Εμφάνιση άρθρων βάσει ετικέτας: ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΟ ΜΕΛΑΘΡΟ - ERT Open
Τάε Κβον Ντο: Σαράντα εννέα μετάλλια ο ελληνικός απολογισμός της 3ης ημέρας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Συλλόγων

Τάε Κβον Ντο: Σαράντα εννέα μετάλλια ο ελληνικός απολογισμός της 3ης ημέρας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Συλλόγων

Κυριακή, 03/03/2019 - 12:00

Σαράντα εννέα μετάλλια στις κατηγορίες εφήβων/νεανίδων, παίδων/κορασίδων και kids κατέκτησε το ελληνικό ταεκβοντό, κατά τη διάρκεια της 3ης και προτελευταίας ημέρας για το European Clubs Championships που φιλοξενείται στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο της Θεσσαλονίκης.

Οι Θεοφάνης Ξανθάκος (ΑΣ Βύρωνα) και Αντωνία Ιωάννου (ΑΣ Ποσειδώνας Άνω Τούμπας) πήραν το χρυσό μετάλλιο στις κατηγορίες εφήβων/νεανίδων στα -59 και -49 κιλά αντίστοιχα.  Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησαν οι Νικόλαος Τσάτζης (Κουμγκάν, -55κ.) και Πέτρος Οικονόμου (ΑΓΣ Κορυδαλλού, -63κ.), ενώ τρίτοι κατετάγησαν οι Γεώργιος Σακελλαρίου (ΑΣ Κιούνγκ Χι, -55κ.), Σωτήριος Καλογερόπουλος (Καισαριανή TKD, -55κ.) και Αθηνά Μακρυγιάννη (ΑΣ Νίκη Παιανίας Γλυκών Νερών, -55κ.).

Οι Δήμητρα Κωνσταντίνα Κουρσούμη (ΑΣ Βύρωνα, -47κ.), Λουίζα Μαρία Τσουκαλίδου (Επίλεκτη Ομάδα ΕΤΑΒΕ, -59κ.), Χρήστος Σακελλαρίου (Κιουνγκ Χι, -53κ.), Αναστάσιος Γεώργιος Ζουγρης (Ταεκβοντό Κερατσινίου, -65κ.) και Τιμολέων Μαυράκης (ΑΣ Μάνδρα, +65κ.) πήραν τα χρυσά μετάλλια στις κατηγορίες παίδων/κορασίδων, ενώ στο βάθρο των νικητών βρέθηκαν και οι εξής αθλητές και αθλήτριες:

ΑΣΗΜΕΝΙΑ

-51 κιλά κορασίδων: Κωνσταντίνα Πολυχρόνη (Επίλεκτη ομάδα ΕΤΑΒΕ)

-55 κιλά κορασίδων: Ιφιγένεια Λιάκατα (Αίαντας Αγίου Δημητρίου)

-59 κιλά κορασίδων: Ιωάννα Συράκου (Επίλεκτη ομάδα ΕΤΑΒΕ)

+59 κιλά κορασίδων: Άρτεμις Μανωλαράκη (Νίκη Παιανίας Γλυκών Νερών)

-53 κιλά παίδων: Ηλίας Χουρίδης (Χουαράνγκ Μαχητές)

-57 κιλά παίδων: Ραφαέλ Παππά (Αττική Δύναμη)

-61 κιλά παίδων: Μιχαήλ Βαϊλεζούδης (Πρόμαχος)

-65 κιλά παίδων: Θεοφάνης Χουσείν Λάλας (Άτλαντας Περιστερίου)

+65 κιλά παίδων: Άνθιμος Μάγειρου (Παρμενίων Αλεξανδρούπολης)

ΧΑΛΚΙΝΑ

-47 κιλά κορασίδων: Χριστίνα Λεοντίδου (Περσέας Θεσσαλονίκης), Άννα Μαρία Κριατσιώτη (ΑΣ Βύρωνα)

-51 κιλά κορασίδων: Μαρία Μιχαηλίδη (TKD Αλεξανδρούπολης)

-55 κιλά κορασίδων: Σοφία Αναστασία Καπέλη (ΑΣ Εθνικός 95)

+59 κιλά κορασίδων: Σταυρούλα Ναταλία Μεντζενιώτη (Νέα Δύναμη Γέρακα), Πολυξένη Γεωργιάδη (Επίλεκτη ομάδα ΕΤΑΒΕ)

-53 κιλά παίδων: Θεοφάνης Μπεκούλης (Πυγμή Παναιτωλίου), Μάριος Στάθης Οσίποφ (Επίλεκτη ομάδα ΕΤΑΒΕ)

-57 κιλά παίδων: Θεόδωρος Ευάγγελος Τάσσης (Επίλεκτη ομάδα ΕΤΑΒΕ)

-61 κιλά παίδων: Μιχαήλ Γιαννάκης (ΑΣ Μυτιλήνης)

-65 κιλά παίδων: Παναγιώτης Ραφαήλ Κεμεντσετσίδης (Τόλμη Κιλκίς)

+65 κιλά παίδων: Χρήστος Μαραντίδης (Fight Club Πάτρας), Κωνσταντίνος Τσαρτσαλής (Επίλεκτη ομάδα ΕΤΑΒΕ)

Στις κατηγορίες kids αγοριών και κοριτσιών, οι αθλητές και οι αθλήτριες που κατέκτησαν μετάλλιο είναι οι εξής:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ

-27 κιλά: 2. Βασιλική Παπαδοπούλου (Αχιλλέας Αιγάλεω)

-30 κιλά: 1. Δέσποινα Ναλμπάντη (Επίλεκτη ομάδα ΕΤΑΒΕ), 2. Μαρία Τζάγια (ΑΣ Πολυγύρου)

-33 κιλά: 3. Αναστασία Ταυλαρίδου (Αίαντας Αγίου Δημητρίου)

-36 κιλά: 3. Παναγιώτα Μιχαλοπούλου (Εθνικός 95), 3. Σταματία Ματζουράτου (Αττική Δύναμη)

-40 κιλά: 1. Βασιλική Αθηναίδα Κωτά-Σταύρου (Επίλεκτη ομάδα ΕΤΑΒΕ), 2. Μαγδαληνή Κλακαλα (Άθλησις Ευκαρπίας), 3. Μαρία Ευαγγελία Πειμανίδου (Άθλησις Ευκαρπίας), 3. Μαριάνθη Ραρρά (Αδάμαστο Πνεύμα),

ΑΓΟΡΙΑ

-30 κιλά: 2. Δημήτριος Τριανταφυλλάκης (Νίκη Παιανίας Γλυκών Νερών), 3. Χαράλαμπος Περιστερας (Εθνικός 95),

-33 κιλά: 1. Αριστείδης Νικόλαος Ψαρρός (Αίαντας Ασυρμάτου), 2. Κωνσταντίνος Ρίζος (Αδάμαστο Πνεύμα) 3. Πασχάλης Μάριος Πάτσης (ΑΣ Δίαστρο)