ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Δευτέρας 9/3/2015

●ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3
ΔΕΥΤΕΡΑ 9/3/2015


08.00 6η ΑΙΣΘΗΣΗ
Δημοσιογραφική Έρευνα - Παρουσίαση: Γιώργος Μπελίρης
σειρά εκπομπών της ΕΤ3 για τα ΑΜΕΑ
Η εκπομπή παρουσιάζει την ιστορία του μικρού Παύλου Σταματιάδη,που σε ηλικία 2,5 ετών έπαθε εγκεφαλικό επεισόδιο

09.00 «ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ»
Η Μάχη Μαργαρίτη συναντά και μιλά με τον Ηλία Βασιλειάδη (Ψυχολόγος-Σχολικός Σύμβουλος)

09.30 «ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΙΣ ΡΑΓΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ…ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΑΜ ΣΤΟ ΜΕΤΡΟ»
της Βούλας Κωστάκη
ελληνικό ντοκιμαντερ από τη σειρά της ΕΤ3:«Ο αιώνας της Θεσσαλονίκης»

10.30 ΔΡΟΜΟΙ ΤΟΥ ΚΡΑΣΙΟΥ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ: ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
με την Εύη Δέσκα

11.30
«ΓΡΑΜΜΟΣ,ΜΑΓΙΚΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ»
του Νίκου Θεοδοσίου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

12.00 «ΣΤΟΥΣ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΥΣ ΤΗΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑΣ»
του Κώστα Βάκκα
ένα σπάνιο ντοκιμαντέρ για την ιστορία των Ερυθρών Ταξιαρχιών και της Prima Linea

13.30 «ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΟΛΕΜΗΣ,ΕΝΑΣ ΠΑΛΙΟΣ ΤΥΠΟΓΡΑΦΟΣ ΘΥΜΑΤΑΙ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνικό ντοκιμαντέρ από το ΑΡΧΕΙΟ της ΕΡΤ

14.30 «ΠΡΟΣΩΠΩΝ ΤΟΠΟΙ – ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΤΑΣΟ ΛΕΙΒΑΔΙΤΗ»
ελληνικό ντοκιμαντέρ από το ΑΡΧΕΙΟ της ΕΡΤ

15.30 «ΟΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΟΙΗΣΗ»
σκηνοθεσία: Κυριακή Μάλαμα
εκπομπή-αφιέρωμα στην Ποίηση

16.00
ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ
με τη Χριστίνα Σιγανίδου

16.30 «Ο Τσόπυ και η Πριγκίπισσα» ("CHOPPY AND THE PRINCESS")
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων ιαπωνικής παραγωγής
επεισόδια: 9ο & 10ο ("The magic herb" & "The phantom ship")

17.30 «Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΑΝΔΡΟΥ»
του Γιώργου Δάμπαση
ελληνικό ντοκιμαντέρ

18.30 «ΜΑΡΙΑ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΗ-ΚΑΤΑΘΕΣΗ»
του Νίκου Θεοδοσίου
ελληνικό ντοκιμαντέρ

19.00 «ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΨΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΘΑΡΙΣΤΡΙΕΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ»
ελληνικό ντοκιμαντέρ μικρού μήκους τις 595 καθαρίστριες του Υπουργείου Οικονομικών
•Έρευνα & Συνεντεύξεις: Ντίνα Ιωακειμίδου
•Κάμερα: Στεφανία Μιζάρα Μοντάζ: Nelly Ollivault
•Παραγωγή: UNFOLLOW

19.30 «ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ» ("La Educación Prohibida")
ξένο ντοκιμαντέρ
χώρα παραγωγής: Αργεντινή

22.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
με την Χριστίνα Σιγανίδου

23.30 «Χαιρετίσματα στην Ευρώπη» ή «Klain main puts»
του Νίκου Αλευρά
ελληνική ταινία

01.00 4ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ-«CIRCOM»
«Το όνειρο της Αμάντα» ("Amanda’s dream") - Συμμετοχή Γαλλίας

02.00 «ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΧΡΕΟΣ-ΥΠΕΡΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΙ ΠΛΕΙΣΤΗΡΙΑΣΜΟΙ»
Οπτικοποιημένη ραδιοφωνική συνέντευξη των:
•Αποστόλη Πάλιουρα (Μέλος της Επιτροπής Πολιτών Χολαργού "Αντίσταση και Αλληλεγγύη")
•Τάσου Πανάγου (Μέλος της Επιτροπής Πολιτών Αγίας Παρασκευής)
•Στέλλας Ηλιοπούλου (Μέλος της Επιτροπής Κατοίκων Βύρωνα,"Σεισάχθεια") και
•Αχιλλέα Καλιντεράκη (Μέλος της Επιτροπής Κατοίκων Γλυφάδας,"Ενάντια στα Μνημόνια και τις Αντιλαικές Πολιτικές") στον Τάσο Χατζηγεωργίου
στην ραδιοφωνική εκπομπή του ΠΡΩΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ της ΕΡΤopen,στην Αθήνα

03.00
ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ (E)
με την Χριστίνα Σιγανίδου

04.00 6η ΑΙΣΘΗΣΗ
Δημοσιογραφική Έρευνα - Παρουσίαση: Γιώργος Μπελίρης
σειρά εκπομπών της ΕΤ3 για τα ΑΜΕΑ
Η εκπομπή παρουσιάζει την ιστορία του μικρού Παύλου Σταματιάδη,που σε ηλικία 2,5 ετών έπαθε εγκεφαλικό επεισόδιο

04.30 «ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΙΣ ΡΑΓΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ…ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΑΜ ΣΤΟ ΜΕΤΡΟ»
της Βούλας Κωστάκη
ελληνικό ντοκιμαντερ από τη σειρά της ΕΤ3:«Ο αιώνας της Θεσσαλονίκης»

06.00 ΔΡΟΜΟΙ ΤΟΥ ΚΡΑΣΙΟΥ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ: ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
με την Εύη Δέσκα

07.00 «ΣΤΟΥΣ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΥΣ ΤΗΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑΣ»
του Κώστα Βάκκα
ένα σπάνιο ντοκιμαντέρ για την ιστορία των Ερυθρών Ταξιαρχιών και της Prima Linea