ: Παιδεία σε κρίση (Ε)
με τον Χρήστο Αβραμίδη
ζωντανή εκπομπή που διεισδύει στα φλέγοντα θέματα που απασχολούν τον χώρο της Παιδείας στην χώρα μας
εκπομπή: 23η 

13.00 «ΝΙΑΛΑ: ΜΙΑ ΞΕΧΑΣΜΕΝΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ»
του Στάθη Γαλαζούλα
ελληνικό ντοκιμαντέρ

13.30 «Η ΣΤΑΧΤΗ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ»
του Νίκου Καβουκίδη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

15.00 «ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΜΙΑΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ»
της Χρύσας Τζελέπη και του 'Ακη Κερσανίδη
ελληνικό ντοκιμαντέρ
Με την υποστήριξη της εφημερίδας «ΧΟΡΤΙΑΤΗΣ 570» και της κίνησης πολιτών Χορτιάτη

16.30 «Ο Τσόπυ και η Πριγκίπισσα» ("CHOPPY AND THE PRINCESS")
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων ιαπωνικής παραγωγής
επεισόδια: 49ο & 51ο ("Invasion of Slvr'lnd-part 2" & "Phantom Knight")

17.30 ΕΠΟΧΕΣ ΚΑΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ: Τάσος Λειβαδίτης
σκηνοθεσία: Τάσος Ψαρράς - αφήγηση: Κώστας Καστανάς
ελληνική σειρά εκπομπών της ΕΤ1

18.30 «ΓΡΑΜΜΟΣ,ΜΑΓΙΚΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ»
του Νίκου Θεοδοσίου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

19.00 Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΩΝ ΣΠΟΡ
με τους: Γιάννη Δέλκο και Χρήστο Μιτάκο
ΝΕΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΕΚΠΟΜΠΩΝ

20.00 Η ΕΡΤ3 ΣΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ: ΚΟΝΤΡΑΠΟΥΝΤΟ
με τον Γιάννη Τσολακίδη
Μαζί του οι: Πάρης Παρασχόπουλος (Μουσική) και ο Αλέξης Δερμετζόγλου (Κινηματογράφος)
εκπομπή 14η: «Εθνική Πολιτιστική Κληρονομιά,21η Απριλίου και Νίκος Παπάζογλου» 

21.30 «Ο ΠΛΑΝΕΥΤΗΣ ΤΟΥ ΓΡΑΜΜΟΥ»
του Βαγγέλη Ευθυμίου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

22.00
ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
με την Χριστίνα Σιγανίδου

23.30 «ΦΑΣΙΣΜΟΣ Α.Ε.» ("FASCISM INC")
του Αρη Χατζηστεφάνου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

01.00 «ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΧΡΕΟΣ-ΥΠΕΡΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΙ ΠΛΕΙΣΤΗΡΙΑΣΜΟΙ»
Οπτικοποιημένη ραδιοφωνική συνέντευξη των:
•Αποστόλη Πάλιουρα (Μέλος της Επιτροπής Πολιτών Χολαργού "Αντίσταση και Αλληλεγγύη")
•Τάσου Πανάγου (Μέλος της Επιτροπής Πολιτών Αγίας Παρασκευής)
•Στέλλας Ηλιοπούλου (Μέλος της Επιτροπής Κατοίκων Βύρωνα,"Σεισάχθεια") και
•Αχιλλέα Καλιντεράκη (Μέλος της Επιτροπής Κατοίκων Γλυφάδας,"Ενάντια στα Μνημόνια και τις Αντιλαικές Πολιτικές") στον Τάσο Χατζηγεωργίου
στη ραδιοφωνική εκπομπή του ΠΡΩΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ της ΕΡΤopen στην Αθήνα

02.00 «ΜΑΡΙΑ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΗ-ΚΑΤΑΘΕΣΗ»
του Νίκου Θεοδοσίου
ελληνικό ντοκιμαντέρ 

02.30 «ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΕΝΩ,ΤΡΕΙΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΕΣ,ΜΙΑ ΚΑΤΑΓΩΓΗ»
ντοκιμαντέρ για τις συνθήκες ζωής των τσιγγάνων στη Θεσσαλονίκη

03.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ (Ε)
με την Χριστίνα Σιγανίδου

04.00 «ΕΚΤΟΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ (39405…ΜΙΑ ΜΑΡΤΥΡΙΑ)»
της Κυριακής Μάλαμα
ελληνικό ντοκιμαντερ

05.00 «ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ του ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΠΑΛΛΗΝΗΣ»
μαγνητοσκοπημένη μετάδοση της συναυλίας που δόθηκε στο Ραδιομέγαρο της ΕΡΤ
στην Αγία Παρασκευή,στην Αθήνα

06.00 «Η τηλεόραση των μπόμπιρων» ("La Tele de momes")
του Ροβήρου Μανθούλη
ταινία-ντοκιμαντέρ
Μια σε βάθος ανάλυση της ¨τηλεφαγίας¨ των παιδιών (κινηματο-γραφήθηκαν αρχικά 700 παιδιά).
Τα γιαπωνέζικα καρτούν σχολιάζει ο διάσημος ψυχίατρος Ρενέ Ντιαντκίν. Περιέργως,είναι η μόνη ταινία που έγινε -παγκοσμίως- για το θέμα. Η ταινία έγινε δεκτή με ύμνους από τον Γαλλικό Τύπο (κι’ από τις δημοτικές λέσχες της Ευρώπης) κι΄έγινε αφορμή να ενισχυθούν οι μορφωτικές εκπομπές (και να ιδρυθεί από το Υπουργείο Πολιτισμού το ίδρυμα χρηματοδότησης: JULES VERNE)

07.00 «ΝΙΑΛΑ: ΜΙΑ ΞΕΧΑΣΜΕΝΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ»
του Στάθη Γαλαζούλα
ελληνικό ντοκιμαντέρ

07.30 ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ
με τη Χριστίνα Σιγανίδου
ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Δευτέρας 20/4/2015

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Δευτέρας 20/4/2015

Δευτέρα, 20/04/2015 - 05:25
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3
ΔΕΥΤΕΡΑ 20/4/2015
    
08.00 ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ
με τη Χριστίνα Σιγανίδου

09.00 «ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΙΣ ΡΑΓΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ…ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΑΜ ΣΤΟ ΜΕΤΡΟ»
της Βούλας Κωστάκη
ελληνικό ντοκιμαντερ από τη σειρά της ΕΤ3:«Ο αιώνας της Θεσσαλονίκης»

10.00 «Ο ΗΡΑΚΛΗΣ,Ο ΑΧΕΛΩΟΣ ΚΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ»
του Δημήτρη Κουτσαμπασιάκου
ελληνικό ντοκιμαντέρ μικρού μήκους

10.30 «ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ: "ΣΠΟΥΔΗ ΜΝΗΜΗΣ"»
της Τάνιας Χατζηγεωργίου
ελληνικό ντοκιμαντερ,από τη σειρά της ΕΤ3 «Ο αιώνας της Θεσσαλονίκης»

11.00 «ΟΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΟΙΗΣΗ»
σκηνοθεσία: Κυριακή Μάλαμα
εκπομπή-αφιέρωμα στην Ποίηση

11.30 «ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΟΛΕΜΗΣ,ΕΝΑΣ ΠΑΛΙΟΣ ΤΥΠΟΓΡΑΦΟΣ ΘΥΜΑΤΑΙ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνικό ντοκιμαντέρ από το ΑΡΧΕΙΟ της ΕΡΤ

12.30 «ΑΛΕΞΗΣ ΑΚΡΙΘΑΚΗΣ,Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ»
ελληνικό ντοκιμαντέρ για τον έλληνα ζωγράφο-εκπρόσωπο του Μοντερνισμού

13.30 «ΟΡΟΣΕΙΡΑ ΓΡΑΜΜΟΥ»
του Δημήτρη Καραθανάση
ελληνικό ντοκιμαντέρ

14.00 «ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΤΗ ΡΟΖΑ»
του Νίκου Θεοδοσίου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

15.30 «ΕΑΡΙΝΑ»
τραγούδια,έθιμα και δρώμενα της Άνοιξης
μουσικοθεατρική παρασταση απο το Μουσικό Πολύτροπο του Α.Π.Θ (ομάδα φοιτητών του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσ/νίκης)
•επιμέλεια: Γιάννης Καϊμάκης
•σκηνοθεσία: Λαζαρος Λαζαρίδης

16.30 «Ο Τσόπυ και η Πριγκίπισσα» ("CHOPPY AND THE PRINCESS")
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων ιαπωνικής παραγωγής
επεισόδια: 47ο & 48ο ("Battle of vengeance" & "Invasion of Slvr'lnd part 1")

17.30 «Ο κος Λεονάρδος και οι άλλοι»
του Νίκου Θεοδοσίου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

19.00 «ΟΔΥΣΣΕΑΣ: ΕΝΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ»
Ρεπορτάζ: Μάχη Μαργαρίτη
παραγωγή: αυτοδιαχειριζόμενη ΕΤ3,2014
Ένα σχολείο αλλιώτικο από τα άλλα,ένα σχολείο εκμάθησης της ελληνικής γλώσας σε μετανάστες στην Ελλάδα

19.30 Η ΕΡΤ3 ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ: Παιδεία σε κρίση
με τον Χρήστο Αβραμίδη
ζωντανή εκπομπή που διεισδύει στα φλέγοντα θέματα που απασχολούν τον χώρο της Παιδείας στην χώρα μας
εκπομπή: 23η

21.30
CINE NEWS
επιμέλεια - παρουσίαση: Αλέξης Δερμετζόγλου
Οι τελευταίες κινηματογραφικές προβολές και η κριτική τους

22.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
με την Χριστίνα Σιγανίδου

23.00 «ΠΑΛΙΚΑΡΙ - Ο Λούης Τίκας και η Σφαγή του Λάντλοου»
«Palikari ― Louis Tikas and the Ludlow massacre»
σκηνοθεσία: Νίκος Βεντούρας
σενάριο: Λαμπρινή Θωμά      
έτος παραγωγής: 2014
ελληνικό βιογραφικό ντοκιμαντέρ
Α' ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ

01.00 «ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ»
του Θεόδωρου Μαραγκού
ελληνικό ντοκιμαντέρ

02.30
«Αντιλαλούνε τα βουνά»
ταινία του Νίκου Αλευρά

03.00
ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ (Ε)
με την Χριστίνα Σιγανίδου

04.00 «ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΟΛΕΜΗΣ,ΕΝΑΣ ΠΑΛΙΟΣ ΤΥΠΟΓΡΑΦΟΣ ΘΥΜΑΤΑΙ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνικό ντοκιμαντέρ από το ΑΡΧΕΙΟ της ΕΡΤ

05.30 «ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΙΣ ΡΑΓΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ…ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΑΜ ΣΤΟ ΜΕΤΡΟ»
της Βούλας Κωστάκη
ελληνικό ντοκιμαντερ από τη σειρά της ΕΤ3:«Ο αιώνας της Θεσσαλονίκης»

06.30 «ΑΛΕΞΗΣ ΑΚΡΙΘΑΚΗΣ,Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ»
ελληνικό ντοκιμαντέρ για τον έλληνα ζωγράφο-εκπρόσωπο του Μοντερνισμού

07.30 «Ο ΗΡΑΚΛΗΣ,Ο ΑΧΕΛΩΟΣ ΚΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ»
του Δημήτρη Κουτσαμπασιάκου
ελληνικό ντοκιμαντέρ μικρού μήκους

«ΠΑΛΙΚΑΡΙ - Ο Λούης Τίκας και η Σφαγή του Λάντλοου»

«ΠΑΛΙΚΑΡΙ - Ο Λούης Τίκας και η Σφαγή του Λάντλοου»

Δευτέρα, 20/04/2015 - 05:20
Δευτέρα 20 Απριλίου 2015 στις 23.00 στην ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΡΤ και την ΕΡΤ3
σε Α' ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ
το συγκλονιστικό φιλμ
«ΠΑΛΙΚΑΡΙ - Ο Λούης Τίκας και η Σφαγή του Λάντλοου»
«Palikari ― Louis Tikas and the Ludlow massacre»