ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Κυριακής του Πάσχα 12/4/2015

ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3
ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ 12/4/2015 
    
08.00 «ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΞΕΝΑΓΗΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ

09.00 «SEA DOGS»
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων γαλλοκαναδικής παραγωγής
επεισόδια: 7ο & 8ο ("Turbo Torpedoes" & "Mystery Cruise")

10.00 «ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ»
επιμέλεια: Φανή Τουπαλγίκη
Λειτουργία των εμπορικών καταστημάτων και την Κυριακή;
Ποτέ την Κυριακή

11.00 «ΝΙΑΛΑ: ΜΙΑ ΞΕΧΑΣΜΕΝΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ»
του Στάθη Γαλαζούλα
ελληνικό ντοκιμαντέρ

11.30
«ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗΣ,ΕΑΡΙΝΟΣ ΚΑΙ ΑΝΑΣΤΑΣΙΜΟΣ»
•επιμέλεια: Στέλιος Παπαθανασίου
•αφηγηση: Πρωτοπρεσβύτερος Γιώργος Σταματάς
•σκηνοθεσία: Φαίδων Λαζαρίδης
•Παραγωγή: ΕΡΤ3 2005

12.30 «ΣΕΡΓΙΑΝΙ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ,με τον Παττακοστελλή»
ελληνικό οδοιπορικό-μουσικό ντοκιμαντέρ

14.00 Η ΣΚΥΡΟΣ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΣ ΑΛΙΚΗΣ
ελληνικό ντοκιμαντέρ για τα έθιμα της Σκύρου το Πάσχα
Επιμέλεια-οργάνωση: Νίκος Βολωνάκης
Σκηνοθεσία: Λάζαρος Λαζαρίδης
Παραγωγή ΕΤ3 2005

15.00 Ο ΤΟΠΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΟΥ: ΠΑΣΧΑ ΣΤΑ ΤΡΙΚΑΛΑ
•έρευνα-παρουσίαση: Γιώργος Μελίκης
•επιμέλεια εκπομπής: Γιώργος Κατσαϊτης
•σκηνοθεσία: Μανώλης Ζανδές
(2013)

16.00 CINE NEWS
επιμέλεια - παρουσίαση: Αλέξης Δερμετζόγλου
Οι τελευταίες κινηματογραφικές προβολές και η κριτική τους

16.30 «Ο Τσόπυ και η Πριγκίπισσα» ("CHOPPY AND THE PRINCESS")
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων ιαπωνικής παραγωγής
επεισόδια: 3ο & 4ο ("The princess and the beggar" & "The sadman")

17.30 «ΜΟΥΣΑ ΤΟΥ ΧΟΡΟΥ ΕΛΛΑΔΑ»
παιδική-νεανική χορευτική παράσταση,αφιέρωμα στην Ελλάδα
από το ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΘΗΝΩΝ

19.00 «DEEP PURPLE for ever»
με τον Στάθη Παναγιωτόπουλο
μουσικό αφιέρωμα

20.00 ΟΝΕΙΡΟΥ ΕΛΛΑΣ: «Αφιέρωμα στον Βασίλη Τσιτσάνη»
σκηνοθεσία-επιμέλεια-παρουσίαση: Κώστας Φέρρης
Ανάγνωση κειμένων: Ηλίας Λογοθέτης
ρεμπέτικη μουσική σειρά με το συγκρότημα Cafe Aman

21.00 «Σ’ ΥΓΕΙΑ ΝΙΚΟΛΟ-ΕΒΙΒΑ ΒΟΛΟΓΙΑΝΝΗ»
της Μαρίνας Κουνενάκη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

22.00 «ΣΤΑΥΡΟΣ ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΗΣ-ΜΙΑ ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΠΕΣ ΜΟΥ»
Αφιέρωμα στον Σταύρο Κουγιουμτζή από τη σειρά της ΕΤ3:«Ο αιώνας της Θεσσαλονίκης»
•Σενάριο-Αφήγηση: Κώστας Μπλιάτκας
•Δημοσιογραφική επιμέλεια: Αλεξία Τζιώνα
•Επιμέλεια παραγωγής: Μπετυ Πόδα
•Σκηνοθεσία: Τηλέμαχος Κοεμτζόπουλος

23.00
«ΝΙΚΑΡΙΑ ΜΟΥ»
του Σπύρου Τέσκου
ταινία-ντοκιμαντέρ για τη ζωή στην Ικαρία

01.00 ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΚΙΝ/ΓΡΑΦΟΥ του ΑΠΘ:
«Telepherique» - «Στεϊσυ» - «Δεινόσαυροι, εμείς» 
 
02.00 4ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ - «CIRCOM»
«Η μητρότητα της ELNE» ("La maternite d’ Elne") - (Συμμετοχή Γαλλίας)

03.00
«ΚΗΦΙΣΣΟΣ,ΠΡΟΣΚΑΙΡΗ ΝΑΡΚΗ»
τηςΔιονυσίας Κοπανά
ελληνικό ντοκιμαντέρ

04.00
«ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗΣ,ΕΑΡΙΝΟΣ ΚΑΙ ΑΝΑΣΤΑΣΙΜΟΣ»
•επιμέλεια: Στέλιος Παπαθανασίου
•αφηγηση: Πρωτοπρεσβύτερος Γιώργος Σταματάς
•σκηνοθεσία: Φαίδων Λαζαρίδης
•Παραγωγή: ΕΡΤ3 2005

05.00
Η ΣΚΥΡΟΣ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΣ ΑΛΙΚΗΣ
ελληνικό ντοκιμαντέρ για τα έθιμα της Σκύρου το Πάσχα
Επιμέλεια-οργάνωση: Νίκος Βολωνάκης
Σκηνοθεσία: Λάζαρος Λαζαρίδης
Παραγωγή ΕΤ3 2005

06.00
«ΣΕΡΓΙΑΝΙ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ,με τον Παττακοστελλή»
ελληνικό οδοιπορικό-μουσικό ντοκιμαντέρ

07.15 «ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΞΕΝΑΓΗΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ