ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Κυριακής 31/5/2015

●ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3 
ΚΥΡΙΑΚΗ 31/5/2015


08.00
 6η ΑΙΣΘΗΣΗ 
Δημοσιογραφική Έρευνα - Παρουσίαση: Γιώργος Μπελίρης 
σειρά εκπομπών της ΕΡΤ3 για τα ΑΜΕΑ 
Η εκπομπή παρουσιάζει το κέντρο αποκατάστασης κοινωνικής στήριξης και δημιουργικής απασχόλησης ΑμεΑ «Ο Σωτήρ» 
Παραγωγή: ΕΡΤ3, 20012-2013

09.00
 «SEA DOGS» 
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων γαλλοκαναδικής παραγωγής 
επεισόδια: 7ο & 8ο ("Turbo Torpedoes" & "Mystery Cruise")

10.00
 «ΔΗΜΟΣΙΑ ΜΕΣΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΗΝ Ε.Ε.» 
συντονίζει ο Βασίλης Βασιλόπουλος 
μαγνητοσκοπημένη συζήτηση από το Ραδιομέγαρο της ΕΡΤ 
στην Αγία Παρασκευή,στην Αθήνα
 

11.00
ΔΡΟΜΟΙ ΤΟΥ ΚΡΑΣΙΟΥ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ: ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ 
με την Εύη Δέσκα
 

12.00
«ΣΕΡΓΙΑΝΙ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ,με τον Παττακοστελλή» 
ελληνικό οδοιπορικό-μουσικό ντοκιμαντέρ
     

13.00
«ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ» 
επιμέλεια: Φανή Τουπαλγίκη 
Λειτουργία των εμπορικών καταστημάτων και την Κυριακή;
Ποτέ την Κυριακή!

13.30
 «SATSANG,ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ» 
των: Μαριάννα Αστρακά και Γιώργου Φωτιάδη 
ελληνικό ντοκιμαντέρ-συμπαραγωγή

14.30
 «ΕΑΡΙΝΑ»
τραγούδια,έθιμα και δρώμενα της Άνοιξης
μουσικοθεατρική παρασταση απο τ
ο Μουσικό Πολύτροπο του Α.Π.Θ (ομάδα φοιτητών του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσ/νίκης)
επιμέλεια: Γιάννης Καϊμάκης
σκηνοθεσία: Λαζαρος Λαζαρίδης

15.30
 «Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΑΝΔΡΟΥ» 
του Γιώργου Δάμπαση 
ελληνικό ντοκιμαντέρ

16.00
 «ΟΔΥΣΣΕΑΣ: ΕΝΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ»
Ρεπορτάζ: Μάχη Μαργαρίτη 
παραγωγή: αυτοδιαχειριζόμενη ΕΡΤ3,2014 
Ένα σχολείο αλλιώτικο από τα άλλα,ένα σχολείο εκμάθησης της ελληνικής γλώσας σε μετανάστες στην Ελλάδα

16.30
 «Ο Τσόπυ και η Πριγκίπισσα» ("CHOPPY AND THE PRINCESS") 
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων ιαπωνικής παραγωγής 
επεισόδια: 49ο & 51ο ("Invasion of Slvr'lnd-part 2" & "Phantom Knight")

17.30
 «ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΜΠΡΙΝΟΥΔΑΚΗΣ: Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΥΘΟ» 
του Μπάμπη Τσόκα
ελληνικό ντοκιμαντέρ

19.00
«ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΟΥΜΕ ΚΡΙΤΙΚΑ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ: Στιγμές του 20ου & του 21ου αιώνα»
βραβευμένες ταινίες μικρού μήκους,από τον 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό και Φοιτητικό Διαγωνισμό Ιστορικού Ντοκιμαντέρ 
1ο βραβείο - Σχολή Ι. Μ. Παναγιωτόπουλου
«20ος αιώνας,οι βεβαιότητες διαψεύδονται
2ο βραβείο - 20ο ΓΕΛ Αθήνας
«Για τη γενιά του 1999: ο 20ος αιώνας τόσο κοντά μα τόσο μακριά»
3ο βραβείο - 1ο Γ.Ε.Λ Αλεξανδρούπολης
«Αλμπερτ Γκαίρινγκ, η δύναμη και η κατάρα του ονόματος»
(Εμπνευσμένο από το βιβλίο του William Hastings Burke, “Thirty four”)«Για τη γενιά του 1999: ο 20ος αιώνας τόσο κοντά μα τόσο μακριά»
'Επαινος - 2ο Πρότυπο Πειραματικό ΓΕΛ Αθηνών
«CERN: Το ταξίδι της ανακάλυψης»
'Επαινος - Εσπερινό Γυμνάσιο Χαλκίδας
«Ο Χαλκίδος Γρηγόριος»


20.00
 ΣΗΜΑ ΑλΕΡΤ: Κοινωνικά Ιατρεία
με το Νίκο Κλέτσα
οπτικοποιημένη ραδιοφωνική συνέντευξη των: 
Αλέξανδρου Μπουγκά (Ιατρός Χειρουργός και μέλος του Κοινωνικού Ιατρείου) 
και Σήφη Μανουσογιαννάκη(ακτιβιστής
,ιδρυτής του αυτοδιαχειριζόμενου Κοινωνικού Ιατρείου Ν.Φιλαδέλφειας - Ν.Χαλκηδόνας - Ν.Ιωνίας) 
στην εκπομπή του ΠΡΩΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ της ΕΡΤopen

21.00 
«Ε.Σ.Υ να με θυμάσαι»
του Κωστή Κεκελιάδη
μια αναφορά στο δημόσιο σύστημα υγείας στα χρόνια του μνημονίου
έτος παραγωγής: 2014


22.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
με τον Χάρη Αρβανιτίδη


23.30
 «DEBTOCRACY» ("ΧΡΕΟΚΡΑΤΙΑ") 
του 'Αρη Χατζηστεφάνου 
ελληνικό ντοκιμαντέρ

01.00 
«ΟΡΟΘΕΤΙΚΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ: ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΔΙΚΙΑ» 
("POSITIVE WOMEN:EXPOSING INJUSTICE") 
της Άλισον Ντιούκ (Alison Duke) 
ταινία-ντοκιμαντέρ καναδικης παραγωγης
    

02.00
 «ΚΗΦΙΣΣΟΣ,ΠΡΟΣΚΑΙΡΗ ΝΑΡΚΗ» 
της Διονυσίας Κοπανά 
ελληνικό ντοκιμαντέρ

03.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ (Ε)
με 
τον Χάρη Αρβανιτίδη

04.00
 «ΔΗΜΟΣΙΑ ΜΕΣΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΗΝ Ε.Ε.» 
συντονίζει ο Βασίλης Βασιλόπουλος 
μαγνητοσκοπημένη συζήτηση από το Ραδιομέγαρο της ΕΡΤ 
στην Αγία Παρασκευή,στην Αθήνα
 

05.00
 6η ΑΙΣΘΗΣΗ 
Δημοσιογραφική Έρευνα - Παρουσίαση: Γιώργος Μπελίρης 
σειρά εκπομπών της ΕΡΤ3 για τα ΑΜΕΑ 
Η εκπομπή παρουσιάζει το κέντρο αποκατάστασης κοινωνικής στήριξης και δημιουργικής απασχόλησης ΑμεΑ «Ο Σωτήρ» 
Παραγωγή: ΕΡΤ3, 20012-2013

05.30
 ΔΡΟΜΟΙ ΤΟΥ ΚΡΑΣΙΟΥ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ: ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ 
με την Εύη Δέσκα

06.30
 «ΣΕΡΓΙΑΝΙ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ,με τον Παττακοστελλή» 
ελληνικό οδοιπορικό-μουσικό ντοκιμαντέρ
     

07.30 
«Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΑΝΔΡΟΥ» 
του Γιώργου Δάμπαση 
ελληνικό ντοκιμαντέρ