Εμφάνιση άρθρων βάσει ετικέτας: ΕΡΤ3 - ERT Open
ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Τετάρτης 29/4/2015

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Τετάρτης 29/4/2015

Τετάρτη, 29/04/2015 - 01:07
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3
ΤΕΤΑΡΤΗ 29/4/2015
ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΧΟΡΟΥ

08.00 «ΟΙ ΚΥΚΛΑΔΕΣ ΣΗΜΕΡΑ: ΑΝΤΙΠΑΡΟΣ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ

09.00 «ΟΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΟΙΗΣΗ»
σκηνοθεσία: Κυριακή Μάλαμα
εκπομπή-αφιέρωμα στην Ποίηση

10.00 «ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΙΣ ΡΑΓΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ…ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΑΜ ΣΤΟ ΜΕΤΡΟ»
της Βούλας Κωστάκη
ελληνικό ντοκιμαντερ από τη σειρά της ΕΡΤ3:«Ο αιώνας της Θεσσαλονίκης»

11.00 «ΓΡΑΜΜΟΣ,ΜΑΓΙΚΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ»
του Νίκου Θεοδοσίου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

11.30 Η ΕΡΤ3 ΣΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ: ΚΟΝΤΡΑΠΟΥΝΤΟ (Ε)
με τον Γιάννη Τσολακίδη
Μαζί του οι: Πάρης Παρασχόπουλος (Μουσική) και ο Αλέξης Δερμετζόγλου (Κινηματογράφος)
εκπομπή 15η: «Θέατρο,Ποίηση,Ελληνικό Τραγούδι & Κινηματογράφος»

13.00 «Η ΣΤΑΧΤΗ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ»
του Νίκου Καβουκίδη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

14.00 «ΜΙΑ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ: Ξένη Χώρα»
με τον Φάνη Μουρατίδη
Σενάριο: Φανή Τουπαλγίκη
Σκηνοθεσία: Κυριακή Μάλαμα
ελληνική σειρά δραματοποιημένων ντοκιμαντέρ

15.00 ΕΠΟΧΕΣ ΚΑΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ: Τάσος Λειβαδίτης
σκηνοθεσία: Τάσος Ψαρράς - αφήγηση: Κώστας Καστανάς
ελληνική σειρά εκπομπών της ΕΡΤ1

16.00 «Αγγελική»
Σκηνοθεσία-Μοντάζ: Μαρία Σκουλά
ταινία μικρού μήκους το κλείσιμο της ΕΡΤ μέσα από τα μάτια ενός παιδιού,της 11χρονης Αγγελικής

16.30 «Ο Τσόπυ και η Πριγκίπισσα» ("CHOPPY AND THE PRINCESS")
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων ιαπωνικής παραγωγής
επεισόδια: 1ο & 2ο ("Princess night" & "The flying horse")

17.30 «ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ: "ΣΠΟΥΔΗ ΜΝΗΜΗΣ"»
της Τάνιας Χατζηγεωργίου
ελληνικό ντοκιμαντερ,από τη σειρά της ΕΡΤ3 «Ο αιώνας της Θεσσαλονίκης»

18.00 «ΜΟΥΣΑ ΤΟΥ ΧΟΡΟΥ ΕΛΛΑΔΑ»
παιδική-νεανική χορευτική παράσταση,αφιέρωμα στην Ελλάδα
από το ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΘΗΝΩΝ

19.30 ZONA ROSA
με τους: Σταύρο Πανούση και Χρήστο Αβραμίδη
Πολυθεματική εβδομαδιαία ζωντανή εκπομπή

21.30 CINE NEWS
επιμέλεια - παρουσίαση: Αλέξης Δερμετζόγλου
Οι τελευταίες κινηματογραφικές προβολές και η κριτική τους

22.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
με τη Νίκη Χατζηδημητρίου

23.00 «Ευρώ και Ευρώπη»
οπτικοποιημένη ραδιοφωνική συνέντευξη των:
•Ο Ζακ Νικονόφ (Eκπρόσωπος του Πολιτικού Κινήματος Ενάντια στην Λαϊκή Χειραφέτηση στη Γαλλία) και
•ο Μορένο Πασκουινέλι (εκπρόσωπος του Συντονισμού της Αριστεράς ενάντια στο Ευρώ στην Ιταλία)
στους: Μιχάλη Μεσσήνη και Μαρίνα Παπαδημητρίου
στην ραδιοφωνική εκπομπή του ΤΡΙΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ της ΕΡΤopen
Η αποψη της αναγκαιότητας εξόδου από το ευρώ,ένα θέμα συζήτησης που απασχολεί την Ευρώπη καιρό τώρα ενώ στη Ελλάδα θεωρείται ταμπού.
•κάμερα: Γιάννης Ασημακόπουλος
•μοντάζ: Γεράσιμος Αντύπας
•ήχος: Μανώλης Σάλλας
•παραγωγή: ΕΡΤopen,2014

01.00 «ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΟΙΗΣΗ ΚΥΡΙΕ ΑΝΔΡΕΑ ΕΜΠΕΙΡΙΚΟ;»
του Νίκου Αλευρά
ελληνικό ντοκιμαντέρ

02.00 4ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ - «CIRCOM»
«Κατά βάθος ΟLIVER» ("Οliver at heart") - Συμμετοχή Δανίας

03.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ (Ε)
με τη Νίκη Χατζηδημητρίου

04.00 «ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΙΣ ΡΑΓΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ…ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΑΜ ΣΤΟ ΜΕΤΡΟ»
της Βούλας Κωστάκη
ελληνικό ντοκιμαντερ από τη σειρά της ΕΡΤ3:«Ο αιώνας της Θεσσαλονίκης»

05.00 «Η ΣΤΑΧΤΗ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ»
του Νίκου Καβουκίδη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

06.30 «ΟΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΟΙΗΣΗ»
σκηνοθεσία: Κυριακή Μάλαμα
εκπομπή-αφιέρωμα στην Ποίηση

07.30 «ΜΙΑ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ: Ξένη Χώρα»
με τον Φάνη Μουρατίδη
Σενάριο: Φανή Τουπαλγίκη
Σκηνοθεσία: Κυριακή Μάλαμα
ελληνική σειρά δραματοποιημένων ντοκιμαντέρ

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Δευτέρας 27/4/2015

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Δευτέρας 27/4/2015

Δευτέρα, 27/04/2015 - 07:32
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3
ΔΕΥΤΕΡΑ 27/4/2015

08.00 «ΟΙ ΚΥΚΛΑΔΕΣ ΣΗΜΕΡΑ: ΣΥΡΟΣ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ

09.00 «ΟΡΟΣ ΒΟΡΑΣ-Καϊμακτσαλάν»
του Δημήτρη Καραθανάση
ελληνικό ντοκιμαντέρ

09.30 «ΜΙΑ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ: Ξένη Χώρα»
με τον Φάνη Μουρατίδη
Σενάριο: Φανή Τουπαλγίκη
Σκηνοθεσία: Κυριακή Μάλαμα
ελληνική σειρά δραματοποιημένων ντοκιμαντέρ 

10.30 «ΝΙΑΛΑ: ΜΙΑ ΞΕΧΑΣΜΕΝΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ»
του Στάθη Γαλαζούλα
ελληνικό ντοκιμαντέρ   

11.00 «Ο ΑΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ – ΑΕΝΑΟΣ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΣ»
σκηνοθεσία: Δημήτρης Καραθανάσης
από τη σειρά εκπομπών της ΕΡΤ3: «Ο Αιώνας της Θεσσαλονίκης»   

12.00 «ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ» ("La Educación Prohibida")
ξένο ντοκιμαντέρ
χώρα παραγωγής: Αργεντινή   

14.30 «ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΚΟΣΜΟΣ»
παραγωγή-επιμέλεια-συνεντεύξεις-σενάριο: Ηλιόσποροι
ελληνικό ντοκιμαντέρ
Στον αντίποδα του εικονικού “success story” της ανεργίας,της καταστολής και του φόβου,μια άλλη πραγματικότητα είναι υπαρκτή,ένας άλλος κόσμος αλληλεγγύης,συνεργασίας και μοιράσματος

16.00 «Ο ΚΥΚΛΑΔΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνικό ντοκιμαντέρ από την ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ της ΕΡΤ,«ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΞΕΝΑΓΗΣΕΙΣ»   

16.30 «SEA DOGS»
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων γαλλοκαναδικής παραγωγής
επεισόδια: 9ο & 10ο ("Fear of the equator" & "The shipwrecked sailor")

17.30 «ΟΔΥΣΣΕΑΣ: ΕΝΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ»
Ρεπορτάζ: Μάχη Μαργαρίτη
παραγωγή: αυτοδιαχειριζόμενη ΕΡΤ3,2014
Ένα σχολείο αλλιώτικο από τα άλλα,ένα σχολείο εκμάθησης της ελληνικής γλώσας σε μετανάστες στην Ελλάδα

18.00 «ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ 432»
του Κώστα Εφήμερου
ελληνικό ντοκιμαντέρ για το παράνομο λουκέτο στην ΕΡΤ, στις 11 Ιουνίου 2013

19.00 «Ο ΗΡΑΚΛΗΣ,Ο ΑΧΕΛΩΟΣ ΚΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ»
του Δημήτρη Κουτσαμπασιάκου
ελληνικό ντοκιμαντέρ μικρού μήκους   

19.30 Η ΕΡΤ3 ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ: Παιδεία σε κρίση
με τον Χρήστο Αβραμίδη
ζωντανή εκπομπή που διεισδύει στα φλέγοντα θέματα που απασχολούν τον χώρο της Παιδείας στην χώρα μας
εκπομπή: 24η  

21.30 CINE NEWS
επιμέλεια - παρουσίαση: Αλέξης Δερμετζόγλου
Οι τελευταίες κινηματογραφικές προβολές και η κριτική τους

22.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
με την Χριστίνα Σιγανίδου 

23.30 «ΚΑΡΑΒΑΝΙ ΑΓΩΝΑ ΚΑΙ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ: η διαδρομή,οι ιδεολογικές θέσεις,η ιστορία»
με το σύνθημα "Οι κοινωνικές και εργατικές ανάγκες είναι αδιαπραγμάτευτες" το καραβάνι ξεκίνησε από την Θεσσαλονίκη στις 3 Απριλίου 2015 και έφτασε στην Αθήνα για να διαδηλώσει έξω από το υπουργείο Εργασίας.
Στις 5 Απριλίου 2015,στην εκδήλωση - συνέντευξη τύπου στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας μίλησαν μέλη του καραβανιού,καθώς επίσης και ο Αντρές Ρουτζέρι (συγγραφέας και καθηγητής του Πανεπιστημίου του Μπουένος Άιρες)όπου κατέθεσε την εμπειρία του για τα κινήματα των ανακτημένων επιχειρήσεων στην Αργεντινή και την Ελλάδα.

00.30 «ΠΕΡΙΦΑΝΕΣΤΑΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ»
με τον Ιεροκλή Μιχαηλίδη
μουσικό οδοιπορικό αφιέρωμα στις ιστορικές γωνιές της Θεσσαλονίκης
Τραγουδούν οι: Μαριώ-Χοντρονάκος-Στέλιος Κεφαλάς-Αγάθωνας Ιακωβίδης-Μελίνα Κανά-Ανδρέας Καρακότας-Μιχάλης Παπαζήσης-Χρήστος Μητρέντζης-το συγκρότημα "ΠΑΝΑΣ" και οι ΡΟΞ
συμπαραγωγή: ΕΡΤ3 & Εξώστης   

02.00 «ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΜΠΑΤΡΟΣ» ("Letters grom Albatross")
σκηνοθεσία-κάμερα: Εύα Στεφανή
ήχος: Λαουρέντιου Κάλσιου
μοντάζ: Σόρεν Έμπε
Παραγωγή: The National Film and Television School
ξένο ντοκιμαντέρ-ταινία (Αγγλία 1994)

02.30 
«Αντιλαλούνε τα βουνά»
ταινία του Νίκου Αλευρά
  
03.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ (Ε)
με την Χριστίνα Σιγανίδου 

04.00 «ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ» ("La Educación Prohibida")
ξένο ντοκιμαντέρ
χώρα παραγωγής: Αργεντινή   

06.30 «Ο ΑΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ – ΑΕΝΑΟΣ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΣ»
σκηνοθεσία: Δημήτρης Καραθανάσης
από τη σειρά εκπομπών της ΕΡΤ3: «Ο Αιώνας της Θεσσαλονίκης»   

07.30 «ΜΙΑ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ: Ξένη Χώρα»
με τον Φάνη Μουρατίδη
σενάριο: Φανή Τουπαλγίκη
σκηνοθεσία: Κυριακή Μάλαμα
ελληνική σειρά δραματοποιημένων ντοκιμαντέρ









ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Κυριακής 26/4/2015

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Κυριακής 26/4/2015

Κυριακή, 26/04/2015 - 01:33
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3
ΚΥΡΙΑΚΗ 26/4/2015

08.00 «ΟΙ ΚΥΚΛΑΔΕΣ ΣΗΜΕΡΑ: ΜΗΛΟΣ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ 

09.00 «Ο Τσόπυ και η Πριγκίπισσα» ("CHOPPY AND THE PRINCESS")
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων ιαπωνικής παραγωγής
επεισόδια: 3ο & 4ο ("The princess and the beggar" & "The sadman")

10.00 Η ΒΟΛΤΑ: Ο Γιώργος Κουρουπός και η Η ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΤΩΝ ΧΡΩΜΑΤΩΝ
επιμέλεια-παρουσίαση: Γιάννης Τσολακίδης
ελληνική σειρά μουσικών εκπομπών

11.00 «ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ του ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΠΑΛΛΗΝΗΣ»
μαγνητοσκοπημένη μετάδοση της συναυλίας που δόθηκε στο Ραδιομέγαρο της ΕΡΤ
στην Αγία Παρασκευή,στην Αθήνα

12.00 «ΝΙΚΑΡΙΑ ΜΟΥ»
του Σπύρου Τέσκου
ταινία-ντοκιμαντέρ για τη ζωή στην Ικαρία

13.30 «ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ»
επιμέλεια: Φανή Τουπαλγίκη
Λειτουργία των εμπορικών καταστημάτων και την Κυριακή;
Ποτέ την Κυριακή

14.00 «Σ’ ΥΓΕΙΑ ΝΙΚΟΛΟ-ΕΒΙΒΑ ΒΟΛΟΓΙΑΝΝΗ»
της Μαρίνας Κουνενάκη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

15.00 «ΕΑΡΙΝΑ»
τραγούδια,έθιμα και δρώμενα της Άνοιξης
μουσικοθεατρική παρασταση απο το Μουσικό Πολύτροπο του Α.Π.Θ (ομάδα φοιτητών του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσ/νίκης)
•επιμέλεια: Γιάννης Καϊμάκης
•σκηνοθεσία: Λαζαρος Λαζαρίδης

16.00 «ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ: "ΣΠΟΥΔΗ ΜΝΗΜΗΣ"»
της Τάνιας Χατζηγεωργίου
ελληνικό ντοκιμαντερ,από τη σειρά της ΕΤ3 «Ο αιώνας της Θεσσαλονίκης»

16.30 «SEA DOGS»
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων γαλλοκαναδικής παραγωγής
επεισόδια: 7ο & 8ο ("Turbo Torpedoes" & "Mystery Cruise")

17.30 «Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΑΝΔΡΟΥ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνικό ντοκιμαντέρ

18.00 «ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΓΟΥΡΟΣ: 35 ΧΡΟΝΙΑ ΕΡΜΗΝΕΙΑΣ»
•σκηνοθεσία: Αλεξανδρος Παπαηλιού
•έρευνα:Μιχάλης Μεσσήνης
•παραγωγή:Τμήμα Ψυχαγωγικών Προγραμμάτων ΕΡΤ,2012

19.00 «ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΟΥΜΕ ΚΡΙΤΙΚΑ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ: Στιγμές του 20ου & του 21ου αιώνα» - Μέρος 2ο
βραβευμένες ταινίες μικρού μήκους,από τον 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό και Φοιτητικό Διαγωνισμό Ιστορικού Ντοκιμαντέρ
'Επαινος - 2ο Πρότυπο Πειραματικό ΓΕΛ Αθηνών
«CERN: Το ταξίδι της ανακάλυψης»
'Επαινος - Εσπερινό Γυμνάσιο Χαλκίδας
«Ο Χαλκίδος Γρηγόριος»

19.30 «ΕΡΩΤΟΚΡΙΤΟΣ: ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΤΑ ΓΥΡΙΣΜΑΤΑ» - 2ο μέρος: Οι πρωταγωνιστές
δημοσιογραφική έρευνα-επιμέλεια: Χρύσα Σάμου
σκηνοθεσία: Κυριακή Μάλαμα
Παραγωγή ΕΤ3 Τομέας Ψυχαγωγίας, 2001
ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ 7 ημίωρων επεισοδίων

20.00 «ΧΑΡΑΓΜΕΝΕΣ ΖΩΕΣ» - «CROSSED LIVES
»
σενάριο-σκηνοθεσία: Σπύρος Τέσκος
παραγωγή: MASSIVE PRODUCTIONS 
ελληνικό ντοκιμαντέρ

22.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
με τον Χάρη Αρβανιτίδη

23.30 «ΣΤαγώνες»
της Νέλλης Ψαρρού
ελληνικό ντοκιμαντέρ για τις περιπέτειες του νερού στην Ελλάδα

01.30 «ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ»
του Θεόδωρου Μαραγκού
ελληνικό ντοκιμαντέρ

03.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ (Ε)
με τον Χάρη Αρβανιτίδη

04.00 Η ΒΟΛΤΑ: Ο Γιώργος Κουρουπός και η Η ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΤΩΝ ΧΡΩΜΑΤΩΝ
επιμέλεια-παρουσίαση: Γιάννης Τσολακίδης
ελληνική σειρά μουσικών εκπομπών

05.00 «ΝΙΚΑΡΙΑ ΜΟΥ»
του Σπύρου Τέσκου
ταινία-ντοκιμαντέρ για τη ζωή στην Ικαρία

06.30 «ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ του ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΠΑΛΛΗΝΗΣ»
μαγνητοσκοπημένη μετάδοση της συναυλίας που δόθηκε στο Ραδιομέγαρο της ΕΡΤ
στην Αγία Παρασκευή,στην Αθήνα

07.30 «ΟΙ ΚΥΚΛΑΔΕΣ ΣΗΜΕΡΑ: ΜΗΛΟΣ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ







«ΕΡΩΤΟΚΡΙΤΟΣ: ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΤΑ ΓΥΡΙΣΜΑΤΑ» στην ΕΡΤ3

«ΕΡΩΤΟΚΡΙΤΟΣ: ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΤΑ ΓΥΡΙΣΜΑΤΑ» στην ΕΡΤ3

Σάββατο, 25/04/2015 - 12:34
Το ξεχωριστό κείμενο του Βιτσέντζου Κορνάρου σε μουσική του Νίκου Μαμαγκάκη φιλοξενεί η ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΡΤ και η ΕΡΤ3.
Η ελληνική σειρά 7 ημίωρων ντοκιμαντέρ «ΕΡΩΤΟΚΡΙΤΟΣ: ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΤΑ ΓΥΡΙΣΜΑΤΑ» επιχειρεί να προσεγγίσει το λογοτεχνικό και μουσικό αυτό ελληνικό αριστούργημα.




ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα του Σαββατου 25/4/2015

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα του Σαββατου 25/4/2015

Σάββατο, 25/04/2015 - 12:32
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3
ΣΑΒΒΑΤΟ 25/4/2015
    
08.00 «ΟΙ ΚΥΚΛΑΔΕΣ ΣΗΜΕΡΑ: ΝΑΞΟΣ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ

09.00 «Ο Τσόπυ και η Πριγκίπισσα» ("CHOPPY AND THE PRINCESS")
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων ιαπωνικής παραγωγής
επεισόδια: 1ο & 2ο ("Princess night" & "The flying horse")

10.00 ΔΡΟΜΟΙ ΤΟΥ ΚΡΑΣΙΟΥ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ: ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
με την Εύη Δέσκα

11.00 «Ο κος Λεονάρδος και οι άλλοι»
του Νίκου Θεοδοσίου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

12.30 «Βασίλης Αλεξάκης»
σενάριο-σκηνοθεσία: Ροβήρος Μανθούλης
ταινία από την πρόταση για τηλεοπτική σειρά: «ΕΞΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ ΖΗΤΟΥΝ ΠΡΟΣΩΠΑ»

13.30 «ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΤΟΛΕΔΟ: ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ-ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ-ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ»
του Γιώργου Λογοθέτη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

14.30 «ΜΕΤΕΩΡΑ – ΠΙΝΔΟΣ,ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ»
του Βασίλη Λουλέ
ελληνικό ντοκιμαντέρ

16.30 «SEA DOGS»
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων γαλλοκαναδικής παραγωγής
επεισόδια: 5ο & 6ο ("Trapped in ice" & "Monster island")

17.30 «ΜΟΥΣΑ ΤΟΥ ΧΟΡΟΥ ΕΛΛΑΔΑ»
παιδική-νεανική χορευτική παράσταση,αφιέρωμα στην Ελλάδα
από το ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΘΗΝΩΝ

19.00 «ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΟΥΜΕ ΚΡΙΤΙΚΑ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ: Στιγμές του 20ου & του 21ου αιώνα» - Μέρος 1ο
βραβευμένες ταινίες μικρού μήκους,από τον 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό και Φοιτητικό Διαγωνισμό Ιστορικού Ντοκιμαντέρ
1ο βραβείο - Σχολή Ι. Μ. Παναγιωτόπουλου
«20ος αιώνας,οι βεβαιότητες διαψεύδονται»
2ο βραβείο - 20ο ΓΕΛ Αθήνας
«Για τη γενιά του 1999: ο 20ος αιώνας τόσο κοντά μα τόσο μακριά»

19.30 «ΕΡΩΤΟΚΡΙΤΟΣ: ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΤΑ ΓΥΡΙΣΜΑΤΑ» - 1ο μέρος: Η υπόθεση
δημοσιογραφική έρευνα-επιμέλεια: Χρύσα Σάμου
σκηνοθεσία: Κυριακή Μάλαμα
Παραγωγή ΕΤ3 Τομέας Ψυχαγωγίας, 2001
ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ 7 ημίωρων επεισοδίων

20.00 «ΣΚΟΥΡΙΕΣ: Πώς θα σταματήσει η εξόρυξη χρυσού;»
(Ε)
συντονισμός-παρουσίαση: Στέλιος Νικητόπουλος
απευθείας τηλεοπτική μετάδοση της εκδήλωσης που διοργανώνει το «Ξεκίνημα» (Διεθνιστική Σοσιαλιστική Οργάνωση)
στο στούντιο της ΕΡΤ3 στην Θεσσαλονίκη

22.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
με τον Στέλιο Νικητόπουλο

23.30 «ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΜΠΛΟΥΖ»
μουσικό αφιέρωμα με το συγκρότημα BLUES WIRE

01.00 «ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΜΙΑΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ»
της Χρύσας Τζελέπη και του 'Ακη Κερσανίδη
ελληνικό ντοκιμαντέρ
Με την υποστήριξη της εφημερίδας «ΧΟΡΤΙΑΤΗΣ 570» και της κίνησης πολιτών Χορτιάτη

03.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ (Ε)
με τον Στέλιο Νικητόπουλο

04.00 «Ο κος Λεονάρδος και οι άλλοι»
του Νίκου Θεοδοσίου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

05.30 «Βασίλης Αλεξάκης»
σενάριο-σκηνοθεσία: Ροβήρος Μανθούλης
ταινία από την πρόταση για τηλεοπτική σειρά: «ΕΞΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ ΖΗΤΟΥΝ ΠΡΟΣΩΠΑ»  

06.30 ΔΡΟΜΟΙ ΤΟΥ ΚΡΑΣΙΟΥ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ: ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
με την Εύη Δέσκα

07.30 «ΟΙ ΚΥΚΛΑΔΕΣ ΣΗΜΕΡΑ: ΝΑΞΟΣ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ









«'Απληστον Κέρδος»: Ενα οδοιπορικό στις περιοχές που επιχειρείται το ξεκίνημα εξορύξεων χρυσού

«'Απληστον Κέρδος»: Ενα οδοιπορικό στις περιοχές που επιχειρείται το ξεκίνημα εξορύξεων χρυσού

Παρασκευή, 24/04/2015 - 13:51
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 24 Απριλίου 2015

Απόψε στις 18.30 στην ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΡΤ και την ΕΡΤ3
το ντοκιμαντέρ του Γιάννη Καρυπίδη, «ΑΠΛΗΣΤΟΝ ΚΕΡΔΟΣ»
σε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ για την ΕΡΤ3


ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Παρασκευής 24/4/2015

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Παρασκευής 24/4/2015

Πέμπτη, 23/04/2015 - 22:12
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 24/4/2015

08.00 «ΟΙ ΚΥΚΛΑΔΕΣ ΣΗΜΕΡΑ: ΚΙΜΩΛΟΣ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ

09.00 «ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΕΝΩ,ΤΡΕΙΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΕΣ,ΜΙΑ ΚΑΤΑΓΩΓΗ»
ντοκιμαντέρ για τις συνθήκες ζωής των τσιγγάνων στη Θεσσαλονίκη

09.30 «ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΙΣ ΡΑΓΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ…ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΑΜ ΣΤΟ ΜΕΤΡΟ»
της Βούλας Κωστάκη
ελληνικό ντοκιμαντερ από τη σειρά της ΕΤ3:«Ο αιώνας της Θεσσαλονίκης»

10.30 «ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΟΛΕΜΗΣ,ΕΝΑΣ ΠΑΛΙΟΣ ΤΥΠΟΓΡΑΦΟΣ ΘΥΜΑΤΑΙ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνικό ντοκιμαντέρ από το ΑΡΧΕΙΟ της ΕΡΤ

11.30 ΑLLERT 3 (Ε)
με την Χριστίνα Σιγανίδου
ΝΕΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΕΚΠΟΜΠΩΝ
εκπομπή 21η: «Μετανάστευση στην Ευρώπη,Ακτιβισμός και 5ο Φεστιβάλ Μιούζικαλ»

13.00 «ΛΙΘΙΝΑ ΕΔΩΛΙΑ ΣΤΙΣ ΓΩΝΙΕΣ ΤΗΣ ΗΠΕΙΡΟΥ»
του Βαγγέλη Ευθυμίου
αφήγηση: Αιμίλιος Χειλάκης
μουσική: Γιώργος Κουρουπός
ελληνικό ντοκιμαντέρ

14.00 «Ο ΠΛΑΝΕΥΤΗΣ ΤΟΥ ΓΡΑΜΜΟΥ»
του Βαγγέλη Ευθυμίου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

14.30 «ΟΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΟΙΗΣΗ»
σκηνοθεσία: Κυριακή Μάλαμα
εκπομπή-αφιέρωμα στην Ποίηση

15.30 «VANISHING RAINBOWS: LA MONTAGNA SACRA»
ξένη σειρά ντοκιμαντέρ της RAI

16.00 «SEA DOGS»
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων γαλλοκαναδικής παραγωγής
επεισόδια: 3ο & 4ο ("The smugglers' loot" & "The haunted lake")

17.00 ΚΟΣΜΟΣ ΕΝ ΚΙΝΗΣΕΙ (Ε)
με τους: Μπάμπη Μπίκα και Μαρίνα Μεϊντάνη
ζωντανή εκπομπή διεθνούς θεματολογίας

18.30 «ΑΠΛΗΣΤΟΝ ΚΕΡΔΟΣ»
του Γιάννη Καρυπίδη
ταινία για τον αγώνα κατά του χρυσού
•αφήγηση: Τόλης Παπαγεωργίου, Ανέστης Στρατιάδης
•στίχοι-μουσική-ερμηνεία: Χρήστος Χατζόπουλος
•παραγωγή: Παρατηρητήριο Μεταλλευτικών Δραστηριοτήτων, Omnia tv, Agitprop
Με τη συμπαράσταση των επιτροπών αγώνα Χαλκιδικής, Θράκης, Κιλκίς
Β' ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ-Αποκλειστικά για την ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΡΤ και την ΕΡΤ3

20.00 «ΣΚΟΥΡΙΕΣ: Πώς θα σταματήσει η εξόρυξη χρυσού;»
συντονίζει ο Στέλιος Νικητόπουλος
απευθείας τηλεοπτική μετάδοση της εκδήλωσης που διοργανώνει το «Ξεκίνημα» (Διεθνιστική Σοσιαλιστική Οργάνωση)
στο στούντιο της ΕΡΤ3 στην Θεσσαλονίκη

22.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
με τον Χάρη Αρβανιτίδη

23.30
«Χαιρετίσματα στην Ευρώπη» ή «Klain main puts»
του Νίκου Αλευρά
ελληνικός κινηματογράφος

01.00 «TOXIC CRISIS» ("ΤΟΞΙΚΗ ΚΡΙΣΗ")
του Όμηρου Ευαγγελινού
ελληνικό ντοκιμαντέρ

02.00 ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ-«CIRCOM»
«Το όνειρο της Αμάντα» ("Amanda’s dream") - Συμμετοχή Γαλλίας

03.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ (Ε)
με τον Χάρη Αρβανιτίδη 

04.00 «ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΟΛΕΜΗΣ,ΕΝΑΣ ΠΑΛΙΟΣ ΤΥΠΟΓΡΑΦΟΣ ΘΥΜΑΤΑΙ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνικό ντοκιμαντέρ από το ΑΡΧΕΙΟ της ΕΡΤ

05.30 «ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΙΣ ΡΑΓΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ…ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΑΜ ΣΤΟ ΜΕΤΡΟ»
της Βούλας Κωστάκη
ελληνικό ντοκιμαντερ από τη σειρά της ΕΤ3:«Ο αιώνας της Θεσσαλονίκης»

06.30 «ΛΙΘΙΝΑ ΕΔΩΛΙΑ ΣΤΙΣ ΓΩΝΙΕΣ ΤΗΣ ΗΠΕΙΡΟΥ»
του Βαγγέλη Ευθυμίου
αφήγηση: Αιμίλιος Χειλάκης
μουσική: Γιώργος Κουρουπός
ελληνικό ντοκιμαντέρ

07.00 «ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΕΝΩ,ΤΡΕΙΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΕΣ,ΜΙΑ ΚΑΤΑΓΩΓΗ»
ντοκιμαντέρ για τις συνθήκες ζωής των τσιγγάνων στη Θεσσαλονίκη

07.30 «ΟΙ ΚΥΚΛΑΔΕΣ ΣΗΜΕΡΑ: ΚΙΜΩΛΟΣ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ







«ΣΚΟΥΡΙΕΣ: Πώς θα σταματήσει η εξόρυξη χρυσού;»

«ΣΚΟΥΡΙΕΣ: Πώς θα σταματήσει η εξόρυξη χρυσού;»

Πέμπτη, 23/04/2015 - 20:22
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 24 Απριλίου 2015
Την Παρασκευη 24/4 στις 19.30 στην ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΡΤ και την ΕΡΤ3
σε απευθείας τηλεοπτική μετάδοση
η εκδήλωση που διοργανώνει το «Ξεκίνημα» (Διεθνιστική Σοσιαλιστική Οργάνωση)
στο στούντιο της ΕΡΤ3 στην Θεσσαλονίκη
«ΣΚΟΥΡΙΕΣ: Πώς θα σταματήσει η εξόρυξη χρυσού;»
συντονισμός-παρουσίαση: Στέλιος Νικητόπουλος


ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Πέμπτης 23/4/2015

ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Πέμπτης 23/4/2015

Τετάρτη, 22/04/2015 - 23:45
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3
ΠΕΜΠΤΗ 23/4/2015
ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΒΙΒΛΙΟΥ   

08.00 «ΟΙ ΚΥΚΛΑΔΕΣ ΣΗΜΕΡΑ: ΣΙΦΝΟΣ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ
 
09.00 6η ΑΙΣΘΗΣΗ
Δημοσιογραφική Έρευνα - Παρουσίαση: Γιώργος Μπελίρης
ελληνική σειρά εκπομπών της ελληνικής τηλεόρασης αποκλειστικά για τα ΑΜΕΑ
Η εκπομπή παρουσιάζει τον Παναγιώτη Κουρουμπλή,Νομικός-Διδάκτορας Κοινωνικών Επιστημών (νυν Υπουργός Υγείας)

10.00 «ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΚΟΣΜΟΣ»
παραγωγή-επιμέλεια-συνεντεύξεις-σενάριο: Ηλιόσποροι
ελληνικό ντοκιμαντέρ
Στον αντίποδα του εικονικού “success story” της ανεργίας,της καταστολής και του φόβου,μια άλλη πραγματικότητα είναι υπαρκτή,ένας άλλος κόσμος αλληλεγγύης,συνεργασίας και μοιράσματος 

11.30 ZONA ROSA (Ε)
με τους: Σταύρο Πανούση και Χρήστο Αβραμίδη
Πολυθεματική εβδομαδιαία ζωντανή εκπομπή    

13.00 «Σ’ ΥΓΕΙΑ ΝΙΚΟΛΟ-ΕΒΙΒΑ ΒΟΛΟΓΙΑΝΝΗ»
της Μαρίνας Κουνενάκη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

14.00 «Κουρσάλ»
του Νίκου Θεοδοσίου
βραβευμένη ταινία-ντοκιμαντέρ

15.30 «Μανουήλ Πανσέληνος»
ταινία του Γιώργου Βερδάρη
Ο Μανουήλ Πανσέληνος ήταν έλληνας αγιογράφος από τη Θεσσαλονίκη.Άφησε πολλές σημαντικές αγιογραφίες στο Άγιο Όρος,ιδίως στη Μονή Βατοπεδίου,της Λαύρας και του Πρωτάτου των Καρυών.
Τα έργα του κατατάσσονται χρονολογικά μεταξύ του 11ου και 13ου αιώνα.Έργο του θεωρείται και το παρεκκλήσι του Αγίου Ευθυμίου στη Θεσσαλονίκη

16.30 «SEA DOGS»
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων γαλλοκαναδικής παραγωγής
επεισόδια: 1ο & 2ο ("The treasure of Santa Canina" & "Mystery island")

17.30 «ΝΙΚΑΡΙΑ ΜΟΥ»
του Σπύρου Τέσκου
ταινία-ντοκιμαντέρ για τη ζωή στην Ικαρία

19.00 «ΓΡΑΜΜΟΣ,ΜΑΓΙΚΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ»
του Νίκου Θεοδοσίου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

19.30
ΑLLERT 3
με την Χριστίνα Σιγανίδου
ΝΕΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΕΚΠΟΜΠΩΝ
εκπομπή 21η

21.30 «ΤΙΜΕΣ ΚΟΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ»
του Μιχάλη Αγραφιώτη
ελληνικό ντοκιμαντέρ μικρού μήκους

22.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
με τη Νίκη Χατζηδημητρίου

23.30 ΚΟΣΜΟΣ ΕΝ ΚΙΝΗΣΕΙ
με τους: Μπάμπη Μπίκα και Μαρίνα Μεϊντάνη
ζωντανή εκπομπή διεθνούς θεματολογίας

01.00 «ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΚΑΙΕΙ;»
του Νίκου Αλευρά
ελληνικό ντοκιμαντέρ

01.30 MIXER: «Women Trafficking in Greece» ("Η σωματεμπορία γυναικών στην Ελλάδα")
με τον Παύλο Νεράντζη  

03.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ (Ε)
με τη Νίκη Χατζηδημητρίου

04.00 6η ΑΙΣΘΗΣΗ
Δημοσιογραφική Έρευνα - Παρουσίαση: Γιώργος Μπελίρης
ελληνική σειρά εκπομπών της ελληνικής τηλεόρασης αποκλειστικά για τα ΑΜΕΑ
Η εκπομπή παρουσιάζει τον Παναγιώτη Κουρουμπλή,Νομικός-Διδάκτορας Κοινωνικών Επιστημών (νυν Υπουργός Υγείας)

04.30 «ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΚΟΣΜΟΣ»
παραγωγή-επιμέλεια-συνεντεύξεις-σενάριο: Ηλιόσποροι
ελληνικό ντοκιμαντέρ
Στον αντίποδα του εικονικού “success story” της ανεργίας,της καταστολής και του φόβου,μια άλλη πραγματικότητα είναι υπαρκτή,ένας άλλος κόσμος αλληλεγγύης,συνεργασίας και μοιράσματος

06.30 «Σ’ ΥΓΕΙΑ ΝΙΚΟΛΟ-ΕΒΙΒΑ ΒΟΛΟΓΙΑΝΝΗ»
της Μαρίνας Κουνενάκη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

07.30 «ΟΙ ΚΥΚΛΑΔΕΣ ΣΗΜΕΡΑ: ΣΙΦΝΟΣ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ