ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Παρασκευής 24/4/2015

ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 24/4/2015

08.00 «ΟΙ ΚΥΚΛΑΔΕΣ ΣΗΜΕΡΑ: ΚΙΜΩΛΟΣ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ

09.00 «ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΕΝΩ,ΤΡΕΙΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΕΣ,ΜΙΑ ΚΑΤΑΓΩΓΗ»
ντοκιμαντέρ για τις συνθήκες ζωής των τσιγγάνων στη Θεσσαλονίκη

09.30 «ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΙΣ ΡΑΓΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ…ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΑΜ ΣΤΟ ΜΕΤΡΟ»
της Βούλας Κωστάκη
ελληνικό ντοκιμαντερ από τη σειρά της ΕΤ3:«Ο αιώνας της Θεσσαλονίκης»

10.30 «ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΟΛΕΜΗΣ,ΕΝΑΣ ΠΑΛΙΟΣ ΤΥΠΟΓΡΑΦΟΣ ΘΥΜΑΤΑΙ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνικό ντοκιμαντέρ από το ΑΡΧΕΙΟ της ΕΡΤ

11.30 ΑLLERT 3 (Ε)
με την Χριστίνα Σιγανίδου
ΝΕΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΕΚΠΟΜΠΩΝ
εκπομπή 21η: «Μετανάστευση στην Ευρώπη,Ακτιβισμός και 5ο Φεστιβάλ Μιούζικαλ»

13.00 «ΛΙΘΙΝΑ ΕΔΩΛΙΑ ΣΤΙΣ ΓΩΝΙΕΣ ΤΗΣ ΗΠΕΙΡΟΥ»
του Βαγγέλη Ευθυμίου
αφήγηση: Αιμίλιος Χειλάκης
μουσική: Γιώργος Κουρουπός
ελληνικό ντοκιμαντέρ

14.00 «Ο ΠΛΑΝΕΥΤΗΣ ΤΟΥ ΓΡΑΜΜΟΥ»
του Βαγγέλη Ευθυμίου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

14.30 «ΟΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΟΙΗΣΗ»
σκηνοθεσία: Κυριακή Μάλαμα
εκπομπή-αφιέρωμα στην Ποίηση

15.30 «VANISHING RAINBOWS: LA MONTAGNA SACRA»
ξένη σειρά ντοκιμαντέρ της RAI

16.00 «SEA DOGS»
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων γαλλοκαναδικής παραγωγής
επεισόδια: 3ο & 4ο ("The smugglers' loot" & "The haunted lake")

17.00 ΚΟΣΜΟΣ ΕΝ ΚΙΝΗΣΕΙ (Ε)
με τους: Μπάμπη Μπίκα και Μαρίνα Μεϊντάνη
ζωντανή εκπομπή διεθνούς θεματολογίας

18.30 «ΑΠΛΗΣΤΟΝ ΚΕΡΔΟΣ»
του Γιάννη Καρυπίδη
ταινία για τον αγώνα κατά του χρυσού
•αφήγηση: Τόλης Παπαγεωργίου, Ανέστης Στρατιάδης
•στίχοι-μουσική-ερμηνεία: Χρήστος Χατζόπουλος
•παραγωγή: Παρατηρητήριο Μεταλλευτικών Δραστηριοτήτων, Omnia tv, Agitprop
Με τη συμπαράσταση των επιτροπών αγώνα Χαλκιδικής, Θράκης, Κιλκίς
Β' ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ-Αποκλειστικά για την ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΡΤ και την ΕΡΤ3

20.00 «ΣΚΟΥΡΙΕΣ: Πώς θα σταματήσει η εξόρυξη χρυσού;»
συντονίζει ο Στέλιος Νικητόπουλος
απευθείας τηλεοπτική μετάδοση της εκδήλωσης που διοργανώνει το «Ξεκίνημα» (Διεθνιστική Σοσιαλιστική Οργάνωση)
στο στούντιο της ΕΡΤ3 στην Θεσσαλονίκη

22.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
με τον Χάρη Αρβανιτίδη

23.30
«Χαιρετίσματα στην Ευρώπη» ή «Klain main puts»
του Νίκου Αλευρά
ελληνικός κινηματογράφος

01.00 «TOXIC CRISIS» ("ΤΟΞΙΚΗ ΚΡΙΣΗ")
του Όμηρου Ευαγγελινού
ελληνικό ντοκιμαντέρ

02.00 ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ-«CIRCOM»
«Το όνειρο της Αμάντα» ("Amanda’s dream") - Συμμετοχή Γαλλίας

03.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ (Ε)
με τον Χάρη Αρβανιτίδη 

04.00 «ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΟΛΕΜΗΣ,ΕΝΑΣ ΠΑΛΙΟΣ ΤΥΠΟΓΡΑΦΟΣ ΘΥΜΑΤΑΙ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνικό ντοκιμαντέρ από το ΑΡΧΕΙΟ της ΕΡΤ

05.30 «ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΙΣ ΡΑΓΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ…ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΑΜ ΣΤΟ ΜΕΤΡΟ»
της Βούλας Κωστάκη
ελληνικό ντοκιμαντερ από τη σειρά της ΕΤ3:«Ο αιώνας της Θεσσαλονίκης»

06.30 «ΛΙΘΙΝΑ ΕΔΩΛΙΑ ΣΤΙΣ ΓΩΝΙΕΣ ΤΗΣ ΗΠΕΙΡΟΥ»
του Βαγγέλη Ευθυμίου
αφήγηση: Αιμίλιος Χειλάκης
μουσική: Γιώργος Κουρουπός
ελληνικό ντοκιμαντέρ

07.00 «ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΕΝΩ,ΤΡΕΙΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΕΣ,ΜΙΑ ΚΑΤΑΓΩΓΗ»
ντοκιμαντέρ για τις συνθήκες ζωής των τσιγγάνων στη Θεσσαλονίκη

07.30 «ΟΙ ΚΥΚΛΑΔΕΣ ΣΗΜΕΡΑ: ΚΙΜΩΛΟΣ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ