ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Κυριακής 26/4/2015

ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3
ΚΥΡΙΑΚΗ 26/4/2015

08.00 «ΟΙ ΚΥΚΛΑΔΕΣ ΣΗΜΕΡΑ: ΜΗΛΟΣ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ 

09.00 «Ο Τσόπυ και η Πριγκίπισσα» ("CHOPPY AND THE PRINCESS")
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων ιαπωνικής παραγωγής
επεισόδια: 3ο & 4ο ("The princess and the beggar" & "The sadman")

10.00 Η ΒΟΛΤΑ: Ο Γιώργος Κουρουπός και η Η ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΤΩΝ ΧΡΩΜΑΤΩΝ
επιμέλεια-παρουσίαση: Γιάννης Τσολακίδης
ελληνική σειρά μουσικών εκπομπών

11.00 «ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ του ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΠΑΛΛΗΝΗΣ»
μαγνητοσκοπημένη μετάδοση της συναυλίας που δόθηκε στο Ραδιομέγαρο της ΕΡΤ
στην Αγία Παρασκευή,στην Αθήνα

12.00 «ΝΙΚΑΡΙΑ ΜΟΥ»
του Σπύρου Τέσκου
ταινία-ντοκιμαντέρ για τη ζωή στην Ικαρία

13.30 «ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ»
επιμέλεια: Φανή Τουπαλγίκη
Λειτουργία των εμπορικών καταστημάτων και την Κυριακή;
Ποτέ την Κυριακή

14.00 «Σ’ ΥΓΕΙΑ ΝΙΚΟΛΟ-ΕΒΙΒΑ ΒΟΛΟΓΙΑΝΝΗ»
της Μαρίνας Κουνενάκη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

15.00 «ΕΑΡΙΝΑ»
τραγούδια,έθιμα και δρώμενα της Άνοιξης
μουσικοθεατρική παρασταση απο το Μουσικό Πολύτροπο του Α.Π.Θ (ομάδα φοιτητών του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσ/νίκης)
•επιμέλεια: Γιάννης Καϊμάκης
•σκηνοθεσία: Λαζαρος Λαζαρίδης

16.00 «ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ: "ΣΠΟΥΔΗ ΜΝΗΜΗΣ"»
της Τάνιας Χατζηγεωργίου
ελληνικό ντοκιμαντερ,από τη σειρά της ΕΤ3 «Ο αιώνας της Θεσσαλονίκης»

16.30 «SEA DOGS»
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων γαλλοκαναδικής παραγωγής
επεισόδια: 7ο & 8ο ("Turbo Torpedoes" & "Mystery Cruise")

17.30 «Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΑΝΔΡΟΥ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνικό ντοκιμαντέρ

18.00 «ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΓΟΥΡΟΣ: 35 ΧΡΟΝΙΑ ΕΡΜΗΝΕΙΑΣ»
•σκηνοθεσία: Αλεξανδρος Παπαηλιού
•έρευνα:Μιχάλης Μεσσήνης
•παραγωγή:Τμήμα Ψυχαγωγικών Προγραμμάτων ΕΡΤ,2012

19.00 «ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΟΥΜΕ ΚΡΙΤΙΚΑ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ: Στιγμές του 20ου & του 21ου αιώνα» - Μέρος 2ο
βραβευμένες ταινίες μικρού μήκους,από τον 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό και Φοιτητικό Διαγωνισμό Ιστορικού Ντοκιμαντέρ
'Επαινος - 2ο Πρότυπο Πειραματικό ΓΕΛ Αθηνών
«CERN: Το ταξίδι της ανακάλυψης»
'Επαινος - Εσπερινό Γυμνάσιο Χαλκίδας
«Ο Χαλκίδος Γρηγόριος»

19.30 «ΕΡΩΤΟΚΡΙΤΟΣ: ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΤΑ ΓΥΡΙΣΜΑΤΑ» - 2ο μέρος: Οι πρωταγωνιστές
δημοσιογραφική έρευνα-επιμέλεια: Χρύσα Σάμου
σκηνοθεσία: Κυριακή Μάλαμα
Παραγωγή ΕΤ3 Τομέας Ψυχαγωγίας, 2001
ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ 7 ημίωρων επεισοδίων

20.00 «ΧΑΡΑΓΜΕΝΕΣ ΖΩΕΣ» - «CROSSED LIVES
»
σενάριο-σκηνοθεσία: Σπύρος Τέσκος
παραγωγή: MASSIVE PRODUCTIONS 
ελληνικό ντοκιμαντέρ

22.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
με τον Χάρη Αρβανιτίδη

23.30 «ΣΤαγώνες»
της Νέλλης Ψαρρού
ελληνικό ντοκιμαντέρ για τις περιπέτειες του νερού στην Ελλάδα

01.30 «ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ»
του Θεόδωρου Μαραγκού
ελληνικό ντοκιμαντέρ

03.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ (Ε)
με τον Χάρη Αρβανιτίδη

04.00 Η ΒΟΛΤΑ: Ο Γιώργος Κουρουπός και η Η ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΤΩΝ ΧΡΩΜΑΤΩΝ
επιμέλεια-παρουσίαση: Γιάννης Τσολακίδης
ελληνική σειρά μουσικών εκπομπών

05.00 «ΝΙΚΑΡΙΑ ΜΟΥ»
του Σπύρου Τέσκου
ταινία-ντοκιμαντέρ για τη ζωή στην Ικαρία

06.30 «ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ του ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΠΑΛΛΗΝΗΣ»
μαγνητοσκοπημένη μετάδοση της συναυλίας που δόθηκε στο Ραδιομέγαρο της ΕΡΤ
στην Αγία Παρασκευή,στην Αθήνα

07.30 «ΟΙ ΚΥΚΛΑΔΕΣ ΣΗΜΕΡΑ: ΜΗΛΟΣ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ