Εμφάνιση άρθρων βάσει ετικέτας: ΕΡΤ3 - ERT Open
Ανοιχτό κάλεσμα από το Καραβάνι Αγώνα και Αλληλεγγύης

Ανοιχτό κάλεσμα από το Καραβάνι Αγώνα και Αλληλεγγύης

Τρίτη, 21/04/2015 - 23:28
ΑΝΟΙΧΤΟ ΚΑΛΕΣΜΑ από το ΚΑΡΑΒΑΝΙ ΑΓΩΝΑ ΚΑΙ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ σε μαχητικά κινήματα, κοινωνικούς και εργατικούς αγώνες δημόσιου και ιδιωτικού τομέα για ΚΟΙΝΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ «από τα κάτω». Δευτέρα 27/04, 19:00, στο μεγάλο στούντιο της Ελεύθερης Αυτοδιαχειριζόμενης ΕΡΤ3 (Λ.Στρατού)
ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Τετάρτης 22/4/2015

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Τετάρτης 22/4/2015

Τρίτη, 21/04/2015 - 23:19
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/4/2015
ΔΙΕΘΝΗΣ ΗΜΕΡΑ ΜΗΤΕΡΑΣ ΓΗΣ

08.00 ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ
με τη Χριστίνα Σιγανίδου

09.00 6η ΑΙΣΘΗΣΗ
Δημοσιογραφική Έρευνα - Παρουσίαση: Γιώργος Μπελίρης
σειρά εκπομπών της ΕΤ3 για τα ΑΜΕΑ
Η εκπομπή παρουσιάζει την ιστορία του μικρού Παύλου Σταματιάδη,που σε ηλικία 2,5 ετών έπαθε εγκεφαλικό επεισόδιο 

10.00 «ΠΡΟΣΩΠΩΝ ΤΟΠΟΙ – ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΤΑΣΟ ΛΕΙΒΑΔΙΤΗ»
ελληνικό ντοκιμαντέρ από το ΑΡΧΕΙΟ της ΕΡΤ

11.00 «Η Ρόδα»
του Θεόδωρου Αδαμόπουλου
ταινία μικρού μήκους

11.30  Η ΕΡΤ3 ΣΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ: ΚΟΝΤΡΑΠΟΥΝΤΟ  (Ε)
με τον Γιάννη Τσολακίδη
Μαζί του οι: Πάρης Παρασχόπουλος (Μουσική) και ο Αλέξης Δερμετζόγλου (Κινηματογράφος)
εκπομπή 14η: «Εθνική Πολιτιστική Κληρονομιά,21η Απριλίου και Νίκος Παπάζογλου»

13.00 «SATSANG,ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ»
των: Μαριάννα Αστρακά και Γιώργου Φωτιάδη
ελληνικό ντοκιμαντέρ-συμπαραγωγή

13.30 «ΟΙΚΟΓΙΟΡΤΗ»
αφιέρωμα στα εναλλακτικά -οικολογικά προϊόντα και στους παραγωγούς τους

14.30 «ΟΡΟΣ ΒΟΡΑΣ-Καϊμακτσαλάν»
του Δημήτρη Καραθανάση
ελληνικό ντοκιμαντέρ

15.00 «ΣΕΡΓΙΑΝΙ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ,με τον Παττακοστελλή»
ελληνικό οδοιπορικό-μουσικό ντοκιμαντέρ

16.00 «Αγγελική»
Σκηνοθεσία-Μοντάζ: Μαρία Σκουλά
ταινία μικρού μήκους το κλείσιμο της ΕΡΤ μέσα από τα μάτια ενός παιδιού,της 11χρονης Αγγελικής

16.30 «Ο Τσόπυ και η Πριγκίπισσα» ("CHOPPY AND THE PRINCESS")
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων ιαπωνικής παραγωγής
επεισόδια: 51o & 52ο ("Phantom Knight - part 1" &"Phantom Knight - part 2")

17.30 «ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ»
Η Μάχη Μαργαρίτη συναντά και μιλά με τον Ηλία Βασιλειάδη (Ψυχολόγος-Σχολικός Σύμβουλος)

18.00 «Αντιλαλούνε τα βουνά»
ταινία του Νίκου Αλευρά

19.00 «ΟΡΟΣΕΙΡΑ ΓΡΑΜΜΟΥ»
του Δημήτρη Καραθανάση
ελληνικό ντοκιμαντέρ

19.30 ZONA ROSA
με τους: Σταύρο Πανούση και Χρήστο Αβραμίδη
Πολυθεματική εβδομαδιαία ζωντανή εκπομπή

21.30 «ΚΗΦΙΣΣΟΣ,ΠΡΟΣΚΑΙΡΗ ΝΑΡΚΗ»
της Διονυσίας Κοπανά
ελληνικό ντοκιμαντέρ

22.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
με τη Νίκη Χατζηδημητρίου

23.30 «ΜΕΤΕΩΡΑ – ΠΙΝΔΟΣ,ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ»
του Βασίλη Λουλέ
ελληνικό ντοκιμαντέρ

01.30 «ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑ ΑΠΟΡΡΙΜΜΑΤΩΝ - ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΓΟΠΟΤΙ ΤΩΝ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ»
ελληνικό ντοκιμαντέρ της ΠΟΕ-ΟΤΑ

02.30 «ΝΙΑΛΑ: ΜΙΑ ΞΕΧΑΣΜΕΝΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ»
του Στάθη Γαλαζούλα
ελληνικό ντοκιμαντέρ

03.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ (Ε)
με τη Νίκη Χατζηδημητρίου

04.00 «SATSANG,ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ»
των: Μαριάννα Αστρακά και Γιώργου Φωτιάδη
ελληνικό ντοκιμαντέρ-συμπαραγωγή

05.00 «ΟΙΚΟΓΙΟΡΤΗ»
αφιέρωμα στα εναλλακτικά -οικολογικά προϊόντα και στους παραγωγούς τους  

05.30 «ΠΡΟΣΩΠΩΝ ΤΟΠΟΙ – ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΤΑΣΟ ΛΕΙΒΑΔΙΤΗ»
ελληνικό ντοκιμαντέρ από το ΑΡΧΕΙΟ της ΕΡΤ

06.30 ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ
με τη Χριστίνα Σιγανίδου

07.00 «ΣΕΡΓΙΑΝΙ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ,με τον Παττακοστελλή»
ελληνικό οδοιπορικό-μουσικό ντοκιμαντέρ









«Εθνική Πολιτιστική Κληρονομιά, 21η Απριλίου και Νίκος Παπάζογλου» στο Κοντραπούντο της ΕΡΤ3

«Εθνική Πολιτιστική Κληρονομιά, 21η Απριλίου και Νίκος Παπάζογλου» στο Κοντραπούντο της ΕΡΤ3

Τρίτη, 21/04/2015 - 08:59
ΤΡΙΤΗ 21 Απριλίου 2015

Απόψε στις 20.00,στην ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΡΤ και την ΕΡΤ3
Η ΕΡΤ3 ΣΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ, με την εκπομπή ΚΟΝΤΡΑΠΟΥΝΤΟ
Συντονισμός - Παρουσίαση: Γιάννης Τσολακίδης

Μαζί του, ο Πάρης Παρασχόπουλος


ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Τρίτης 21/4/2015

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Τρίτης 21/4/2015

Τρίτη, 21/04/2015 - 08:56
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3
ΤΡΙΤΗ 21/4/2015
    
08.00 ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ
με τη Χριστίνα Σιγανίδου

09.00 «Η τηλεόραση των μπόμπιρων» ("La Tele de momes")
του Ροβήρου Μανθούλη
ταινία-ντοκιμαντέρ
Μια σε βάθος ανάλυση της ¨τηλεφαγίας¨ των παιδιών (κινηματο-γραφήθηκαν αρχικά 700 παιδιά).
Τα γιαπωνέζικα καρτούν σχολιάζει ο διάσημος ψυχίατρος Ρενέ Ντιαντκίν.
Περιέργως,είναι η μόνη ταινία που έγινε -παγκοσμίως- για το θέμα. Η ταινία έγινε δεκτή με ύμνους από τον Γαλλικό Τύπο (κι’ από τις δημοτικές λέσχες της Ευρώπης) κι΄έγινε αφορμή να ενισχυθούν οι μορφωτικές εκπομπές (και να ιδρυθεί από το Υπουργείο Πολιτισμού το ίδρυμα χρηματοδότησης: JULES VERNE)

10.00 «ΕΚΤΟΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ (39405…ΜΙΑ ΜΑΡΤΥΡΙΑ)»
της Κυριακής Μάλαμα
ελληνικό ντοκιμαντερ

10.30 «ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ του ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΠΑΛΛΗΝΗΣ»
μαγνητοσκοπημένη μετάδοση της συναυλίας που δόθηκε στο Ραδιομέγαρο της ΕΡΤ
στην Αγία Παρασκευή,στην Αθήνα

11.30 Η ΕΡΤ3 ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ: Παιδεία σε κρίση (Ε)
με τον Χρήστο Αβραμίδη
ζωντανή εκπομπή που διεισδύει στα φλέγοντα θέματα που απασχολούν τον χώρο της Παιδείας στην χώρα μας
εκπομπή: 23η 

13.00 «ΝΙΑΛΑ: ΜΙΑ ΞΕΧΑΣΜΕΝΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ»
του Στάθη Γαλαζούλα
ελληνικό ντοκιμαντέρ

13.30 «Η ΣΤΑΧΤΗ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ»
του Νίκου Καβουκίδη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

15.00 «ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΜΙΑΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ»
της Χρύσας Τζελέπη και του 'Ακη Κερσανίδη
ελληνικό ντοκιμαντέρ
Με την υποστήριξη της εφημερίδας «ΧΟΡΤΙΑΤΗΣ 570» και της κίνησης πολιτών Χορτιάτη

16.30 «Ο Τσόπυ και η Πριγκίπισσα» ("CHOPPY AND THE PRINCESS")
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων ιαπωνικής παραγωγής
επεισόδια: 49ο & 51ο ("Invasion of Slvr'lnd-part 2" & "Phantom Knight")

17.30 ΕΠΟΧΕΣ ΚΑΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ: Τάσος Λειβαδίτης
σκηνοθεσία: Τάσος Ψαρράς - αφήγηση: Κώστας Καστανάς
ελληνική σειρά εκπομπών της ΕΤ1

18.30 «ΓΡΑΜΜΟΣ,ΜΑΓΙΚΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ»
του Νίκου Θεοδοσίου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

19.00 Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΩΝ ΣΠΟΡ
με τους: Γιάννη Δέλκο και Χρήστο Μιτάκο
ΝΕΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΕΚΠΟΜΠΩΝ

20.00 Η ΕΡΤ3 ΣΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ: ΚΟΝΤΡΑΠΟΥΝΤΟ
με τον Γιάννη Τσολακίδη
Μαζί του οι: Πάρης Παρασχόπουλος (Μουσική) και ο Αλέξης Δερμετζόγλου (Κινηματογράφος)
εκπομπή 14η: «Εθνική Πολιτιστική Κληρονομιά,21η Απριλίου και Νίκος Παπάζογλου» 

21.30 «Ο ΠΛΑΝΕΥΤΗΣ ΤΟΥ ΓΡΑΜΜΟΥ»
του Βαγγέλη Ευθυμίου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

22.00
ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
με την Χριστίνα Σιγανίδου

23.30 «ΦΑΣΙΣΜΟΣ Α.Ε.» ("FASCISM INC")
του Αρη Χατζηστεφάνου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

01.00 «ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΧΡΕΟΣ-ΥΠΕΡΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΙ ΠΛΕΙΣΤΗΡΙΑΣΜΟΙ»
Οπτικοποιημένη ραδιοφωνική συνέντευξη των:
•Αποστόλη Πάλιουρα (Μέλος της Επιτροπής Πολιτών Χολαργού "Αντίσταση και Αλληλεγγύη")
•Τάσου Πανάγου (Μέλος της Επιτροπής Πολιτών Αγίας Παρασκευής)
•Στέλλας Ηλιοπούλου (Μέλος της Επιτροπής Κατοίκων Βύρωνα,"Σεισάχθεια") και
•Αχιλλέα Καλιντεράκη (Μέλος της Επιτροπής Κατοίκων Γλυφάδας,"Ενάντια στα Μνημόνια και τις Αντιλαικές Πολιτικές") στον Τάσο Χατζηγεωργίου
στη ραδιοφωνική εκπομπή του ΠΡΩΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ της ΕΡΤopen στην Αθήνα

02.00 «ΜΑΡΙΑ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΗ-ΚΑΤΑΘΕΣΗ»
του Νίκου Θεοδοσίου
ελληνικό ντοκιμαντέρ 

02.30 «ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΕΝΩ,ΤΡΕΙΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΕΣ,ΜΙΑ ΚΑΤΑΓΩΓΗ»
ντοκιμαντέρ για τις συνθήκες ζωής των τσιγγάνων στη Θεσσαλονίκη

03.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ (Ε)
με την Χριστίνα Σιγανίδου

04.00 «ΕΚΤΟΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ (39405…ΜΙΑ ΜΑΡΤΥΡΙΑ)»
της Κυριακής Μάλαμα
ελληνικό ντοκιμαντερ

05.00 «ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ του ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΠΑΛΛΗΝΗΣ»
μαγνητοσκοπημένη μετάδοση της συναυλίας που δόθηκε στο Ραδιομέγαρο της ΕΡΤ
στην Αγία Παρασκευή,στην Αθήνα

06.00 «Η τηλεόραση των μπόμπιρων» ("La Tele de momes")
του Ροβήρου Μανθούλη
ταινία-ντοκιμαντέρ
Μια σε βάθος ανάλυση της ¨τηλεφαγίας¨ των παιδιών (κινηματο-γραφήθηκαν αρχικά 700 παιδιά).
Τα γιαπωνέζικα καρτούν σχολιάζει ο διάσημος ψυχίατρος Ρενέ Ντιαντκίν. Περιέργως,είναι η μόνη ταινία που έγινε -παγκοσμίως- για το θέμα. Η ταινία έγινε δεκτή με ύμνους από τον Γαλλικό Τύπο (κι’ από τις δημοτικές λέσχες της Ευρώπης) κι΄έγινε αφορμή να ενισχυθούν οι μορφωτικές εκπομπές (και να ιδρυθεί από το Υπουργείο Πολιτισμού το ίδρυμα χρηματοδότησης: JULES VERNE)

07.00 «ΝΙΑΛΑ: ΜΙΑ ΞΕΧΑΣΜΕΝΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ»
του Στάθη Γαλαζούλα
ελληνικό ντοκιμαντέρ

07.30 ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ
με τη Χριστίνα Σιγανίδου
ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Δευτέρας 20/4/2015

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Δευτέρας 20/4/2015

Δευτέρα, 20/04/2015 - 05:25
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3
ΔΕΥΤΕΡΑ 20/4/2015
    
08.00 ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ
με τη Χριστίνα Σιγανίδου

09.00 «ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΙΣ ΡΑΓΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ…ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΑΜ ΣΤΟ ΜΕΤΡΟ»
της Βούλας Κωστάκη
ελληνικό ντοκιμαντερ από τη σειρά της ΕΤ3:«Ο αιώνας της Θεσσαλονίκης»

10.00 «Ο ΗΡΑΚΛΗΣ,Ο ΑΧΕΛΩΟΣ ΚΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ»
του Δημήτρη Κουτσαμπασιάκου
ελληνικό ντοκιμαντέρ μικρού μήκους

10.30 «ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ: "ΣΠΟΥΔΗ ΜΝΗΜΗΣ"»
της Τάνιας Χατζηγεωργίου
ελληνικό ντοκιμαντερ,από τη σειρά της ΕΤ3 «Ο αιώνας της Θεσσαλονίκης»

11.00 «ΟΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΟΙΗΣΗ»
σκηνοθεσία: Κυριακή Μάλαμα
εκπομπή-αφιέρωμα στην Ποίηση

11.30 «ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΟΛΕΜΗΣ,ΕΝΑΣ ΠΑΛΙΟΣ ΤΥΠΟΓΡΑΦΟΣ ΘΥΜΑΤΑΙ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνικό ντοκιμαντέρ από το ΑΡΧΕΙΟ της ΕΡΤ

12.30 «ΑΛΕΞΗΣ ΑΚΡΙΘΑΚΗΣ,Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ»
ελληνικό ντοκιμαντέρ για τον έλληνα ζωγράφο-εκπρόσωπο του Μοντερνισμού

13.30 «ΟΡΟΣΕΙΡΑ ΓΡΑΜΜΟΥ»
του Δημήτρη Καραθανάση
ελληνικό ντοκιμαντέρ

14.00 «ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΤΗ ΡΟΖΑ»
του Νίκου Θεοδοσίου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

15.30 «ΕΑΡΙΝΑ»
τραγούδια,έθιμα και δρώμενα της Άνοιξης
μουσικοθεατρική παρασταση απο το Μουσικό Πολύτροπο του Α.Π.Θ (ομάδα φοιτητών του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσ/νίκης)
•επιμέλεια: Γιάννης Καϊμάκης
•σκηνοθεσία: Λαζαρος Λαζαρίδης

16.30 «Ο Τσόπυ και η Πριγκίπισσα» ("CHOPPY AND THE PRINCESS")
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων ιαπωνικής παραγωγής
επεισόδια: 47ο & 48ο ("Battle of vengeance" & "Invasion of Slvr'lnd part 1")

17.30 «Ο κος Λεονάρδος και οι άλλοι»
του Νίκου Θεοδοσίου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

19.00 «ΟΔΥΣΣΕΑΣ: ΕΝΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ»
Ρεπορτάζ: Μάχη Μαργαρίτη
παραγωγή: αυτοδιαχειριζόμενη ΕΤ3,2014
Ένα σχολείο αλλιώτικο από τα άλλα,ένα σχολείο εκμάθησης της ελληνικής γλώσας σε μετανάστες στην Ελλάδα

19.30 Η ΕΡΤ3 ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ: Παιδεία σε κρίση
με τον Χρήστο Αβραμίδη
ζωντανή εκπομπή που διεισδύει στα φλέγοντα θέματα που απασχολούν τον χώρο της Παιδείας στην χώρα μας
εκπομπή: 23η

21.30
CINE NEWS
επιμέλεια - παρουσίαση: Αλέξης Δερμετζόγλου
Οι τελευταίες κινηματογραφικές προβολές και η κριτική τους

22.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
με την Χριστίνα Σιγανίδου

23.00 «ΠΑΛΙΚΑΡΙ - Ο Λούης Τίκας και η Σφαγή του Λάντλοου»
«Palikari ― Louis Tikas and the Ludlow massacre»
σκηνοθεσία: Νίκος Βεντούρας
σενάριο: Λαμπρινή Θωμά      
έτος παραγωγής: 2014
ελληνικό βιογραφικό ντοκιμαντέρ
Α' ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ

01.00 «ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ»
του Θεόδωρου Μαραγκού
ελληνικό ντοκιμαντέρ

02.30
«Αντιλαλούνε τα βουνά»
ταινία του Νίκου Αλευρά

03.00
ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ (Ε)
με την Χριστίνα Σιγανίδου

04.00 «ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΟΛΕΜΗΣ,ΕΝΑΣ ΠΑΛΙΟΣ ΤΥΠΟΓΡΑΦΟΣ ΘΥΜΑΤΑΙ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνικό ντοκιμαντέρ από το ΑΡΧΕΙΟ της ΕΡΤ

05.30 «ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΙΣ ΡΑΓΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ…ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΑΜ ΣΤΟ ΜΕΤΡΟ»
της Βούλας Κωστάκη
ελληνικό ντοκιμαντερ από τη σειρά της ΕΤ3:«Ο αιώνας της Θεσσαλονίκης»

06.30 «ΑΛΕΞΗΣ ΑΚΡΙΘΑΚΗΣ,Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ»
ελληνικό ντοκιμαντέρ για τον έλληνα ζωγράφο-εκπρόσωπο του Μοντερνισμού

07.30 «Ο ΗΡΑΚΛΗΣ,Ο ΑΧΕΛΩΟΣ ΚΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ»
του Δημήτρη Κουτσαμπασιάκου
ελληνικό ντοκιμαντέρ μικρού μήκους

«ΠΑΛΙΚΑΡΙ - Ο Λούης Τίκας και η Σφαγή του Λάντλοου»

«ΠΑΛΙΚΑΡΙ - Ο Λούης Τίκας και η Σφαγή του Λάντλοου»

Δευτέρα, 20/04/2015 - 05:20
Δευτέρα 20 Απριλίου 2015 στις 23.00 στην ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΡΤ και την ΕΡΤ3
σε Α' ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ
το συγκλονιστικό φιλμ
«ΠΑΛΙΚΑΡΙ - Ο Λούης Τίκας και η Σφαγή του Λάντλοου»
«Palikari ― Louis Tikas and the Ludlow massacre»


ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Κυριακής 19/4/2015

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Κυριακής 19/4/2015

Σάββατο, 18/04/2015 - 20:23
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3
ΚΥΡΙΑΚΗ 19/4/2015
    
08.00 ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ
με τη Χριστίνα Σιγανίδου

09.00 «SEA DOGS»
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων γαλλοκαναδικής παραγωγής
επεισόδια: 1ο & 2ο ("The treasure of Santa Canina" & "Mystery island")

10.00 «Αγγελική»
σκηνοθεσία-μοντάζ: Μαρία Σκουλά
ταινία μικρού μήκους το κλείσιμο της ΕΡΤ μέσα από τα μάτια ενός παιδιού,της 11χρονης Αγγελικής

10.30 «ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑ ΑΠΟΡΡΙΜΜΑΤΩΝ - ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΓΟΠΟΤΙ ΤΩΝ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ»
ελληνικό ντοκιμαντέρ της ΠΟΕ-ΟΤΑ

11.30
«ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ»
επιμέλεια: Φανή Τουπαλγίκη
Λειτουργία των εμπορικών καταστημάτων και την Κυριακή;
Ποτέ την Κυριακή

12.00 «ΟΙΚΟΓΙΟΡΤΗ»
αφιέρωμα στα εναλλακτικά -οικολογικά προϊόντα και στους παραγωγούς τους

13.00 «Ο ΤΟΠΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΟΥ: ΓΑΡΔΙΚΙ ΤΡΙΚΑΛΩΝ»
•έρευνα-παρουσίαση: Γιώργος Μελίκης
•επιμέλεια εκπομπής: Γιώργος Κατσαϊτης
•σκηνοθεσία: Μανώλης Ζανδές
(2012-2013)

14.00 «ΝΙΚΑΡΙΑ ΜΟΥ»
του Σπύρου Τέσκου
ταινία-ντοκιμαντέρ για τη ζωή στην Ικαρία

15.30 «ΣΕΡΓΙΑΝΙ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ,με τον Παττακοστελλή»
ελληνικό οδοιπορικό-μουσικό ντοκιμαντέρ

16.30 «Ο Τσόπυ και η Πριγκίπισσα» ("CHOPPY AND THE PRINCESS")
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων ιαπωνικής παραγωγής
επεισόδια: 45ο & 46ο ("famine in Silverland" & "Spider Island")

17.30 Η ΒΟΛΤΑ: Ο Γιώργος Κουρουπός και η Η ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΤΩΝ ΧΡΩΜΑΤΩΝ
επιμέλεια-παρουσίαση: Γιάννης Τσολακίδης
ελληνική σειρά μουσικών εκπομπών

18.30 ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΜΑΤΙ: «Οίνος ευφραίνει καρδίαν…»
του Κώστα Εφραιμίδη
κείμενα-επιμέλεια: Αγγελική Τριαρίδου
ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ

19.30 Συνέντευξη της ινδής ακτιβίστριας,Βαντάνα Σίβα (επικεφαλής του κινήματος "Δημοκρατία στη γη" ενάντια στην Παγκοσμιοποίηση) (Ε)
στον Σταύρο Πανούση
στην ΕΡΤ3,στη Θεσσαλονίκη

20.00 18 Απριλίου 2015-ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΔΡΑΣΗΣ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΙΣ ΔΙΑΤΛΑΝΤΙΚΕΣ ΣΥΜΦΩΝΙΕΣ «STOP: TTIP - CETA - TiSA» (Ε)
Ανοιχτή εκδήλωση στη Θεσσαλονίκη, στις εγκαταστάσεις της αυτοδιαχειριζόμενης ΕΡΤ3
Συντονίζει ο Σταύρος Πανούσης

22.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
με τον Χάρη Αρβανιτίδη

23.30
ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ: «Φασισμός και Ευρώπη»
•η Μαρία Γραμμένου συναντά τους: Σπύρο Μαρκέτο & Άρη Χατζηστεφάνου
•η Μαρία Θεοδωράκη συναντά τους: Francesco Mazzanti & Juncal Montero
•ο Νίκος Βράνσης συναντά: τον Κώστα Τορπουζίδη και
•ο Πάνος Παναγιώτου συναντά: τον Αλέξανδρο Κιουπκολή

01.30 ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΚΙΝ/ΓΡΑΦΟΥ του ΑΠΘ:
«Πιγκουίνοι» - «Ζαρντέν»- «Last Ones»  

02.30 «ΕΛΒΟ»
της Τάνιας Χατζηγεωργίου
ρεπορτάζ για την Ελληνική Βιομηχανία Οχημάτων
Παραγωγή: Αυτοδιαχειριζόμενη ΕΤ3

03.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ (Ε)
με τον Χάρη Αρβανιτίδη

04.00 «ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑ ΑΠΟΡΡΙΜΜΑΤΩΝ - ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΓΟΠΟΤΙ ΤΩΝ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ»
ελληνικό ντοκιμαντέρ της ΠΟΕ-ΟΤΑ

05.00
«ΟΙΚΟΓΙΟΡΤΗ»
αφιέρωμα στα εναλλακτικά -οικολογικά προϊόντα και στους παραγωγούς τους

06.00 «ΝΙΚΑΡΙΑ ΜΟΥ»
του Σπύρου Τέσκου
ταινία-ντοκιμαντέρ για τη ζωή στην Ικαρία

07.30 ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ
με τη Χριστίνα Σιγανίδου


Η ανοιχτή ΕΡΤ και η ΕΡΤ3 τιμούν την παγκόσμια μέρα πολιτιστικής κληρονομιάς

Η ανοιχτή ΕΡΤ και η ΕΡΤ3 τιμούν την παγκόσμια μέρα πολιτιστικής κληρονομιάς

Σάββατο, 18/04/2015 - 08:39
ΣΑΒΒΑΤΟ 18 Απριλίου 2015
18 Απριλίου-ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ 

Η 18η Απριλίου κάθε χρόνου έχει ορισθεί από την UNESCO και το Διεθνές Συμβούλιο Μνημείων και Τοποθεσιών (ΙCOMOS) ως Παγκόσμια Ημέρα Μνημείων και Τοποθεσιών (International Day for Monuments and Sites). Η επέτειος αυτή αποβλέπει στην ευαισθητοποίηση του κοινού στο σημαντικό θέμα της προστασίας της Πολιτιστικής Κληρονομιάς

Για το σκοπό αυτό διοργανώνονται σ' όλο τον κόσμο κάθε μορφής εκδηλώσεις, με τις οποίες επιδιώκεται όχι μόνο να γίνουν γνωστά στο ευρύτερο κοινό η σημασία των μνημείων κάθε χώρας και τα προβλήματά τους, αλλά και να προωθηθεί η υπόθεση της προστασίας και ένταξή τους στη σύγχρονη κοινωνική, πολιτιστική και οικονομική ζωή.






ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα του Σαββάτου 18/4/2015

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα του Σαββάτου 18/4/2015

Παρασκευή, 17/04/2015 - 22:26
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3
ΣΑΒΒΑΤΟ 18/4/2015
18 Απριλίου-ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ  

08.00 «Η τηλεόραση των μπόμπιρων» ("La Tele de momes")
του Ροβήρου Μανθούλη
ταινία-ντοκιμαντέρ
Μια σε βάθος ανάλυση της ¨τηλεφαγίας¨ των παιδιών (κινηματο-γραφήθηκαν αρχικά 700 παιδιά). Τα γιαπωνέζικα καρτούν σχολιάζει ο διάσημος ψυχίατρος Ρενέ Ντιαντκίν. Περιέργως,είναι η μόνη ταινία που έγινε -παγκοσμίως- για το θέμα.
Η ταινία έγινε δεκτή με ύμνους από τον Γαλλικό Τύπο (κι’ από τις δημοτικές λέσχες της Ευρώπης) κι΄έγινε αφορμή να ενισχυθούν οι μορφωτικές εκπομπές (και να ιδρυθεί από το Υπουργείο Πολιτισμού το ίδρυμα χρηματοδότησης: JULES VERNE)

09.00 «SEA DOGS»
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων γαλλοκαναδικής παραγωγής
επεισόδια: 11ο & 12ο ("The Swashbuckling pirate" & "The Siren's song")

10.00
ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ
με τη Χριστίνα Σιγανίδου

11.00 «Σ’ ΥΓΕΙΑ ΝΙΚΟΛΟ-ΕΒΙΒΑ ΒΟΛΟΓΙΑΝΝΗ»
της Μαρίνας Κουνενάκη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

12.00 «Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΑΝΔΡΟΥ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνικό ντοκιμαντέρ  

13.00 «ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΞΕΝΑΓΗΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ

14.00 «ΤΟ ΧΡΥΣΟ ΚΑΛΥΜΜΑ»
του Κώστα Βάκκα
ελληνικό ιστορικό ντοκιμαντέρ από το ΑΡΧΕΙΟ της ΕΡΤ
Το ιστορικό ντοκιμαντέρ αναφέρεται στο χρονικό της μεταφοράς χρυσού και άλλων πολύτιμων αντικειμένων από την Ελλάδα προς τις χώρες του εξωτερικού,πριν από την εισβολή των Γερμανών στη χώρα.
Το χρονικό βασίζεται στα στοιχεία που είχε συγκεντρώσει ο συγγραφέας Ηλίας Βενέζης και ο υπάλληλος της Τράπεζας της Ελλάδος,Σωκράτης Κοσμίδης 

15.00 «Ο ΚΥΚΛΑΔΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνικό ντοκιμαντέρ από την ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ της ΕΡΤ,«ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΞΕΝΑΓΗΣΕΙΣ»

15.30 Η EΡTopen ΠΑΕΙ ΣΧΟΛΕΙΟ: «'Ομορφη Μέρα»
με την Αγγελική Κοπανάκη
οπτικοποιημένη ραδιοφωνική συνέντευξη των συντελεστών της ταινίας μικρού μήκους,«'Ομορφη Μέρα»
στην ραδιοφωνική εκπομπή Η ΕΡΤopen ΠΑΕΙ ΣΧΟΛΕΙΟ,στο ΠΡΩΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ της ΕΡΤopen,στην Αθήνα
Κάμερα-Μοντάζ: Νίκος Θεοδοσίου

16.00 «'Ομορφη Μέρα»
ταινία μικρού μήκους των μαθητών της Α’ Λυκείου του 13ου ΓΕΛ Περιστερίου,στο πλαίσιο του μαθήματος "Ερευνητική Εργασία-2013-2014"
σενάριο: Νικολέτα Μίγγο
σκηνοθεσία: Μαρίνα Καμαλάκη, Αφροδίτη Καλογεροπούλου

16.30 «Ο Τσόπυ και η Πριγκίπισσα» ("CHOPPY AND THE PRINCESS")
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων ιαπωνικής παραγωγής
επεισόδια: 43ο & 44ο ("Magic Spell-part 1" & "Magic Spell-part 2")

17.30 Συνέντευξη της ινδής ακτιβίστριας,Βαντάνα Σίβα (επικεφαλής του κινήματος "Δημοκρατία στη γη" ενάντια στην Παγκοσμιοποίηση)
στον Σταύρο Πανούση
στην ΕΡΤ3,στη Θεσσαλονίκη

18.00 18 Απριλίου 2015-ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΔΡΑΣΗΣ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΙΣ ΔΙΑΤΛΑΝΤΙΚΕΣ ΣΥΜΦΩΝΙΕΣ «STOP: TTIP - CETA - TiSA»
Ανοιχτή εκδήλωση στη Θεσσαλονίκη, στις εγκαταστάσεις της αυτοδιαχειριζόμενης ΕΡΤ3
Συντονίζει ο Σταύρος Πανούσης

20.00 «ΛΙΘΙΝΑ ΕΔΩΛΙΑ ΣΤΙΣ ΓΩΝΙΕΣ ΤΗΣ ΗΠΕΙΡΟΥ»
του Βαγγέλη Ευθυμίου
αφήγηση: Αιμίλιος Χειλάκης
μουσική: Γιώργος Κουρουπός
ελληνικό ντοκιμαντέρ

20.30 «ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΜΠΡΙΝΟΥΔΑΚΗΣ: Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΥΘΟ»
του Μπάμπη Τσόκα
ελληνικό ντοκιμαντέρ

22.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
με τον Χάρη Αρβανιτίδη

23.30 «ΠΕΤΡΟΣ ΘΕΜΕΛΗΣ: ΑΓΓΙΞΑ…ΑΓΑΠΗΣΑ…ΕΣΚΑΨΑ...»
του Μπάμπη Τσόκα
ελληνικό ντοκιμαντέρ-αφιέρωμα στον έλληνα αρχαιολόγο

01.00 «ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΟΙΗΣΗ ΚΥΡΙΕ ΑΝΔΡΕΑ ΕΜΠΕΙΡΙΚΟ;»
του Νίκου Αλευρά
ελληνικό ντοκιμαντέρ

01.30 4ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ - «CIRCOM»
«Κατά βάθος ΟLIVER» ("Οliver at heart") - Συμμετοχή Δανίας

02.30 «ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΜΠΑΤΡΟΣ» ("Letters grom Albatross")
σκηνοθεσία-σάμερα: Εύα Στεφανή
ήχος: Λαουρέντιου Κάλσιου
μοντάζ: Σόρεν Έμπε
Παραγωγή: The National Film and Television School
ξένο ντοκιμαντέρ-ταινία (Αγγλία 1994)

03.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ (Ε)
με τον Χάρη Αρβανιτίδη

04.00 «Ο ΚΥΚΛΑΔΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνικό ντοκιμαντέρ από την ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ της ΕΡΤ,«ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΞΕΝΑΓΗΣΕΙΣ»

04.30 «Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΑΝΔΡΟΥ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνικό ντοκιμαντέρ  

05.30 ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ
με τη Χριστίνα Σιγανίδου

06.30 «Σ’ ΥΓΕΙΑ ΝΙΚΟΛΟ-ΕΒΙΒΑ ΒΟΛΟΓΙΑΝΝΗ»
της Μαρίνας Κουνενάκη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

07.30 «ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΞΕΝΑΓΗΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ