ΕΡΤ3: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Κυριακής 8/3/2015

ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΤ - ΕΡΤ3
ΚΥΡΙΑΚΗ 8/3/2015
ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ

08.00
«ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑ ΑΠΟΡΡΙΜΜΑΤΩΝ - ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΓΟΠΟΤΙ ΤΩΝ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ»
ελληνικό ντοκιμαντέρ της ΠΟΕ-ΟΤΑ

09.00 «Ο Τσόπυ και η Πριγκίπισσα» ("CHOPPY AND THE PRINCESS")
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων ιαπωνικής παραγωγής
επεισόδια: 7ο & 8ο ("Three wishes" & "Rose Castle")

10.00 «ΜΕΤΕΩΡΑ – ΠΙΝΔΟΣ,ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ»
του Βασίλη Λουλέ
ελληνικό ντοκιμαντέρ

12.00
«ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ»
επιμέλεια: Φανή Τουπαλγίκη
Λειτουργία των εμπορικών καταστημάτων και την Κυριακή;
Ποτέ την Κυριακή

12.30 «SATSANG,ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ»
των: Μαριάννα Αστρακά και Γιώργου Φωτιάδη
ελληνικό ντοκιμαντέρ-συμπαραγωγή

13.30 «Ο ΗΡΑΚΛΗΣ,Ο ΑΧΕΛΩΟΣ ΚΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ»
του Δημήτρη Κουτσαμπασιάκου
ελληνικό ντοκιμαντέρ μικρού μήκους

14.00
«ΑΛΕΞΗΣ ΑΚΡΙΘΑΚΗΣ,Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ»
ελληνικό ντοκιμαντέρ για τον έλληνα ζωγράφο-εκπρόσωπο του Μοντερνισμού

15.00 «ΟΡΟΣΕΙΡΑ ΓΡΑΜΜΟΥ»
του Δημήτρη Καραθανάση
ελληνικό ντοκιμαντέρ

16.00 «Αντιλαλούνε τα βουνά»
ταινία του Νίκου Αλευρά

16.30 «SEA DOGS»
ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων γαλλοκαναδικής παραγωγής
επεισόδια: 1ο & 2ο ("The treasure of Santa Canina" & "Mystery island")

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ (17.30 - 01.30)
«H γυναίκα δημιουργός στην ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΡΤ»

17.30
«Σ’ ΥΓΕΙΑ ΝΙΚΟΛΟ-ΕΒΙΒΑ ΒΟΛΟΓΙΑΝΝΗ»
της Μαρίνας Κουνενάκη
ελληνικό ντοκιμαντέρ

18.30 «Αγγελική»
Σκηνοθεσία-Μοντάζ: Μαρία Σκουλά
ταινία μικρού μήκους
το κλείσιμο της ΕΡΤ μέσα από τα μάτια ενός παιδιού,της 11χρονης Αγγελικής
ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΡΤ

19.00 «ΜΠΕΑΤΡΙΣ ΑΟΥΡΟΡΑ: εικονογραφημένες ιστορίες»
Συνέντευξη της ζωγράφου Μπεατρίς Αουρόρα
στην Μαρίνα Παπαδημητρίου - Διερμηνεία: Φούλη Ζαβιτσάνου
στην ραδιοφωνική εκπομπή του ΤΡΙΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ της ΕΡΤopen,στην Αθήνα

20.00
«ΟΔΥΣΣΕΑΣ: ΕΝΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ»
Ρεπορτάζ: Μάχη Μαργαρίτη
 παραγωγή: αυτοδιαχειριζόμενη ΕΤ3,2014
Ένα σχολείο αλλιώτικο από τα άλλα,ένα σχολείο εκμάθησης της ελληνικής γλώσας σε μετανάστες στην Ελλάδα

20.30 «ΚΗΦΙΣΣΟΣ,ΠΡΟΣΚΑΙΡΗ ΝΑΡΚΗ»
της Διονυσίας Κοπανά
ελληνικό ντοκιμαντέρ

21.30 «ΕΚΤΟΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ (39405…ΜΙΑ ΜΑΡΤΥΡΙΑ)»
της Κυριακής Μάλαμα
ελληνικό ντοκιμαντερ

22.00
ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
με τον Χάρη Αρβανιτίδη

23.30 «ΣΤαγώνες»
της Νέλλης Ψαρρού
ελληνικό ντοκιμαντέρ για τις περιπέτειες του νερού στην Ελλάδα

01.30 ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΚΙΝ/ΓΡΑΦΟΥ του ΑΠΘ:
«Πιγκουίνοι» - «Ο φακός» - «Ζαρντέν»

03.00 ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ (Ε)
με τον Χάρη Αρβανιτίδη

04.00 «ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑ ΑΠΟΡΡΙΜΜΑΤΩΝ - ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΓΟΠΟΤΙ ΤΩΝ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ»
ελληνικό ντοκιμαντέρ της ΠΟΕ-ΟΤΑ

05.00
«ΜΕΤΕΩΡΑ – ΠΙΝΔΟΣ,ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ»
του Βασίλη Λουλέ
ελληνικό ντοκιμαντέρ

07.00 «SATSANG,ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ»
των: Μαριάννα Αστρακά και Γιώργου Φωτιάδη
ελληνικό ντοκιμαντέρ-συμπαραγωγή