ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα του Σαββάτου 9/5/2015

●ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3 
ΣΑΒΒΑΤΟ 9/5/2015 
    
08.00 «VANISHING RAINBOWS: GLI EREDI DEI MAYA» 
ξένη σειρά ντοκιμαντέρ της RAI
 
      

09.00 «SEA DOGS» 
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων γαλλοκαναδικής παραγωγής 
επεισόδια: 5ο & 6ο ("Trapped in ice" & "Monster island")


10.00 «ΜΟΥΣΑ ΤΟΥ ΧΟΡΟΥ ΕΛΛΑΔΑ» 
παιδική-νεανική χορευτική παράσταση,αφιέρωμα στην Ελλάδα 
από το ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΘΗΝΩΝ


11.30 «ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ» 
Η Μάχη Μαργαρίτη συναντά και μιλά με τον Ηλία Βασιλειάδη (Ψυχολόγος-Σχολικός Σύμβουλος)


12.30 Η EΡTopen ΠΑΕΙ ΣΧΟΛΕΙΟ: «'Ομορφη Μέρα»
με την Αγγελική Κοπανάκη
οπτικοποιημένη ραδιοφωνική συνέντευξη των συντελεστών της ταινίας μικρού μήκους,«'Ομορφη Μέρα»
στην ραδιοφωνική εκπομπή Η ΕΡΤopen ΠΑΕΙ ΣΧΟΛΕΙΟ,στο ΠΡΩΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ της ΕΡΤopen,στην Αθήνα
Κάμερα-Μοντάζ: Νίκος Θεοδοσίου

13.00 «'Ομορφη Μέρα»
ταινία μικρού μήκους των μαθητών της Α’ Λυκείου του 13ου ΓΕΛ Περιστερίου,στο πλαίσιο του μαθήματος "Ερευνητική Εργασία-2013-2014" 
σενάριο: Νικολέτα Μίγγο
σκηνοθεσία: Μαρίνα Καμαλάκη, Αφροδίτη Καλογεροπούλου

13.30 «ΠΡΟΣΩΠΩΝ ΤΟΠΟΙ – ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΤΑΣΟ ΛΕΙΒΑΔΙΤΗ» 
ελληνικό ντοκιμαντέρ από το ΑΡΧΕΙΟ της ΕΡΤ
 

14.15 «ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ» ("La Educación Prohibida") 
ξένο ντοκιμαντέρ 
χώρα παραγωγής: Αργεντινή


16.30 «Ο Τσόπυ και η Πριγκίπισσα» ("CHOPPY AND THE PRINCESS") 
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων ιαπωνικής παραγωγής 
επεισόδια: 51o & 52ο ("Phantom Knight - part 1" &
"Phantom Knight - part 2")


17.30 «ΜΠΕΑΤΡΙΣ ΑΟΥΡΟΡΑ: εικονογραφημένες ιστορίες» 
Συνέντευξη της ζωγράφου Μπεατρίς Αουρόρα στην Μαρίνα Παπαδημητρίου - Διερμηνεία: Φούλη Ζαβιτσάνου 
στην ραδιοφωνική εκπομπή του ΤΡΙΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ της ΕΡΤopen,στην Αθήνα

   
18.30 «Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΑΝΔΡΟΥ» 
του Γιώργου Δάμπαση 
ελληνικό ντοκιμαντέρ


19.00 «ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΟΥΜΕ ΚΡΙΤΙΚΑ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ: Στιγμές του 20ου & του 21ου αιώνα» - Μέρος 3ο
βραβευμένες ταινίες μικρού μήκους,από τον 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό και Φοιτητικό Διαγωνισμό Ιστορικού Ντοκιμαντέρ 
3ο βραβείο - 1ο Γ.Ε.Λ Αλεξανδρούπολης
«Αλμπερτ Γκαίρινγκ, η δύναμη και η κατάρα του ονόματος»
(Εμπνευσμένο από το βιβλίο του William Hastings Burke, “Thirty four”)

19.30 «ΕΡΩΤΟΚΡΙΤΟΣ: ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΤΑ ΓΥΡΙΣΜΑΤΑ» - 5ο μέρος: Ποιός είναι ο Βιτσέντζος Κορνάρος 
δημοσιογραφική έρευνα-επιμέλεια: Χρύσα Σάμου
σκηνοθεσία: Κυριακή Μάλαμα
παραγωγή: ΕΤ3 Τομέας Ψυχαγωγίας, 2001
ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ 7 ημίωρων επεισοδίων    
   
20.00 ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΜΑΤΙ: «Οίνος ευφραίνει καρδίαν…» 
του Κώστα Εφραιμίδη 
κείμενα-επιμέλεια: Αγγελική Τριαρίδου ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ


21.00 ΟΝΕΙΡΟΥ ΕΛΛΑΣ: «Αφιέρωμα στον Μάρκο Βαμβακάρη» 
σκηνοθεσία-επιμέλεια-παρουσίαση: Κώστας Φέρρης 
ανάγνωση κειμένων: Ηλίας Λογοθέτης 
ρεμπέτικη μουσική σειρά με το συγκρότημα Cafe Aman


22.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
με την Μπέλα Θεριού

23.30 ΕΜΜΟΝΕΣ: Πέτρος Δαμιανός
οπτικοποιημένη ραδιοφωνική συνέντευξη του Πέτρου Δαμιανού (διευθυντής του Γυμνασίου-Λυκείου Φυλακών Αυλώνας-δάσκαλος του απεργού πείνας, Νίκου Ρωμανού)
στη Νικολέττα Λιακοσταύρου
στην εκπομπή ΕΜΜΟΝΕΣ,στο ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ,της ΕΡΤopen στην Αθήνα     

01.00 «ΠΕΤΡΟΣ ΘΕΜΕΛΗΣ: ΑΓΓΙΞΑ…ΑΓΑΠΗΣΑ…ΕΣΚΑΨΑ...» 
του Μπάμπη Τσόκα 
ελληνικό ντοκιμαντέρ-αφιέρωμα στον έλληνα αρχαιολόγο


02.30 «Η Ρόδα» 
του Θεόδωρου Αδαμόπουλου 
ταινία μηκρού μήκους


03.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ (Ε)
με την Μπέλα Θεριού  

04.00 «ΜΟΥΣΑ ΤΟΥ ΧΟΡΟΥ ΕΛΛΑΔΑ» 
παιδική-νεανική χορευτική παράσταση,αφιέρωμα στην Ελλάδα 
από το ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΘΗΝΩΝ


05.30 «ΠΡΟΣΩΠΩΝ ΤΟΠΟΙ – ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΤΑΣΟ ΛΕΙΒΑΔΙΤΗ» 
ελληνικό ντοκιμαντέρ από το ΑΡΧΕΙΟ της ΕΡΤ
 

06.30 «ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ» 
Η Μάχη Μαργαρίτη συναντά και μιλά με τον Ηλία Βασιλειάδη (Ψυχολόγος-Σχολικός Σύμβουλος)

   
07.00 «VANISHING RAINBOWS: GLI EREDI DEI MAYA» 
ξένη σειρά ντοκιμαντέρ της RAI