ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα του Σαββάτου 28/3/2015

ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3  ΣΑΒΒΑΤΟ 28/3/2015

08.00 «ΟΙ ΚΥΚΛΑΔΕΣ ΣΗΜΕΡΑ: ΠΑΡΟΣ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ 

09.00 «SEA DOGS»
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων γαλλοκαναδικής παραγωγής
επεισόδια: 1ο & 2ο ("The treasure of Santa Canina" & "Mystery island")

10.00 SOS ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ (Ε)
με τους: Στέλιο Νικητόπουλο και Σταύρο Πανούση
ζωντανή ειδική θεματική εκπομπή για τα μεταλλεία χρυσού,
ενόψει της πορείας που θα γίνει το Σάββατο 28/3/15 στην Θεσσαλονίκη

11.30
«ΜΟΥΣΑ ΤΟΥ ΧΟΡΟΥ ΕΛΛΑΔΑ»
παιδική-νεανική χορευτική παράσταση,αφιέρωμα στην Ελλάδα
από το ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΘΗΝΩΝ

13.00 «ΟΙΚΟΓΙΟΡΤΗ»
αφιέρωμα στα εναλλακτικά -οικολογικά προϊόντα και στους παραγωγούς τους

14.00 «ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΤΗ ΡΟΖΑ»
του Νίκου Θεοδοσίου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

15.00
«ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑ ΑΠΟΡΡΙΜΜΑΤΩΝ - ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΓΟΠΟΤΙ ΤΩΝ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ»
ελληνικό ντοκιμαντέρ της ΠΟΕ-ΟΤΑ

16.00
«Αγγελική»
Σκηνοθεσία-Μοντάζ: Μαρία Σκουλά
ταινία μικρού μήκους το κλείσιμο της ΕΡΤ μέσα από τα μάτια ενός παιδιού,της 11χρονης Αγγελικής

16.30 «Ο Τσόπυ και η Πριγκίπισσα» ("CHOPPY AND THE PRINCESS")
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων ιαπωνικής παραγωγής
επεισόδια: 45ο & 46ο ("famine in Silverland" & "Spider Island")

17.30 «Σ’ ΥΓΕΙΑ ΝΙΚΟΛΟ-ΕΒΙΒΑ ΒΟΛΟΓΙΑΝΝΗ»
της Μαρίνας Κουνενάκη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

18.30 Η ΒΟΛΤΑ: Ο Γιώργος Κουρουπός και η Η ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΤΩΝ ΧΡΩΜΑΤΩΝ
επιμέλεια-παρουσίαση: Γιάννης Τσολακίδης
ελληνική σειρά μουσικών εκπομπών

19.30 «ΕΛΒΟ»
της Τάνιας Χατζηγεωργίου
ρεπορτάζ για την Ελληνική Βιομηχανία Οχημάτων
παραγωγή: Αυτοδιαχειριζόμενη ΕΡΤ3

20.00 «ΤΙΜΕΣ ΚΟΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ»
του Μιχάλη Αγραφιώτη
ελληνικό ντοκιμαντέρ μικρού μήκους

20.30
ΓΕΡΜΑΝΙΚΕΣ ΟΦΕΙΛΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (Ε)
με τους: Απόστολο Λυκεσά και Μάνο Κατριβάνο
ζωντανή ειδική θεματική εκπομπή για τα όσα διεκδικεί η χώρα μας από τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο και τον αναγκαστικό δανεισμό του 1942

22.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
με τον 'Αγι Μενούτη

23.30 απROCKάλυπτα: Dennis Stratton
Οπτικοποιημένη ραδιοφωνική συνέντευξη του Ντένις Στράτον (Ο πρώτος κιθαρίστας των Iron Maiden)
στον Γιώργο Ασλάνη (Ace)
στην ραδιοφωνική εκπομπή απROCKάλυπτα
στο ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ,της ΕΡΤopen στην Αθήνα

00.00
ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΚΙΝ/ΓΡΑΦΟΥ του ΑΠΘ:
«Κλισε 32» - «Last Ones» - «Κρυφό» - «Crossing the line»

01.00 ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ: «Φασισμός και Ευρώπη»
•η Μαρία Γραμμένου συναντά τους: Σπύρο Μαρκέτο & Άρη Χατζηστεφάνου
•η Μαρία Θεοδωράκη συναντά τους: Francesco Mazzanti & Juncal Montero
•ο Νίκος Βράνσης συναντά: τον Κώστα Τορπουζίδη και
•ο Πάνος Παναγιώτου συναντά: τον Αλέξανδρο Κιουπκολή

03.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ (Ε)
με τον 'Αγι Μενούτη

04.00 «ΜΟΥΣΑ ΤΟΥ ΧΟΡΟΥ ΕΛΛΑΔΑ»
παιδική-νεανική χορευτική παράσταση,αφιέρωμα στην Ελλάδα
από το ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΘΗΝΩΝ

06.00 «ΟΙΚΟΓΙΟΡΤΗ»
αφιέρωμα στα εναλλακτικά -οικολογικά προϊόντα και στους παραγωγούς τους

07.00 «ΟΡΟΣΕΙΡΑ ΓΡΑΜΜΟΥ»
του Δημήτρη Καραθανάση
ελληνικό ντοκιμαντέρ

07.30
«ΟΙ ΚΥΚΛΑΔΕΣ ΣΗΜΕΡΑ: ΠΑΡΟΣ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνική σειρά ντοκιμαντέρ